Znajdź dla siebie przepis na wielkanocną zupę
Jedną z tradycji kulinarnych Świąt Wielkanocnych jest przygotowanie barszczu. Zależnie od regionu w Polsce może on być nazywany jednak inaczej. Na południu, zachodzie i północnym wschodzie kraju wielkanocną zupę określa się mianem żurku lub żuru. Natomiast w centralnej i wschodniej Polsce znana jest jako barszcz biały. Można go przygotowywać na wiele sposobów – znajdź idealny dla Twojej rodziny.
Wielkanoc bez tradycyjnego żurku czy barszczu białego, byłaby jak Wigilia bez karpia. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat, zależnie od regionu i indywidualnych upodobań, zaczęto przygotowywać tę zupę na wiele różnych sposobów. Dawniej danie to było potrawą typowo postną, w której nikt nie umieściłby kawałka mięsa czy kiełbasy. Jadano go przez cały Wielki Post, nawet do 3 razy dziennie.
Jeśli znudził Ci się Twój dotychczasowy przepis, sprawdź poniższe propozycje i zaskocz bliskich nowym smakiem „starej” zupy.
-
Żurek na schabie
- 400 g białej kiełbasy,
- 200 g szynki wędzonej,
- 100 g pieczonego schabu,
- pół litra zakwasu żurowego (może być z butelki),
- 4 ziemniaki,
- 5 jajek,
- 100 g wędzonego boczku,
- 6 łyżek śmietany,
- garść suszonych grzybów,
- 3 liście laurowe,
- 3 ząbki czosnku,
- ziele angielskie, pieprz ziarnisty, kminek, natka pietruszki.
Przygotowanie:
Do garnka włóż białą kiełbasę i boczek, dodaj suszone pokrojone w paski grzybki (wcześniej na chwilę namoczone w wodzie) i wlej też trochę tej wody. Wrzuć inne przyprawy. Teraz wlej 1,5 litra wody. Gotuj na małym ogniu około 20 minut. Wyjmij z garnka kiełbasę i boczek, pokrój je na plastry. Do garnka wlej zakwas. Wszystko zamieszaj i zagotuj. Szynkę pokrój w paseczki, a schab w kostkę. Dodaj do żurku, razem już z kiełbasą i boczkiem. Gotuj, ale uważaj, żeby się nie zagotowało. Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę w lekko osolonej wodzie. Gdy się ugotują, odcedź i dodaj do żurku. Na koniec dodaj śmietanę. Żurek przelej do misek, dodając pokrojone jajka gotowane na twardo.
-
Żurek na boczku
- 2 litry bulionu,
- pół litra zakwasu żytniego,
- 4 białe kiełbasy,
- 200 g boczku.
- 1 duża cebula,
- 2 łyżeczki chrzanu,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 łyżki gęstej śmietany 30% lub 36%,
- majeranek, sól i pieprz,
- 4 ugotowane na twardo jajka.
Przygotowanie:
Podgrzej bulion. Na patelni podsmaż boczek pokrojony w kostkę, dodaj posiekaną cebulkę. Smaż wszystko na średnim ogniu, aż boczek i cebula zmienią kolor. Do bulionu wsyp to, co masz na patelni oraz pokrojoną białą kiełbasę. Gotuj całość przez około 35 minut. Teraz powoli dodaj zakwas, cały czas mieszając. Dodaj pozostałe przyprawy do żurku. Po kilku minutach dodaj śmietanę. Po nalaniu zupy do miseczek, dodaj jajka.
-
Żurek na gotowym wywarze
- 400 g białej kiełbasy,
- 4 jajka,
- 4 łyżki kwaśnej śmietany 18%,
- 1 opakowanie zakwasu w proszku z przyprawami,
- natka pietruszki.
Przygotowanie:
Gotowaną białą pokrój w plastry. Żurek z paczki rozprowadź w 1 litrze wody i dodaj do wywaru. Gotuj 5-10 minut, dopraw przyprawami według smaku. Ugotuj jajka na twardo i pokrój w plastry albo ćwiartki, dodaj do zupy. Na koniec dodaj śmietanę, żeby zupa zgęstniała. Gdy nalejesz do miseczek, posyp pietruszką.
-
Żurek na kościach
- pół kg kiełbasy białej parzonej,
- pół kg kości wędzonych od schabu,
- 1 marchew,
- pół selera,
- 3 litry wody,
- 3 liście laurowe,
- ziele angielskie,
- pół litra zakwasu na żurek,
- 1 cebula,
- 300 ml kwaśnej śmietany 18%,
- 3 ząbki czosnku,
- sól, pieprz i cukier do smaku,
- 4 jajka ugotowane na twardo.
Przygotowanie:
Do garnka z wodą włóż kości, obrane i pokrojone w kostkę warzywa, liście laurowe i ziele angielskie. Posól i gotuj, aż mięso będzie miękkie. Wyciągnij kości, obierz z mięsa, pokrój i dodaj mięso do wywaru. Połącz zakwas na żurek ze śmietaną i dodaj do wywaru. Białą kiełbasę podsmaż na patelni na złoty kolor, pokrój w kawałki i dodaj do zupy. Na tej samej patelni podsmaż pokrojoną cebulę i dodaj do zupy. Dopraw pieprzem, cukrem i majerankiem. Pod koniec gotowania dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Żurek podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo.
-
Żurek dla wegetarian
- 250 ml zakwasu żurowego,
- pęczek włoszczyzny,
- garść suszonych grzybów,
- 3 ząbki czosnku,
- 1,5 łyżki oleju roślinnego,
- łyżka chrzanu,
- 100 g śmietany 18%,
- przyprawy do smaku: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny, sól, majeranek.
Przygotowanie:
Warzywa opłucz, obierz i pokrój na kawałki. Włóż do garnka i zalej 2 litrami wody, zagotuj. Dodaj przyprawy, ale bez pietruszki. Gotuj mniej więcej 45 minut. Na koniec dodaj pietruszkę. Przecedź wywar, zostawiając w nim marchewkę. Dodaj do niego jeszcze pieprzu, majeranku, czosnek. Teraz dolej oleju. Butelkę z zakwasem wstrząśnij i dopiero wlej stopniowo zawartość do wywaru, mieszając. Gotuj całość przez 2 minuty. Teraz dodaj marchewkę pokrojoną w plasterki.
Źródło:
http://regiodom.pl/portal/porady-domowe/