Zadbaj o swój słuch

Jaki tryb życia prowadzisz? Słuchasz dużo głośnej muzyki? Chodzisz na koncerty lub do kina? Współczesne życie jest bardzo głośne i zaczynamy mieć problemy ze słuchem już w wieku nastoletnim. Niedosłuch stał się jedną z wymienianych chorób cywilizacyjnych. Lepiej zwróć uwagę, czy na pewno dobrze słyszysz, a jeśli jeszcze nie pogorszył Ci się słuch, zadbaj o to, by temu zapobiec. Tylko jak?

Stop głośnym dźwiękom!

101d26a37fe7Głównym problemem pogarszania się słuchu jest słuchanie głośnej muzyki. Należy ograniczyć ten miły sposób spędzania czasu, zwłaszcza poprzez urządzenia przenośne. Słuchawki douszne dobitnie nadwyrężają nasz słuch. Jeśli nie potrafisz ograniczyć słuchania muzyki, sięgnij po słuchawki nauszne. Obecnie można znaleźć wiele modeli bezprzewodowych, idealnie nadających się nawet dla osób uprawiających sport. Najlepszym rozwiązaniem jest odtwarzanie utworów w domowym zaciszu przez głośniki, gdzie dźwięk nie jest zakłócany przez inne hałasy, a dźwięki po drodze do ucha rozpraszają się i nie stanowią tak dużego obciążenia dla słuchu.

Innym źródłem głośnych dźwięków są wszelkiego rodzaju sprzęty AGD, które kupujemy do wyposarzenia domu. Warto przed zakupem zwrócić uwagę jak głośno pracuje dany sprzęt. Coraz częściej mamy możliwość sprawdzenia emisji dźwięku w danych o produkcie, ale nie zawsze mamy świadomość, że taką informację można uzyskać. Czy to będzie odkurzacz, czy suszarka  wszystkie urządzenia w domu wydają bardziej lub mniej głośne dźwięki i choć nie zwracamy na to uwagi, wpływają one na nasz słuch. Zatem sprawdzajcie źródła zarówno pojedynczych głośnych dźwięków, jak i cichych, ale masowych – każdy z nich jest istotny!

Jednym z zapobiegawczych ruchów w stronę zdrowego słuchu jest ograniczenie uczestniczenia w koncertach oraz chodzenia do kina. W obydwu przypadkach nie jesteśmy w stanie kontrolować głośności dźwięku, a wydaje się, ze z roku na rok w kinach i na salach koncertowych decybele rosną. Jeśli odczuwasz zbyt duże natężenie dźwięku zrób sobie przerwę, wyjdź na zewnątrz, do toalety, by dać uszom trochę odpocząć. Ostatecznie wyjdź wcześniej z koncertu lub seansu. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Innym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie stoperów i korzystanie z nich w głośnych miejscach.

Higiena uszu

Poza ograniczaniem głośnych dźwięków ważne jest także dbanie o czystość uszu. Żeby ucho działało  jak trzeba musi być umyte i oczyszczone z woskowiny. Jeśli o tym zapomnimy woskowina może nam zatkać kanały uszne i uniemożliwić prawidłowe słyszenie. Nie używaj patyczków higienicznych, gdyż możesz nimi jedynie pogorszyć sytuację spychając woskowinę jeszcze głębiej, a w najgorszym wypadku uszkodzić delikatna błonę bębenkową. Po przemyciu uszu ciepłą wodą wystarczy skręcić róg chusteczki lub cienkiego materiału i delikatnie potrzeć uszy. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych preparatów rozpuszczających woskowinę. Zapytaj o nie w aptece.

Can't hear clearly, eavesdropping.


Infekcje

Niestety słuch może się pogorszyć, gdy nasze uszy nabawią się infekcji. Wszelkie stany zapalne górnych dróg oddechowych mogą rzutować na uszy, dlatego leczmy nawet mały katar, by zapobiec rozwojowi choroby, która może zaszkodzić układowi słuchu. Pamiętajcie także, aby chronić uszy przed wiatrem i zimnem. Trzeba zadbać o to, żeby małżowina nie przemarzła oraz nie przewiał ucha wewnętrznego wiatr. Noście czapki, nauszniki i opaski, zwłaszcza, że wybór jest szeroki i dodatkowo uzupełni Twoją stylizację.  😉


Regularne badania

Warto pamiętać o wykonywaniu badań kontrolnych słuchu co jakiś czas, by mieć pewność, że nasz słuch się nie pogarsza, nawet gdy sami tego nie odczuwamy. Należy też samemu sprawdzać się podczas różnych sytuacji. Pierwszymi oznakami  wymagającymi badań, jest pogorszenie się słyszenia swoich rozmówców, częste zapytania „słucham?” oraz wielokrotne prośby o powtórzenie zdania. Innym wyraźnym sygnałem może być pojawienie się konieczności podgłośnienia wszystkich urządzeń używanych na co dzień (np. głośnika w telefonie komórkowym, telewizor).

 

Źródła: polki.pl, zdrowie.fit.pl, abckuracjusza.pl