Wypędź kleszcze z Twojego otoczenia

W sezonie wiosenno-letnim temat kleszczy i przenoszonej przez nich m.in. boreliozy, jest szeroko poruszany w różnych kręgach. Lekarze specjaliści, weterynarze i przewlekle chorzy biją na alarm – zabezpieczajmy się przed ugryzieniem tych niebezpiecznych pajęczaków. Co zrobić, jeśli uwielbiamy spędzać czas w przydomowym ogrodzie? Otaczajmy się roślinami, które odstraszają kleszcze. Dowiedz się jakie!

Castor bean tick, Ixodes ricinus nymph on textile

Walcz z kleszczem

               Niestety, wraz z wiosną i ociepleniem, przyszła pora na coroczne zmaganie się z upiornymi kleszczami. Z roku na rok, rośnie świadomość społeczeństwa w związku z ugryzieniami kleszczy, dzięki czemu sami próbujemy profilaktycznie zminimalizować zagrożenie zarażenia się wieloma wirusami i bakteriami. Coraz więcej ludzi korzysta ze szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, dokładnie bada swoje ciało po odpoczynku w plenerze i dba o zabezpieczenie środkami odstraszającymi swoje domowe zwierzaki. To często jednak za mało, aby uniknąć ugryzienia, a już z pewnością nie zapobiegnie zagnieżdżaniu się tych maleńkich pasożytów w drzewach, krzewach i trawach. Aby zwiększyć swoje szanse na walkę z kleszczami, warto pomyśleć o stworzeniu im nieprzyjaznych warunków do życia. Jak to zrobić?

Rośliny znienawidzone przez kleszcze

  1. Chryzantema dalmatyńska (złocień dalmatyński, moruna szerokolistna) – ten zabójczy dla kleszczy kwiatek, wyglądem przypomina zwykłą stokrotkę. Złocień dalmatyński naturalnie rośnie głównie w Afryce i Bałkanach, gdzie już 2000 lat temu ludzie zauważyli, że miejsca porośnięte tymi kwiatami, są niechętnie zamieszkiwane przez insekty i owady. Dzieje się tak z powodu toksycznych substancji, które zawierają chryzantemy – cynerynę i pyretryny, które są zabójcze dla insektów. To, co jest śmiertelną trucizną dla nich, dla ludzi i zwierząt jest obojętne, dlatego możemy bezpiecznie przebywać wśród tych roślin. Pyretryny porażają układ nerwowy owadów i innych insektów, doprowadzając do zaburzeń ruchu, które uniemożliwiają ukąszenie i skuteczne wbijanie się w skórę ludzi i zwierząt. Po pewnym czasie powodując śmierć wszelkiego rodzaju pajęczaków, roztoczy, owadów oraz pasożytów zewnętrznych ludzi i zwierząt. Chryzantemy można z powodzeniem uprawiać w Polsce, jednak należy pamiętać, że podczas ostrych zim mogą wymarzać. To bezpieczny sposób na eliminowanie z naszego otoczenia niebezpiecznych kleszczy, bez trucia ludzi i środowiska.

Dalmatian pyrethrum daisy (Tanacetum, Chrysanthemum cinerariifolium

  1. Wrotycz pospolity (mlecznica) – jest to dosyć popularna roślina występująca przy drogach i skarpach w Polsce, dlatego z łatwością można ją przenieść do przydomowego ogrodu lub działki. Żółtopomarańczowe kwiaty mlecznicy zebrane w piękne baldachy wyróżniają się intensywnym, korzennym zapachem, który wytwarzany jest z zawartego w nim olejku eterycznego. Jest to tujon, organiczny związek chemiczny, który w większych dawkach wywołuje wzmożoną czynność kory mózgowej z niepokojem ruchowym i dużą drażliwością. Tujon w pobliżu insektów powoduje zmiany zwyrodnieniowe ich układu nerwowego, dlatego tak skutecznie trzyma je od siebie na odległość. Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale i komary, muchy i mszyce. Wrotycz kwitnący od czerwca do września, może być prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.

Yellow tansy growing in a meadow

  1. Kocimiętka – jeśli nie jesteś przeciwnikiem kotów, które zwabione upojnym dla nich zapachem kocimiętki, mogą kręcić się po ogrodzie, zainwestuj w tą łatwą w uprawie roślinę. Jej drobne fioletowe kwiaty oraz duże szarozielone liście są prawdziwą ozdobą od czerwca do sierpnia. Kocimiętka zawiera olejek eteryczny z nepetalaktonem, związkiem, którego nie tolerują zarówno owady, jak i kleszcze.

Catnip flowers (Nepeta ) in country rustic garden.

  1. Tatarak – jeśli jesteś posiadaczem oczka wodnego lub sadzawki, zastanów się nad posadzeniem przy nim tataraku zwyczajnego, który do uprawy potrzebuje terenu podmokłego i błotnistego. Pamiętaj, że kleszcze lubią wilgotne środowisko, dlatego warto im to miejsce obrzydzić. Tatarak skutecznie odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy, dzięki azaronowi – substancji zawartej w olejku eterycznym tej rośliny. Stężenie 80% azaronu w tataraku jest świetną bronią w walce z insektami.

Acorus calamus / Acore jonc odorant

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kleszczach i chorobach przez nich przenoszonych, a zwłaszcza o walce z tak powszechną w Polsce, boreliozą, zajrzyj na

http://blog.magazyn-zdrowia.pl/?p=77