Plan na spokojne Święta

Czas Świąt Bożonarodzeniowych zbliża się wielkimi krokami, i wydaje nam się, że jeszcze mamy sporo czasu, żeby się przygotować do tego wyjątkowego okresu. Tak naprawdę, nim się obejrzymy, będziemy robić porządki po wigilijnej kolacji. Czy możliwe jest przeżycie świątecznej gorączki w miarę spokojnie przy jednoczesnym cieszeniu się tymi chwilami z bliskimi?

smiling couple in winter clothes huggingZakupy, prezenty, gotowanie i sprzątanie – te i inne obowiązki wiążą się z przygotowaniami do świąt, wpędzając nas jednocześnie w stres, czy ze wszystkim zdążymy. Stresujące chwile i brak czasu na odpoczynek sprawiają, że tak naprawdę przestajemy się cieszyć z chwil, które powinny być dla nas wyjątkowe. W jaki sposób postępować, aby tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były spokojne i radosne?

Gdzie i kto

Pierwsze zadanie to rozeznać się gdzie odbywa się Wigilia i ile osób się na niej pojawi. Jeśli rodzinne spotkanie w te święta odbywa się u Ciebie, a grono jest dosyć liczne, ustal z gośćmi podział obowiązków. Każdy może przygotować jakąś wigilijną potrawę, która stanie na stole. Może to być także okazja do tego, by każdy podzielił się swoimi kulinarnymi zdolnościami. Ktoś sprawdzi się w przygotowaniu śledzi, ktoś ulepi pyszne pierogi, a ten, kto nie jest kulinarnym pasjonatem, zamówi w cukierni świąteczne ciasta. To już zawsze kilka problemów mniej dla Ciebie, zyskasz więcej czasu na inne sprawy, a przy okazji nie musisz się zamartwiać, że wraz ze minionymi świętami przepadnie cała Twoja miesięczna pensja.

Lista zakupów

Jeśli już podzielisz listę potraw między całą rodzinę, wówczas możesz przystąpić do przygotowania listy zakupów. Wypisz te składniki, które będą niezbędne do przygotowania przez Ciebie potraw. Wówczas nie zapomnisz kupić tego, co najważniejsze, a przy tym nie wydasz pieniędzy, na coś, co może później zalegać w lodówce. Pamiętaj – nie wybieraj się na zakupy z pustym żołądkiem. Wyprawa głodomora do sklepu pełnego świątecznych ofert może się skończyć koszem pełnym składników, które niekoniecznie będą pasować do wigilijnej kolacji. Warto także wyodrębnić produkty, które można kupić wcześniej (np. mąka, cukier, olej, bakalie, słodycze), a na ostatni tydzień zostawić te, które muszą być świeże i nie mogą długo leżeć w lodówce.

11329974_xlByć Mikołajem – prezenty

Jeśli już uporasz się ze spożywczymi zakupami, by nakarmić domowników, możesz rozeznać się ile pieniędzy przeznaczysz na świąteczne podarunki. Warto pomyśleć o prezentach, które niekoniecznie muszą być kosztowne, ale i tak sprawią radość członkom rodziny. Małe gesty również potrafią cieszyć, jeśli tylko choć trochę wcelujesz w gust obdarowywanej osoby. Słodycze lubi każdy, rodzinnemu żartownisiowi podaruj coś dowcipnego, seniorzy rodziny na pewno ucieszą się z czegoś praktycznego. Jeśli masz zdolności artystyczne, warto poświecić trochę czasu na własnoręczny prezent – będzie niepowtarzalny i tym bardziej ucieszy. Jeśli nie masz możliwości kupienia prezentów całej rodzinie umów się z innymi, ze kupujecie prezenty tylko dla najmłodszych członków rodziny, lub zadecydujcie, że każdy kupuje jeden prezent. Można ustalić kto komu, lub żeby było zabawniej, zrobić losowanie imion.

Plan trasy

Nie warto szukać prezentów po całym mieście. Staraj się ograniczyć ilość sklepów w których dokonujesz zakupów świątecznych. Dzięki temu unikniesz korków, spalania benzyny, długich kolejek i niepotrzebnych nerwów. Spróbuj zorganizować zakupy w dniach i godzinach, kiedy w sklepach jest mniej ludzi. Unikaj weekendów, warto  wziąć jeden dzień wolnego i od rana zrobić małą rundkę po sklepach. Po godzinie 15, kiedy większość ludzi kończy pracę zaczyna się robić tłoczno zarówno na ulicach, jak i w sklepach. Nie zapominaj, że teraz Internet to duże ułatwienie. Jeśli jakieś prezenty możesz kupić drogą internetową, skorzystaj z tej opcji. Ponadto kupując w sieci możesz dużo zaoszczędzić, ale pamiętaj, aby złożyć zamówienie stosunkowo wcześnie, by paczka zdążyła dotrzeć.

yuck (1)
Szczęśliwi czasu nie liczą, a jednak

Warto przygotowywanie do świąt rozplanować także czasowo. Niektórzy czekają z przygotowaniem świątecznych potraw i kupowaniem prezentów do ostatniej chwili. Jeśli się ma listę prezentów i stosunkowo wcześnie je wymyśliliśmy, można ich zakup rozłożyć na kilka dni, spakować i schować do szafy, by spokojnie czekały na dzień, w którym zostaną położone pod choinką. Wydawałoby się, że jeżeli chodzi o jedzenie, to nie można go przygotować z dużym wyprzedzeniem. A jednak są potrawy, które mogą parę dni postać w lodówce. Już cztery dni przed Wigilią nie zaszkodzi zrobienie kapusty z pieczarkami. Jedyne co, trzeba zostawić na ostatni dzień, to zasmażka do kapusty. Trzy dni w lodówce mogą spędzić śledzie, makowiec, keks, paszteciki do  barszczu, dwa dni – uszka, pierogi, czerwony barszcz czy zupa grzybowa. Na dzień przed Wigilią robimy kompot z suszu, sałatki, ryba w galarecie, kutia. W Wigilię zostaje tylko smażenie ryby. Warto też pamiętać o zamrażalniku, do którego można wrzucić ulepione wcześniej pierogi, uszka czy krokiety oraz przyrządzoną kapustę z grzybami lub z grochem.


Porządki w ramach rozsądku

Nikt nie lubi sprzątać, a tym bardziej w gorącym okresie świątecznym, kiedy tyle rzeczy jest do zrobienia. Powieś kilka ozdób świątecznych, niepotrzebne rzeczy zamknij w pokoju, do którego nikt nie będzie wchodził – większość czasu i tak spędza się w dużym pokoju przy wigilijnym stole. Spróbuj się wyluzować, nie musi być porządku na połysk, ponieważ zmęczony gospodarz to smutne święta. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Nieumyte okno czy paproch na dywanie nie powinny popsuć świątecznej atmosfery!

 

Wesołych i przede wszystkim spokojnych Świąt! Nie zapominajcie o tych cennych życzeniach i wcielajcie je w życie! 😉

 

Źródła: kobieta.interia.pl, polki.pl, poradnikzdrowie.pl