Nie uwierzysz dlaczego warto jeść kiszonki

Jeśli pochodzisz z Polski, to z pewnością od czasu do czasu zajadasz się kiszonkami. Tradycja kiszenia sięga wiele wieków wstecz, warto więc przyjrzeć się bliżej tej metodzie konserwowania żywności oraz poznać jej właściwości zdrowotne.

3689,0,0

 

Kiszenie w Polsce to tradycja stara jak świat, jednak na początku kiszono głównie kapustę. Oczywiście proces kiszenia był najbliższy mieszkańcom wsi, kiedy to na zakończenie prac w polu zabierano się za kiszenie kapusty. Przy okazji zbierano się do wspólnych rodzinnych i sąsiedzkich spotkań, które kończyły się śpiewem, tańcami i wspólnym muzykowaniem.

Dzisiaj samodzielne kiszenie znowu powraca do łask. W dobie ekotrendu coraz więcej ludzi decyduje się na przygotowanie kiszonych warzyw czy owoców w zaciszu własnej kuchni, gdyż chcą mieć pewność, że jedzą najzdrowsze kiszonki. Kiszone warzywa znalazły swoje stałe miejsce w wielu restauracjach, a kursy domowego kiszenia są coraz bardziej popularne. Jeśli nie masz czasu na kiszenie w domu, łatwo znajdziesz gotowe kiszonki w supermarketach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Jak wybrać te najlepsze oraz dlaczego w ogóle warto je jeść?

Kiszonki są świetną alternatywą dla sezonowych warzyw i owoców, gdy nie ma dostępu do świeżych dostaw. Dlatego jedz ich jak najwięcej późną jesienią i zimą. Jednak ze względu na niezastąpione źródło cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych, warto sięgać po nie przez cały rok. Co kiszonego możesz znaleźć dla siebie? Kiszoną kapustę, ogórki, czosnek, buraki, pomidory, cytrynę, paprykę, jabłka czy pieczarki.

            Proces kiszenia powoduje rozkład cukrów prostych do kwasu mlekowego, dzięki czemu w przetworach powstają witaminy z grupy B, które nie tylko pomagają trawić węglowodany, tłuszcze i białka, ale i regulują przemianę materii. W kiszonkach znajdziesz również witaminy  A, C, PP, K oraz E, a także wapń, magnez, potas i żelazo. Nie zapominaj, że nie tylko przetwory są bogate w te dobroczynne składniki, ale i sok, w którym się znajdują.

Spreewald-4-agurker-1-1024x683

            Kiszonki świetnie wpływają na stan jelit, które są kluczem do ogólnego, dobrego stanu zdrowia. Sfermentowane produkty posiadają mnóstwo bakterii mlekowych, które pozytywnie wpływają na ich prawidłowe funkcjonowanie, gdyż poprawiają wchłanianie i trawienie. Dodatkowo chronią przed rozwojem bakterii gnilnych oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu. W procesie fermentacji spada zawartość cukru, a zwiększa się ilość wody – to właśnie dzięki temu warzywa i owoce tracą kalorie.

            Kiszone warzywa są polecane osobom, które chciałyby stracić kilka kilogramów. Zawierają one dużo cennego błonnika, który nie tylko zapobiega zaparciom oraz pomaga utrzymać prawidłową wagę, ale i zapewnia uczucie sytości na dłużej. To dzięki temu zmniejsza chęć na podjadanie między posiłkami. Oprócz tego kiszonki regulują gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, oczyszczają z toksyn oraz łagodzą objawy nietolerancji laktozy. Ale to jeszcze nie koniec – są one bowiem bogatym źródłem probiotyków, pomagają w dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi oraz wrzodami.

            Co jeszcze daje nam  regularne spożywanie kiszonek? Otóż wzmocnienie organizmu, usuwanie wolnych rodników, które sprzyjają procesom starzenia się oraz zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wysoka zawartość witaminy C pomaga osobom żyjącym w chronicznym stresie, palaczom, seniorom, kobietom stosującym środki antykoncepcyjne oraz karmiącym piersią.

            Wydawać by się mogło, że jest to żywność dla każdego, jednak ze względu na wysoką zawartość sodu, nie są polecane osobom mającym problemy z układem krążenia lub z podwyższonym ciśnieniem krwi.

            Jeśli nie masz czasu na kiszenie żywności w domu i masz zamiar kupić gotowce w supermarkecie, zwróć szczególną uwagę na opakowanie. Przy wyborze produktów, kieruj się przede wszystkim określeniem czy są to przetwory kiszone czy kwaszone. I nie, nie są to synonimy. Kiszenie i kwaszenie to dwa różne procesy. Kwaszenie to proces sztucznie przyspieszony za pomocą substancji chemicznych, takich jak kwas octowy, benzoesan sodu (E211), sorbinian potasu (E202), a także cukrów.

Kiszenie natomiast wykorzystuje naturalnie zachodzące procesy, dzięki czemu jest to żywność o wiele zdrowsza niż ta napędzana chemicznie. Kupując gotowce sprawdzaj skład na opakowaniu i szukaj tych bez sztucznych dodatków i cukrów. Pamiętaj, że kiszonki najlepiej spożywać w surowej postaci, gdyż podczas obróbki termicznej (smażenie, pieczenie, gotowanie) tracą swoje najcenniejsze wartości odżywcze.

letni-przysmak-do-obiadu-sprawdz-nasze-przepisy-na-ogorki-malosolne-2381884

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/