Nie marnuj jedzenia
Planując domowy budżet ważne jest, aby podchodzić do tego z głową. Zbyt dużo wydatków może doprowadzić nas do kompletnej ruiny, dlatego ich rozsądne rozplanowanie to podstawa. Kolejnym krokiem właściwego prowadzenia gospodarstwa domowego jest robienie zakupów spożywczych tak, by nic się nie zmarnowało.
Jeżeli uważacie, że Was problem marnowania jedzenia nie dotyczy, warto zrobić pewien eksperyment. Przez co najmniej tydzień notujcie sobie dokładnie wszystko, co wyrzucacie do śmieci. Nie chodzi oczywiście o zbędne opakowania czy rzeczy, które rzeczywiście powinny znaleźć się w koszu, ale o pożywienie, które zepsuło się lub jest już przeterminowane. Bardzo szybko można dostrzec, że wbrew pozorom ilość marnowanego jedzenia jest bardzo duża. Jeżeli to wszystko przełożymy później na wydane pieniądze, to suma, jaka z tego wyjdzie, przyprawi nas o dreszcze na plecach. Co zrobić, aby ograniczyć ją do minimum?
Wszystko trzeba dokładnie zaplanować
Wiadomo, że dobrze opracowany plan działania to klucz do sukcesu. Zasada ta dotyczy nie tylko biznesu. Doskonale sprawdzi się także w prowadzeniu własnego gospodarstwa domowego. Co takiego powinniśmy planować? Przede wszystkim posiłki, które chcemy przygotować w ciągu nadchodzącego tygodnia. Robiąc to z odpowiednim wyprzedzeniem będziemy mogli przewidzieć, jakie zakupy będzie trzeba zrobić, a co już znajduje się w naszej lodówce. Przyjrzyjmy ją bardzo dokładnie i swój plan dostosujmy również do tego, co znajduje się w środku. W ten sposób wykorzystamy większość produktów, które już posiadamy.
Przed wyjściem na zakupy koniecznie należy zrobić precyzyjną listę potrzebnych rzeczy. Trzymanie się jej ściśle pozwoli nam uchronić się przed kupieniem czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy. Dzięki temu będziemy bardziej odporni na pokusy płynące do nas wprost ze sklepowych półek. Uważajmy też na promocje typu „weź trzy – zapłać za dwa”. Bardzo prawdopodobne, że chociaż rzeczywiście okazyjnie zaopatrzymy się w trzy produkty oszczędzając przy tym, to tak naprawdę nigdy ich całkowicie nie wykorzystamy. Rozsądne zakupy to podstawa, jeżeli chcemy w końcu przestać marnować jedzenie.
Układaj z głową
Po powrocie z zakupów przychodzi czas na wypakowanie wszystkiego. Jeżeli do tej pory upychałeś produkty w całkowicie przypadkowe miejsca zupełnie bez ładu i składu natychmiast przestań to robić. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie produktów z krótkim terminem przydatności na przód lodówki. Jeżeli nieustannie będziemy mieć je w zasięgu wzroku zwiększy się prawdopodobieństwo tego, że zjemy je, zanim stracą swoją ważność.
Nie wszystko przechowywane w lodówce będzie dłużej przydatne do spożycia. Warto dowiedzieć się, które produkty należy tam trzymać, a których lepiej nie. Na przykład większość warzyw rzeczywiście powinno być trzymanych w chłodnych miejscach, jednak zasada ta nie dotyczy ziemniaków i pomidorów.
Pamiętaj też o tym, że pewne rzeczy, które mają ułatwić nam życie nie zawsze sprzyjają postanowieniu, żeby nie marnować jedzenia. Kupowanie pokrojonego chleba jest rzeczywiście dużo bardziej wygodne, jednak sprawia, że staje się on dużo szybciej czerstwy i nie nadaje się już do jedzenia. Nie zapominajmy też o tym, że sformułowanie „najlepiej spożyć do” nie oznacza, że po wskazanej dacie jedzenie powinno wylądować w koszu. Jeżeli nie pachnie jak zepsute i wygląda dobrze, to najprawdopodobniej można je jeszcze zjeść.
Zastosowanie się do tych kilku prostych zasad z pewnością przyczyni się do zredukowania ilości zmarnowanego jedzenia.
Źródła: www.cojesc.net, www.republikakobiet.pl