Naucz się prawidłowego ważenia masy ciała

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż stanąć na wadze i odczytać wynik, który się wyświetlił. Jednak praktyka pokazuje co innego – jednego dnia ważysz 1,5kg więcej lub mniej niż kolejnego. Jak to się dzieje? Nie wpadaj w panikę – naucz się ważyć, a przekonasz się, że nie ma powodów do zmartwień.

 DcmsV7oUwAAZP9q

Zacznijmy od jednej z najważniejszych kwestii – nie można przytyć 1-2 kg w tkance tłuszczowej w ciągu 1 doby. Wymagałoby to od Ciebie zjedzenia dodatkowych 7000 kcal, a  to dla przeciętnej osoby jest raczej niewykonalne zadanie. Dlatego zapamiętaj – wszystkie wahania na wadze odnotowane dzień po dniu to tylko zmiany w zawartości płynów w Twoim organizmie, a te zmiany absolutnie nie są trwałe.

Kiedy warto się ważyć?

Na początek ustal maksymalnie 4 stałe daty w ciągu miesiąca, w których będziesz stawać na wadze. Może to być ten sam dzień tygodnia, np. ważenie w każdą środę. Odradzamy ważenie się w weekendy po całonocnych, alkoholowych imprezach, ponieważ organizm zatrzymuje wtedy płyny. To samo dzieje się, gdy ważymy się dzień po porządnym treningu lub innej sytuacji, w której się mocno spociliśmy. Organizm próbuje w takiej sytuacji nadrobić straty, zatrzymując płyny, a w efekcie możesz spodziewać się wskazania wyższej liczby na wadze.

Kobiety powinny pamiętać, że ważenie się kilka dni przed miesiączką oraz 2-3 dni po, może spowodować wyższe wskaźniki wagi niż zazwyczaj. Progesteron wytwarzany podczas okresu wywołuje magazynowanie wody. Na szczęście to zjawisko przejściowe i potem wszystko wraca do normy.

weight scale

Jak prawidłowo dokonać pomiaru masy ciała?

Najbardziej wiarygodne jest ważenie się rano, jeszcze przed śniadaniem. Najlepiej zrób to nago, po oddaniu porannego moczu.  Pomyśl nad kupnem domowego analizatora składu ciała, który pokaże Ci nie tylko Twoją wagę, ale i zmiany w tkance tłuszczowej. Jest to dobra opcja szczególnie dla osób, które planują się odchudzać, ponieważ monitorowanie utraty zapasowej tkanki tłuszczowej jest w tym procesie bardzo ważne. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia zjawiska „skinny-fat” („szczupły grubas”) – u osób mało aktywnych fizycznie można zaobserwować brak zmian w masie ciała przy jednoczesnym wzroście % zawartości tkanki tłuszczowej. Dobry, domowy analizator to koszt ok. 200-400zł.

Jeśli jesteś w ciąży lub masz wbudowane duże śruby lub metalowe elementy w kości, pomiar może być mocno zaburzony.

            Przekłamany wynik możemy uzyskać, gdy wieczorem w dniu poprzedzającym ważenie, zjemy fast food, słone danie lub przekąski typu chipsy, paluszki. Jest to spowodowane dużą ilością spożytej soli, która nasila zatrzymywanie wody.

            Na koniec kwestia wypróżniania. Jeśli męczą cię zaparcia i od ostatniego wypróżnienia minęło nawet kilka dni – Twoja tymczasowa masa ciała będzie wyższa niż w rzeczywistości.

Źródło:

https://polki.pl/dieta-i-fitness/