Jakie znaczenie ma komunikacja niewerbalna?
Wiesz, że gesty znaczą więcej niż słowa w relacjach interpersonalnych? Zdaniem amerykańskiego psychologa Raya Birdwhistella aż 65% komunikatów przekazujemy właśnie za pomocą treści niewerbalnych. Sprawdź, jakie znaczenie ma mowa ciała?
Komunikacja niewerbalna pozwala zrozumieć innych. Prawidłowo odczytać emocje, intencje oraz cechy charakteru drugiej osoby, a tym samym umiejętnie wykorzystywać to w codziennym życiu.
Jakie są formy komunikacji niewerbalnej?
- GESTYKULACJA
Gestykulacją posługujemy się najczęściej. Ruch głowy, dłoni i całego ciała wyraża różne stany emocjonalne jak np. wzruszenie ramionami jest oznaką niepewności, a pocieranie karku świadczy o frustracji czy gniewie. Słowa bardzo łatwo jest zastąpić gestami.
- MIMIKA TWARZY
Badacze komunikacji niewerbalnej mimikę twarzy zauważyli jako pierwszą i mówi ona najwięcej o aktualnym nastroju. Dzięki niej możemy odczytać aż kilkadziesiąt różnych wyrazów twarzy, mających za zadanie wzmocnić, zneutralizować lub zamaskować emocje. Bardzo ważny jest kontakt wzrokowy, pozwalający określić nastawienie do rozmówcy. Gdy rozmawiasz z przyjacielem, patrzysz w oczy przez ok. 60-70% całej konwersacji. Co ciekawe, nawet rozszerzające i zwężające się źrenice świadczą o nastroju drugiej osoby.
- RELACJE PRZESTRZENNE
Odpowiednią odległość między rozmówcami można wyczuć intuicyjnie. Najbardziej popularny podział przestrzeni stworzył badacz – Edward Hall. Wyróżnił on cztery strefy w relacjach międzyludzkich:
- intymną – 15-45 cm – najbliżsi,
- osobistą – 46 cm – 1,20 m – przyjaciele, pracownicy w pracy,
- społeczną – 1,20 m – 3,6 m – kontakty formalne,
- publiczna – > powyżej 3,6 m – bezpieczna odległość dla osób, będących w tłumie.
- DŹWIĘKI PARALINGWISTYCZNE
Do dźwięków paralingwistycznych zaliczamy różnorodne odgłosy, które wydajemy w zależności od naszego stanu emocjonalnego. Należą do nich wszelkie pomruki, westchnienia czy śmiech, ale także ton i barwa głosu, tempo i płynność mówienia. Przykładowo ciepły głos rozmówcy pozytywnie nastawi innych do siebie.
Jakie są funkcje komunikacji niewerbalnej?
- informacyjna – mowa ciała ma za zadanie przekazywać informacje bez użycia słów, jak np. ruch głową z góry na dół jest oznaką zgody,
- ekspresyjna – pozwala wyrażać uczucia, emocje,
- samoreprezentacyjna – gesty mają także za zadanie budować własny wizerunek,
- regulacyjna – pozwala organizować i monitorować przebieg rozmowy np. brak kontaktu wzrokowego świadczy o tym, że chcemy zakończyć rozmowę,
- pragmatyczna – pozwala wywierać wpływ na zachowanie innych,
- adaptacyjna – mowa ciała jest także stosowana wtedy, gdy nie możemy użyć języka mówionego.
Jak widzisz, komunikacja niewerbalna odgrywa istotną rolę w relacjach międzyludzkich. Znając ją, zyskujemy szansę na właściwe konstruowanie komunikatów, odczytywanie emocji i zrozumienie innych.