Jak radzić sobie z przejedzeniem?

Pewnie nie jedno z was po zjedzeniu dużego posiłku, doświadczyło uczucia pełnego, a wręcz pękającego żołądka. To uczucie nazywamy przejedzeniem. Przejedzenie może pojawiać się zarówno po posiłku bardzo ciężkostrawnym, czyli składającym się głównie z tłuszczów, jak i po zjedzeniu większej ilości niż zazwyczaj. W tej sytuacji ilość enzymów trawiennych wydzielanych w żołądku jest niewystarczająca do całkowitego strawienia posiłku.

 

Oprócz ściskającego bólu brzucha do objawów przejedzenia należy:

  • zgaga
  • osłabienie, senność
  • biegunka, wymioty
  • ból głowy.

Pomimo tego, że objawy mogą wydawać się groźne, zazwyczaj samo przejedzenie do takich nie należy. Warunkiem braku poważnych konsekwencji, jest częstotliwość. Jednorazowe przejedzenie nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu, natomiast częste może sprzyjać pojawianiu się refluksu żołądkowo-przełykowego, który może mieć dalsze konsekwencje zdrowotne. 

 

Dodatkowo jedzenie zbyt dużych porcji może skutkować w wahaniach poziomu glukozy we krwi i zaburzeniom lipidowym. To zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy.

 

W przypadku, gdy już się przejemy, co możemy zrobić, aby złagodzić dotkliwe objawy? Wbrew pozorom w takich sytuacjach wskazany jest ruch. Trochę ruchu np. spacer sprawi, że metabolizm naszego organizmu będzie bardziej wydajny. Oprócz tego niezawodnym sposobem na przejedzenie się są ziołowe herbatki.