Groźne zaburzenia odżywiania – sprawdź z czym można się zmagać

Współczesny świat wywiera na nas ogromną presję bycia naj – najpiękniejszym, najzgrabniejszym, najszczuplejszym itd. Kto wychodzi poza schemat wypromowany przez mass media, albo jest szczęśliwy akceptując samego siebie albo za wszelką cenę stara się osiągnąć upragniony cel, często wpadając w różnego rodzaju zaburzenia odżywiania.

 Diet. Eating disorder. Girl is holding a plate and trying to put a pea on the fork

Początek lat 90. XX wieku przyniósł nowe spojrzenie na trudny problem związany z prawidłowym odżywianiem się. Z jednej strony wiele osób zmagało się z chorobliwą otyłością, z drugiej zaś ogromna część społeczeństwa zaczęła borykać się z anoreksją i bulimią. Okazało się również, że te dwie najbardziej znane przypadłości to za mało, aby opisać całe spektrum psychicznych zaburzeń związanych z jedzeniem. American Psychiatric Association wprowadziło jedną kategorię EDNOS, czyli z ang. eating disorder not otherwise specified (zaburzenie odżywiania nieokreślone w inny sposób). Kategoria ta obejmuje wszystkie przypadki niebędące bulimią oraz anoreksją. Sprawdź czy nie dostrzegasz u siebie żadnego z niepokojących symptomów z listy poniżej.

  1. Pregoreksja

To zaburzenie polegające na ekstremalnym odchudzaniu się i intensywnym treningu w czasie ciąży. A wszystko po to, aby zminimalizować jej wypływ na wygląd sylwetki oraz przyspieszyć powrót do szczupłej figury zaraz po porodzie. Takie odchudzanie się i treningi grożą różnymi konsekwencjami nie tylko matce (np. ryzyko wystąpienia depresji, anemii czy nadciśnienia), ale przede wszystkim dziecku (ryzyko poronienia, niska waga urodzeniowa, słabe wyniki w skali APGAR), które nie będzie otrzymywać od matki wystarczającej ilości składników odżywczych.

  1. Alkoreksja

To połączenie obsesji na punkcie utrzymania wagi oraz uzależnienia od alkoholu. Skutkuje unikaniem jedzenia, na rzecz alkoholu. Ludzie owładnięci alkoreksją „oszczędzają kalorie”, które będą mogli później przeznaczyć na alkohol. Chyba nie musimy mówić jak wyniszczająca organizm jest to taktyka. Organizm pozbawiony składników odżywczych dużo gorzej radzi sobie z przyswajaniem alkoholu. Pogłębia to niedożywienie i zwiększa ryzyko dysfunkcji wątroby. Dodatkowo paradoksalnie grozi również nadwaga spowodowana niekontrolowanym objadaniem się na kacu.

Unhappy Teenage Girl Sitting On Floor Looking At Bathroom Scales

  1. Kompulsywne jedzenie

To zupełnie niekontrolowane napady objadania się, zdarzające się do kilku razy w tygodniu. Ich przyczyną są głębokie problemy emocjonalne, a nie uczucie głodu. Takie osoby jedzą bardzo szybko, wręcz napychają się jedzeniem. W odróżnieniu od bulimików, nie wywołują potem wymiotów ani nie stosują środków przeczyszczających. Najczęściej jedzą w samotności, ponieważ objadanie wywołuje u nich ciążące poczucie winy.

  1. Anoreksja sportowa

To schorzenie objawia się przesadnym dążeniem do idealnej sylwetki, prowadzące do zbyt częstego i przesadnie ciężkiego wysiłku fizycznego. Opuszczenie treningu wiąże się z bardzo silnymi wyrzutami sumienia. Aktywność może się nakładać na diety lub głodówki, co prowadzi do przeciążenia i wycieńczenia organizmu. Tutaj także paradoksalnie może dochodzić do przyrostu tkanki tłuszczowej, ponieważ w przeciążonym organizmie jest zbyt dużo kortyzolu, czyli hormonu stresu.

  1. Ortoreksja

To stosunkowo nowy obszar związany z trendem na zdrowe odżywianie się. Ortoreksja objawia się obsesją na punkcie zdrowej żywności. Osobą nią dotknięta poświęca absurdalnie dużo czasu na planowanie i przygotowywanie posiłków wg wybranych zasad (np. żywność wyłącznie ekologiczna). Najczęściej wiąże się to z wykreśleniem z jadłospisu całej grupy produktów, ze względu na ich prawdziwą lub rzekomą szkodliwość dla zdrowia. W skrajnych przypadkach ortoreksja może prowadzić do niedożywienia.

Zanim zaczniesz proces odchudzania się lub przechodzenia na zdrowy tryb życia, dobrze zaplanuj swoją dietę. Musi ona być zbilansowana i dopasowana do trybu Twojego życia. Nie daj się kultowi szczupłości, zaakceptuj siebie i żyj po prostu zdrowo.

 2097613

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/