Co daje nam piwo?

Wiosna, słońce i… zimne piwo. Ten złoty napój ma wielu wielbicieli, a kiedy robi się ciepło ich liczba rośnie. Jest niezwykle popularny i świetnie smakuje zarówno do różnych potraw, jak i samo.  Jednak mówi się, że od piwa robi się tzw. mięsień piwny, czyli nic innego jak duży brzuch. Jednak czy piwo naprawdę jest takie kaloryczne i tuczące?

10428312_xxlPiwo otrzymujemy poprzez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody, która stanowi  ok.90% całego trunku (wydobywana ze źródeł głębinowych posiada w swoim składzie takie substancje mineralne, jak magnez, potas, wapń, czy fosfor wartościowe dla naszego organizmu). Są różne gatunki piwa, które różnią się rodzajem fermentacji, aromatem , rodzajem słodu, ilością i rodzajem dodanego chmielu, metodą i miejscem warzenia piwa, oraz innymi elementami, które wpływają m.in. na barwę i smak piwa, a także jego właściwości zdrowotne. Warto zwrócić uwagę na to, że piwa, które zostały poddane pasteryzacji, czyli procesowi niszczenia drobnoustrojów (zarówno tych złych, jak i tych dobrych) przez ogrzewanie do temperatury 60 stopni Celsjusza mają niższą zawartość witamin i minerałów. Lepiej zatem sięgać po piwa niepasteryzowane, do których zalicza się piwo ciemne, które jest dużo zdrowsze. Jasne piwo filtrowane posiada znikome ilości witamin, natomiast ciemne niepasteryzowane ma dużo więcej witamin i antyutleniaczy. Co zatem zyskujemy dla naszego zdrowia pijąc ten ciemnozłoty napój?

beer-26722_960_720

Drożdże i zboża wykorzystywane do produkcji piwa dostarczają nam dużo witamin z grupy B, które wpływają na poprawę naszego samopoczucia, wspomagają nasz układ nerwowy. W piwie znajdziemy także krzem, który chroni nas przez osteoporozą wzmacniając nasze kości.  Obniżanie ciśnienia i zmniejszenie zakrzepów krwi to kolejny objaw spożywania od czasu do czasu piwa w rozsądnych ilościach. Zapobiegamy wówczas zawałom i innym chorobom serca, a także obniżamy cholesterol i zmniejszamy ryzyko zachorowań na miażdżycę. W szyszkach chmielu znajdują się żywice, lupulina i humulina, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu nerwic oraz bezsenności. Dzięki temu piwo redukuje stres i odpręża psychicznie

beer-26722_960_720

Antyoksydanty w ciemnym piwie chronią przed nowotworami i regulują poziom dobrego cholesterolu we krwi, a także pomagają odwracać zniszczenie komórek hamując procesy starzenia się poprzez naturalne utlenianie składników w naszym organzimie. Moczopędne właściwości dobrze wpływają na kondycję naszych nerek wypłukując z organizmu szkodliwe substancje i zmniejszając powstawanie kamieni nerkowych. Piwo zalecane jest też przez lekarzy w niewielkich ilość w celu leczenia przed- i pooperacyjnych stanów woreczka żółciowego.  Piwo niepasteryzowane zawiera „dobre” i zdrowe bakterie, które podnoszą wzmacniają naszą odporność i pomagają walczyć z bakteriami i grzybami chorobotwórczymi oraz ułatwiają proces trawienia.

 

beer-926616_960_720

Jeśli chodzi o kaloryczność piwa, to nie jest ona tak wysoka, jak wielu z nas uważa.  Zawiera ono dużo mniej cukrów prostych niż inne napoje i soki, po które sięgamy na co dzień. Duży brzuch, który możemy zaobserwować u piwnych smakoszy bierze się z powodu efektów ubocznych pica piwa, jakim jest wzrost łaknienia. Piwo potęguje nasz apetyt, dlatego podczas jego picia często podjadamy różnego rodzaju przekąski w postaci orzeszków, słonych paluszków, chipsów, i właśnie stąd biorą się kalorie powodujące naszą nadwagę. Dlatego unikajmy spożywania tego rodzaju produktów podczas picia piwa. Z samym piciem piwa również zachowajmy umiar, aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu i skorzystać z jego najlepszych właściwości.

beer-26722_960_720

Nie zapominajmy o wadach, jakie posiada piwo, gdy będziemy je pić w nadmiarze. To wciąż alkohol i przy dużych ilościach istnieje ryzyko uzależnienia lub przedawkowania spożycia. Ponadto grozi nam wówczas marskość wątroby. Picie podczas upałów również może nam zaszkodzić ze względu na moczopędne właściwości. Grozi nam wówczas odwodnienie. Dlatego też także po treningu nie powinniśmy sięgać po ten złoty napój. Piwo stanowi także zagrożenie dla kobiet ciężarnych, wpływając źle na rozwój płodu. Dlatego pamiętajmy o umiarze i delektujmy się pozytywami płynącymi z picia piwa od czasu do czasu w małej ilości dla smaku i zdrowia.

 

 

piwo

 

 

Źródła: zdrowyportal.com, dietetycy.org.pl, ele24.net, poradnikzdrowie.pl