Cellulit – największa zmora współczesnej kobiety
Hasło „skórka pomarańczowa” wielu kobietom nie kojarzy się już pozytywnie, z aromatycznym owocem. Można śmiało powiedzieć, że spędza ono sen z powiek wielu osobom. Cellulit, potocznie zwany właśnie „skórką pomarańczową” jest jednym z najczęściej pojawiających się defektów kosmetycznych u kobiet. Skąd się bierze? Jak go uniknąć? Jak sobie z nim poradzić?
Czym jest cellulit i skąd się bierze?
Jeśli zauważamy, że skóra na naszych udach i pośladkach jest pofałdowana najprawdopodobniej mamy do czynienia z cellulitem. Powstaje on, gdy złogi tłuszczowe pod skórą układają się nierównomiernie w obrębie włókien kolagenowych. W wyniku tego zjawiska skóra staje się porowata, a na jej powierzchni pojawiają się wstydliwe dołki i górki.
Cellulit powstaje wskutek przewagi w organizmie kobiety estrogenów nad progesteronem. Cellulit, w odróżnieniu od cellulitisu nie jest stanem zapalnym, a jedynie zwyrodnieniem tkanki podskórnej. Występują dwie odmiany tego zjawiska:
- cellulit wodny – tak zwany twardy,
- cellulit tłuszczowy – tak zwany miękki.
Niekiedy ten pierwszy typ jest trudny do odróżnienia i często bywa mylony z mocno rozbudowaną tkanką mięśniową. Występujeon najczęściej u kobiet, które nie miały zbyt dużych wahań wagi ciała. Tkanki zaatakowane cellulitem są źle odżywione, co może spowodować przesuszenie skóry w tych miejscach, niekiedy pojawiają się również rozstępy.
Drugi typ cellulitu występuje przeważnie u kobiet mniej aktywnych fizycznie. Jest rozłożony na dużo większej powierzchni ciała, na której wyraźnie widoczne są pofałdowania spowodowane występowaniem tkanki tłuszczowej pomiędzy włóknami skóry. Często występuje u kobiet, które nagle i gwałtownie znacząco się odchudziły. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby mają tendencję do posiadania wiotkiej skóry.
Jak się pozbyć cellulitu?
Jeżeli chcemy pozbyć się cellulitu nie możemy zapomnieć o zdrowej diecie. Bardzo ważne jest, aby nasze jedzenie zawierało dużą ilość błonnika i pełnoziarnistych produktów, a także warzyw i owoców, które pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu. Dzięki temu nasza skóra będzie wykazywała mniejszą tendencję do powstawania grudek. Nie należy zapominać o spożywaniu jak największej ilości wody, która wypłukuje tłuszcz.
Nie obejdzie się również bez ćwiczeń. Bardzo istotne jest ich regularne wykonywanie, może to być basen, joga, bieganie i szybsze chodzenie. W bezpośrednim pozbyciu się cellulitu pomaga masaż skóry stymulujący krążenie krwi w naszym ciele, która rozrywa tkanki tłuszczowe. Krążenie krwi może być natomiast hamowane poprzez zbyt obcisłe ubranie. Należy jak najszybciej pozbyć się go ze swojej garderoby.
Cellulit to problem wielu Polek, jednak nie jest on wrogiem, którego nie da się pokonać.