3 błędy, które psują smak szparagów

Jesteś fanem szparagów, ale boisz się je samodzielnie przygotowywać w domu, bo za każdym razem coś wychodzi nie tak jak trzeba? Znamy kilka zasad, których należy przestrzegać, aby szparagi zawsze smakowały wyśmienicie. Sezon na szparagi trwa bardzo krótko, dlatego szkoda czasu na błędy!

pobrane

Jak kupić dobre szparagi?

Połowa sukcesu dań ze szparagami to wybór kupna najlepszych dostępnych na rynku. Wielu ludzi deklaruje, że nie przepada za szparagowymi posiłkami, jednak może ich problem polega na tym, że nigdy nie jedli prawidłowo przygotowanych szparagów. Aby były smaczne i prawidłowo przyrządzone, trzeba znać kilka kulinarnych trików. Unikniesz wtedy wpadek typu nieprzyjemny zapach, twardość czy łykowatość. Zanim jednak weźmiemy się za gotowanie, zacznijmy od podstaw, czyli kupna pełnowartościowych szparagów. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

  1. Nieświeże szparagi – podczas rozglądania się za świeżymi warzywami, zwróć uwagę na obowiązujący sezon. Świeże szparagi są dostępne tylko od maja do czerwca. Główki takich szparagów powinny być domknięte, a po ściśnięciu końcówki będzie sączyć się sok.
  2. Kolor szparagów – świeże są żywozielone, a biała odmiana powinna mieć bardzo jasny odcień bieli. Końce nie mogą być ani suche, ani brązowe.
  3. Złe przechowywanie – nie przechowuj szparagów jak inne warzywa, to duży błąd. Potraktuj je jak żywe kwiaty – wstaw do wody i włóż do lodówki.

 Baked salmon garnished with asparagus and tomatoes with herbs

Jak przygotować szparagi?

Wrogowie szparagów zarzucają im, że są twarde i włókniste. To prawda – źle przyrządzone potrafią takie być, a co za tym idzie, ich cały smak ulega popsuciu. Co zrobić, żeby szparagi były miękkie, ale nieprzegotowane? Koniecznie odłam twarde końcówki szparagów – jeśli ją dłońmi, twarda część odłamie się w odpowiednim miejscu. Potem obierz szparagi przed ugotowaniem – oskrob szparagi za pomocą obieraczki podobnie jak marchewkę, do czasu, aż zobaczysz miękką, jasną część warzywa.

            Szparagi można przyrządzić al dente lub tak, aby rozpływały się w ustach:

– gotowanie szparagów – użyj specjalnego, wysokiego garnka. Gotuj je w pozycji pionowej, główki szparagów powinny pozostać nad powierzchnią wody, dzięki czemu nie ulegną rozgotowaniu.

– pieczenie szparagów – ułóż surowe na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Skrop je niewielką ilością oliwy i posyp solą. Piecz przez 15 minut w temp. 200 st. C, aż będą lekko chrupkie.

– gotowanie szparagów na parze – to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania szparagów. Ułóż je w garnku do gotowania na parze i gotuj maksymalnie 3-5 minut, aż nabiorą jasnozielonego koloru i staną się chrupiące.

– duszenie szparagów – włóż warzywa do niewielkiej ilości osolonej wody i duś pod przykryciem ok 4 minuty.

– grillowanie szparagów – ten sposób daje efekt podobny jak podczas pieczenia szparagów, grilluj je maksymalnie 10 minut.

Szparagi – czy są zdrowe?

To wyjątkowo lekkie i zdrowe warzywo. 100g ma zaledwie 20 kalorii. Są bogatym źródłem witaminy K, kwasu foliowego, błonnika, witaminy C, E oraz potasu i magnezu. Czy wiesz, że szparagi to silny afrodyzjak? Smacznego!

 asparagus-1317901

Źródło:

http://www.kobieta.pl/