Wielu z nas wciąż poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Emocje jednak nigdy nie są proste, a ponieważ złość jest jedną z nich, nie ma na nią prostego rozwiązania. Każdy z nas inaczej odczuwa emocje, ale niezależnie od sytuacji są one nasze i to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. W złości nie ma nic złego, jest ona ludzka i całkowicie normalna. Kluczowe jest jednak jak sobie z nią radzimy.
Nadmierne wybuchy gniewu mogą negatywnie wpływać na nasze relacje z innymi, ale także na nasze własne samopoczucie, a nawet zdrowie. W momencie pojawienia się złości rozszerzają się nasze naczynia krwionośne, zwiększa się przepływ krwi do głowy, oraz podnosi się ciśnienie. Permanentne utrzymywanie takiego stanu może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak nadciśnienie, wrzody żołądka czy cukrzyca. Dlatego warto zadbać o odpowiednie rozładowanie negatywnych emocji i ochłonięcie.
Jak to zrobić? Oto 8 wskazówek:
- Akceptacja – po pierwsze nie wstydź się i nie obwiniaj samego siebie za odczuwanie emocji. Zaakceptuj ją i pamiętaj, że masz na nią wpływ.
- Refleksja – zastanów się jaki jest powód Twojej złości i co konkretnie ją wywołało. Dotrzyj do jej źródła, a następnie spójrz na nią z dystansu, na chłodno i postaraj się ją zrozumieć.
- Komunikacja – opowiedz szczerze o swoich uczuciach osobie, która wywołała gniew lub bliskiej Ci osobie. Opisz je własnymi słowami, unikaj krzyku i wyjaśnij przyczynę. Nie pozostawaj sam ze swoimi trudnymi emocjami i pomóż im się uwolnić.
- Psychoterapia – przy częstych napadach złości bezcenna może okazać się rozmowa z terapeutą. Jest to osoba bezstronna i nieoceniająca, która pomoże Ci zrozumieć Twoje myśli i sposób postępowania.
- Dieta i regeneracja – zadbaj o odpoczynek, odpowiednią ilość snu oraz racjonalne żywienie. Odpowiednio zaopiekowany organizm dużo łatwiej zachowuje trzeźwość umysłu i radzi sobie z impulsywnymi reakcjami.
- Zdrowie – na nasz nastrój często ma wpływ stan naszego zdrowia oraz hormony, dlatego wykonaj komplet podstawowych badań i sprawdź czy Twoje wyniki są prawidłowe.
- Używki – regularne sięganie po używki zaburza kontrolę nad emocjami, a liczne badania mówią o wpływie alkoholu na podwyższony poziom agresji
- Rozładowanie złości / relaks – znajdź odpowiednią dla siebie metodę na wyrażenie emocji: podejmij się aktywności fizycznej, posłuchaj ulubionej piosenki, praktykuj jogę czy medytację, przenieś myśli na papier, zajmij się czymś co lubisz robić lub skup się na oddechu i rozluźnieniu mięśni. Wybierz sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy!
Kontrolując swoje emocje troszczymy się nie tylko o samego siebie, ale także o swoje otoczenie. Umiejętność radzenia sobie z gniewem przekłada się na poprawę relacji z bliskimi oraz zapewnia spokój wewnętrzny i lepsze samopoczucie.