Zmień nawyki żywieniowe – zwiększ swoje IQ!

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy i pijemy ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Internet pełen jest różnego rodzaju diet, które należy stosować przy różnych zjawiskach chorobowych. Mamy już specjalnie opracowane sposoby odżywiania dla osób z chorobami serca, chorobami układu pokarmowego, nowotworami. Naukowcy od pewnego czasu prowadzą badania, które mają wykazać, jaki wpływ ma jedzenie na pracę naszego mózgu! A oto krótka analiza wyników przeprowadzonych doświadczeń.

Uważaj na to, co jesz!

Spożywanie jedzenia, które jest bardzo tłuste przyczynia się do znacznie wolniejszego uwalniania dopaminy, czyli przekaźnika nerwowego odpowiedzialnego za motywację. Przez nieustanne jedzenie tłustego bekonu, tostów z dużą ilością masła i innych tłustych potraw zmniejsza się nasza elastyczność poznawcza, mamy spowolniony czas reakcji, a nawet możemy zachorować na depresję!

Tłusta dieta upośledza nasz układ nerwowy. To właśnie przez nią popadamy w stany depresyjne, szybko zmienia nam się nastrój, często mamy też myśli samobójcze. Potrawy o dużej zawartości tłuszczu mają działanie podobne do narkotyków. Im więcej ich spożywamy, tym mamy na nie większą ochotę, a nasze zapotrzebowanie na nie zwiększa się. Dlatego też jemy coraz więcej, co sprawia, że nie tylko tyjemy, ale też znacząco obniża się nasze IQ.praca mózgu i pamięć

W 2012 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono badania, na podstawie których dowiedziono, że praca mózgu może być spowolniona przez fruktozę, czyli cukier prosty zawarto w owocach, warzywach i miodzie. Po zjedzeniu dużej ilości pokarmów zawierających fruktozę spowalnia się proces wydzielania insuliny w organizmie. Ta z kolei ma za zadanie pomóc komórkom mózgowym zamienić cukier w energię, która niezbędna jest do sprawnego działania mózgu.

Takiemu efektowi można zaradzić poprzez spożywanie produktów bogatych w kwasy omega – 3. Jest to na przykład olej lniany, ryby takie jak makrela, śledź, pstrąg. Chronią one synapsy zapobiegając ich uszkodzeniu. Nie oznacza to jednak, że mamy nie dostarczać naszemu organizmowi cukru. Jest on bardzo potrzebny, jednak przedawkowanie go może doprowadzić do wahania jego poziomu we krwi i zaburzenia koncentracji.

Naukowcy obalili także mit mówiący o tym, że guma do żucia poprawia naszą zdolność skupiania uwagi na wykonywanej czynności. Po przeprowadzonych doświadczeniach dowiedziono, że raczej przeszkadza ona w wykonywaniu prac, które wymagały użycia pamięci krótkotrwałej. Osoby biorące udział w eksperymencie miały za zadanie zapamiętać kolejność przedmiotów wypisanych na liście. Te, które jednocześnie żuły gumę miały z tym znacznie większe problemy.

Inne czynniki, które obniżają nasz poziom IQ to picie kawy i alkoholu, które spowalniają nasz czas reakcji na otrzymywane z zewnątrz bodźce. Upośledzają też szybkość, z jaką przetwarzamy niejednoznaczne sygnały, które do nas docierają. Należy też zdecydowanie ograniczyć jedzenie, które zawiera dużą ilość węglowodanów (biała mąka, cukier, słodycze, słodkie napoje).

Najgroźniejsze fast food’y

5-besten-online-sportspiele

Nikogo zapewne nie zdziwi to, że najwięcej z wymienionych składników, które osłabiają naszą inteligencję, zawartych jest w popularnych fast foodach. Pracownicy Georgia Regents University przeprowadzili eksperyment, który miał dowieść, jak nasz organizm reaguje na „śmieciowe jedzenie”. Doświadczenie przeprowadzono na myszach, które podzielono na dwie grupy. Jedną odżywiano tłustymi i kalorycznymi pokarmami, drugiej podawano lekkostrawne jedzenie. W efekcie pierwsza grupa stała się otyła, a do tego organizmy wywołały u nich reakcję autoimmunologiczną, co doprowadziło do uszkodzenia synaps. W efekcie myszy stały się bardziej ogłupiałe, miały nawet problem z odnalezieniem właściwej drogi do miski z pokarmem.

Procesy osłabiania naszego układu nerwowego nie są jednak nieodwracalne. Oznacza to, że przy zmianie sposobu odżywiania się można na nowo usprawnić pracę naszego mózgu. Bardzo ważne jest też to, aby nasza dieta bogata była w witaminy oraz składniki mineralne, które są niezbędne do właściwego działania układu nerwowego.

Źródła: kobieta.onet.pl, hipoalergiczni.pl, finspi.com