Zanim wyruszysz na spływ kajakowy

Kajak to stosunkowo tani, prosty i wygodny sposób na aktywne spędzenie urlopu. W dodatku wiele miejsc w Polsce sprzyja uprawianiu tego sportu. Stąd też niesłabnąca, a nawet coraz większa jego popularność. Wiele młodych osób, ale nie tylko, decyduje się na urlop na spływie kajakowym. Kiedy jednak na taką wycieczkę wyruszamy po raz pierwszy warto wiedzieć, jak dobrze się do niej przygotować.

kajak3

Przede wszystkim eksperci zwracają uwagę na to, by, jeżeli na spływ decyduje się osoba, która nie potrafi pływać, dobrze się nad tym zastanowić. Kajak nie jest zbyt wywrotny, jednak przy rzekach o szybszych nurtach może zdarzyć się sytuacja, że wypadniemy za burtę. Jeżeli jednak należymy do osób odważnych nie zapomnijmy zabrać ze sobą kamizelki ratunkowej (w wielu przypadkach jest ona niezbędną i obowiązkową częścią ekwipunku w wypożyczalniach kajaków). Warto też jako kompana naszej podróży dobrać sobie osobę, która w wodzie czuje się jak ryba. Będziemy zdecydowanie bardziej bezpieczni.kajak2

Sama technika pływania kajakiem nie jest zbyt trudna. Wystarczy opanować odpowiednie ruchy rąk, a po chwili będziemy mogli już płynąć całą na przód. Zdarzają się jednak momenty trudniejsze, zwłaszckajak-z-elementami-przygody-w-płaskiej-konstrukcji_23-2147543571za, gdy płyniemy rzeką w lesie lub między łąkami. Dlatego mając dwuosobowe kajaki lepiej dobrać się w pary mieszane, gdyż mężczyźni, którzy są bardziej wytrzymali, łatwiej poradzą sobie z wszelkimi trudnościami.

Żeby nasze wiosłowanie było efektywne lepiej przed podróżą zadbać nieco o swoją kondycję fizyczną. Dobrze odbyć kilka sesji ćwiczeń na siłowni albo ograniczyć się chociaż do podnoszenia niezbyt ciężkich ciężarków. Opanowanie ruchów rąk to również obowiązkowy punkt programu zanim jeszcze wyruszymy na spływ. Zadbajmy też o siłę nóg znajdując czas na krótkie przejażdżki rowerowe. To nam się zdecydowanie przyda!

Kiedy przyjdzie czas naszego upragnionego wypoczynku, żeby ograniczyć możliwość niemiłych przygód w podróży sprawdźmy dokładnie stan techniczny kajaka i jego wyposażenie. Cały bagaż najlepiej zapakować w worki foliowe, które uchronią go przed przemoczeniem. To szczególnie ważne w przypadku telefonu komórkowego, portfela, dokumentów. Kiedy kajak się przewróci wszystko to może być trudne do odratowania. kajak

Każdego ranka przed wypłynięciem warto postawićna kilkuminutową rozgrzewkę. Nabierzemy wtedy więcej energii, a podróż będzie mniej męcząca. Po ulokowaniu się w kajaku nie starajmy się wykorzystywać wszystkich sił na pierwsze minuty, ponieważ bardzo szybko może nam ich zabraknąć. Lepiej swoją energię rozłożyć równomiernie i razem ze współwiosłującym partnerem ustalić najbardziej optymalne tempo pracy. Podczas podróżowania jedynymi posiłkami mogą być batoniki i cukierki, które dodadzą nam energii i są najmniej uciążliwe, dlatego nie zapominajmy o obfitym śniadaniu.

Sea-Kayak-Sunset-Paddle

Kajakarstwo to nie tylko przyjemna i relaksująca forma spędzania wolnego czasu. Przynosi nam ono ogromnie dużo korzyści zdrowotnych i poprawia naszą kondycję. Wiosłowanie wpływa nie tylko siłę naszych rąk, ale również ogólnie kształtuje naszą sylwetkę. Pozwala także szybko się opalić, jednak trzeba bardzo uważać na otwartej przestrzeni, dlatego lepiej zapakować chustki na głowę, aby założyć je w takiej sytuacji.

Czas przygotowań przed spływem jest bardzo ważny, nie zapominajmy o tym elemencie. Najlepiej zacząć szykować się około dwa tygodnie wcześniej. Wtedy sama wycieczka będzie dla nas czystą przyjemnością!

Żródła: www.piraci-parsety.pl, www.gokajak.com, www.kayaktours.pl