Tych diet unikaj

Nie każda dieta musi być cudowna. Tak samo nie każda wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Właśnie dlatego, kiedy podejmujemy postanowienie, aby trochę zrzuć wagę i w tym celu szukamy odpowiednio dla nas skomponowanej diety, musimy być bardzo wyczuleni na to, co oferuje nam Internet. Jest to prawdziwa kopalnia samozwańczych dietetyków, którzy potrafią obiecywać nam gruszki na wierzbie.

Tymczasem prawda jest taka, że niektóre diety mogą nie tylko nie pomóc nam w zgubieniu zbędnych kilogramów, ale dodatkowo całkiem poważnie zaszkodzić. Jakie są najbardziej absurdalne, które możemy znaleźć w Internecie?

Dieta Dukana

milk

To jedna z najpopularniejszych diet. Została skomponowana przez dietetyka Pierre’a Dukana  i polega na przejściu czterech faz. Podczas pierwszej należy spożywać wyłącznie te produkty, które są bogate w białko, w drugiej nasze menu pełne będzie wysokobiałkowych i niskowęglowodanowych potraw. Po osiągnięciu oczekiwanej wagi przychodzi czas na stopniowe włączanie węglowodanów, natomiast ostatnia faza, nazywana stabilizacyjną, polega na przestrzeganiu zasad pierwszego etapu podczas jednego dnia w tygodniu.

Przeciwnicy diety przestrzegają, że nadmierne spożywanie białka może doprowadzić do chorób wątroby i nerek. Może ona przyczynić się też do zachorowania na raka jelita grubego i zwyrodnienia stawów. Rzeczywiście, osoby, które zdecydowały się na przestrzeganie zasad diety Dukana bardzo często zauważają, że w trakcie jej trwania mają problemy z zaparciami, nadmierną nerwowością i bezsennością.

Drunkoreksja

alcohol-07

Nazwa tego tajemniczego zjawiska pochodzi z języka angielskiego od słowa „drunk” czyli „pijany”. Osoby, które są na takiej diecie, chcące osiągnąć zgrabną sylwetkę, wystrzegają się przed jedzeniem normalnych posiłków, a w ich miejsce piją bardzo dużo alkoholu. W skrajnej postaci wywołują u siebie wymioty po to, by zrobić miejsce na kaloryczny alkohol, którego nadużywają. To niezwykle groźna dla zdrowia dieta, która może doprowadzić do poważnych zaburzeń w odżywianiu oraz choroby alkoholowej.

Zgodność z grupą krwi

krew

Autor diety, Peter D’Adamo uważa, że każda grupa krwi warunkuje pewne cechy fizjologiczne. Stąd też każdy z nas po spożyciu jedzenia inaczej je trawi. I tak na przykład według tej teorii osoba z grupą krwi 0 powinna unikać węglowodanów, a skupić się na produktach wysokobiałkowych, natomiast z grupą krwi A dobrze, gdyby przeszła na wegetarianizm.

Dietetycy alarmują, że teoria ta jest zwyczajnie wyssana z palca i nie ma na nią żadnych wiarygodnych dowodów. Może natomiast doprowadzić do dużych braków składników odżywczych które są niezbędne, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo.

Witarianizm

vegetables

Trend ten jest popularny w coraz szerszych kręgach. Inaczej zwany dietą surową, jak sama nazwa wskazuje polega na jedzeniu warzyw i owoców, które nie są poddawane żadnej obróbce termicznej. W jadłospisie osoby, która zdecydowała się na przestrzeganie takiej diety można spotkać także kiełki, wodorosty i algi oraz owoce i ziarna. W menu nie uda nam się natomiast znaleźć mięsa, ryb, owoców morza i jajek.

Prędzej czy później takie osoby najpewniej odnotują duży niedobór białka w swoim organizmie, a ponadto również witaminy B12 i żelaza, co może skutkować obniżeniem wydolności serca i osłabieniem kondycji fizycznej.

Baby food

babyfood-537x368

To prawdziwy powrót do dzieciństwa, a dokładniej jedzenia dla niemowląt. Popularna także w Polsce dieta słoiczkowa polegająca na spożywaniu głownie puree warzywnych, musów owocowych i zup-kremów. Tak przygotowane dania pozbawione są niezwykle cennego błonnika. Ważne jest natomiast to, aby spożywać dania jak najmniej przetworzone, które bogate są w ten niezbędny składnik odżywczy.

Negatywna ocena przez dietetyków większości popularnych diet wynika z ogromnej ilości ich skutków ubocznych. Bardzo często mają one również za zadanie uzyskanie jak najbardziej spektakularnego efektu w jak najkrótszym czasie. Najczęściej kończy się to tak, że niedługo później znowu wracamy do pierwotnej wagi. Dlatego właśnie najlepsza będzie dieta skomponowana specjalnie dla nas przez osobę, która jest w tym profesjonalistą. Jedynie wtedy mamy gwarancję całkowitego sukcesu, oczywiście przy założeniu, że nie zabraknie nam determinacji do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.

Źródła: www.zdrowie.dziennik.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.tipsforwomen.pl