Trening z pulsometrem – czy warto?

Każdy amator fitnessowych klimatów z pewnością zetknął się już z tym tematem lub z osobami, które ćwiczą zgodnie ze swoim pulsem. Jeśli do tej pory nie widziałeś sensu treningu z tym małym urządzeniem, ten artykuł być może zmieni Twoje myślenie.

Active people working out on exercise stationary bicycle

 technologicznych gadżetów z pewnością zbierają już o sobie i otoczeniu setki danych każdego dnia. Można to robić na wiele sposobów – za pomocą zegarków, telefonów czy opasek. Jedni korzystają z tych danych, aby pochwalić się przejechanymi kilometrami na rowerze, inni czerpią z nich takie informacje jak poziom snu głębokiego lub nawodnienia organizmu, kolejni podnoszą swoją motywację sprawdzając procent dziennej aktywności do południa. Jeśli jednak starasz się być fit i nieobce Ci są nowe technologie, możesz podnieść swoją batalię o nieskazitelną sylwetkę na wyższy poziom. Jak? Monitorując swoje tętno podczas wysiłku. Poznaj możliwości takiego treningu.

              Zdajemy sobie sprawę, że żaden, nawet najbardziej wypasiony gadżet, nie podejmie za nas racjonalnych, zdrowych, żywieniowych decyzji oraz nie zmusi nas do wyjścia na siłownię, ale z pewnością może wiele zmienić dla osoby regularnie trenującej. Urządzenia te poinformują Cię na podstawie tętna, jak w danym momencie pracuje Twój układ sercowo-naczyniowy. Dlatego koniec z oszukiwaniem samego siebie – pulsometr obnaży prawdę o Twoim treningu – czy spocona koszulka to efekt ogrzewania siłowni czy faktycznego wysiłku.

pexels-photo-416778

Ćwiczenie w strefie spalania tłuszczu nigdy nie było prostsze – wystarczy mierzenie i kontrolowanie tętna, a będziesz mieć pewność, że na treningu realizujesz swój cel i Twoje starania nie idą na marne. Żeby jednak zacząć należy znać swoje tętno maksymalne. Można je oszacować odejmując od 220 swój wiek, np. mając 34 lata, Twoje HRmax to 186. Pamiętaj jednak, że to wyliczenie czysto orientacyjne. Pod uwagę musisz wziąć indywidualne różnice pomiędzy ludźmi- różna budowa serca, układu krążeniowo-oddechowego oraz naturalnie niższy lub wyższy poziom tętna. Dlatego najbardziej zdeterminowanym polecamy przejście badania wydolnościowego, które bezpośrednio wyznaczy strefy tętna. Tak uzyskane, rzetelne dane będą podstawą do ułożenia optymalnego treningu, który pozwoli szybciej osiągnąć założone cele.

Badania wydolnościowe i określenie stref tętna to dla sportowców badania obowiązkowe i podstawa zbudowania planu treningowego. Coraz częściej jednak sięgają po tę metodę amatorzy. Oprócz oczywistych korzyści jakie daje mierzenie pulsu, jest jeszcze kwestia psychologiczna. Badania wykazują, że ludzie, aby widzieć sens w podejmowanym wysiłku, muszą widzieć progres i dostawać o nim informację zwrotną. Lubią kontrolować swoją wagę, BMI, skład ciała. Stąd też część klubów fitness wprowadza takie badania do swojej oferty.

Timing workout goals concept. Woman using sporty smart watch for checking training.

Jak wygląda ćwiczenie z pulsometrem w praktyce? Podczas treningu widzisz na bieżąco wyświetlane dane lub wykresy tętna i dokładnie wiesz, kiedy powinieneś dać z siebie więcej, a kiedy można ciut odpuścić. Takie widoczne dane motywują każdego, ponieważ wykresy, na których widać postępy są często lepszym motywatorem niż wskazówka wagi.  Wielką zaletą monitorowania tętna jest uniwersalność – to metoda zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, ponieważ niezależnie od różnicy w tempie i intensywności ćwiczeń, możemy trafić w swoją właściwą strefę tętna. A tym samym w pełni wykorzystać czas spędzony na wysiłku fizycznym.

Źródło:

http://www.womenshealth.pl/fitness/