Trening pamięci

Z wiekiem nasza pamięć staje się coraz słabsza. Najpierw zapominamy większą część tego, czego uczyliśmy się w szkole, z trudem przypominamy sobie pewne istotne informacje, które wcześniej chłonęliśmy jak gąbka. Z czasem zaczynamy przyłapywać się na tym, że zapominamy też o drobiazgach: gdzie zaparkowaliśmy samochód, po co właściwie przyszliśmy do sklepu albo jak ma na imię przed chwilą poznana osoba. Zdolność zapamiętywania to jednak nie tylko kwestia wieku ale i tego, jak dbamy o nasz mózg.

Woman brain concept

Czym jest pamięć?

Nasz mózg jest bardzo misternie i precyzyjnie skonstruowany, a wszystkich jego tajemnic do tej pory jeszcze nie odkryto. Potrafi na przykład bardzo sprytnie odsiać to, co zbędne jest dla naszego funkcjonowania od rzeczy dla nas bardzo istotnych. Dzieje się tak oczywiście wtedy, gdy odpowiednio o niego dbamy.

Jedną z podstawowych funkcji naszego mózgu jest pamięć. To inaczej zdolność rejestrowania, przechowywania i ponownego przywoływania różnych informacji, skojarzeń albo odczuć zmysłowych. To właśnie dzięki niej jesteśmy zdolni do uczenia się nowych rzeczy. Kiedyś uważano, że wiedza, którą raz pozyskaliśmy zostaje z nami na zawsze. Dziś nasza znajomość mózgu jest większa i wiemy, że proces zapamiętywania jest bardzo dynamiczny i składa się z wielu etapów.

Pamięć krótkotrwałapamiec

Pierwszym z nich jest zakodowanie informacji, którą udało nam się zobaczyć, usłyszeć lub poczuć. Od tej chwili nasz mózg wykonuje szereg czynności służących zapamiętaniu pozyskanej wiedzy. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pamięci: krótkotrwałą i długotrwałą. Kiedy kończy się ta pierwsza zaczyna się druga, chociaż nie zawsze. Pamięć krótkotrwała trwa ok. 30 sekund. Jej pojemność wynosi do 7 elementów. To oznacza, że zwykle jesteśmy w stanie w szybkim czasie zapamiętać 7 rzeczy, np. imion osób, które dopiero co poznaliśmy, produkty z listy zakupów, którą sporządziliśmy. Liczba elementów może różnić się w zależności od osoby. Wiadomym jest, że człowiek w wieku licealnym lub będący na studiach ma bardziej chłonny umysł i jest w stanie zapamiętać więcej.

Roli pamięci krótkotrwałej nie sposób przecenić. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapamiętać godzinę, o której odjeżdża nasz autobus czy nazwisko lekarza, do którego polecono nam pójść. Jeżeli natomiast odpowiednio zaczniemy trenować nasz mózg z dużo większą łatwością będziemy w stanie pozyskane informacje z pamięci krótkotrwałej zakodować w nim na dłużej w pamięci długotrwałej.

Trening mózgu pozwala na dużo efektywniejsze zapamiętywanie. Dzięki niemu stajemy się bardziej elokwentni i dużo rzadziej brakuje nam słów, kiedy próbujemy o czymś opowiedzieć. To jednak nie jedyna jego zaleta. Gdy się uczymy, za pomocą dobrze wyćwiczonego mózgu jesteśmy w stanie dużo szybciej zapamiętywać treść przyswajanego materiału. Natomiast pracując wypełnianie obowiązków zawodowych staje się dużo bardziej efektywne.

Jak ćwiczyć pamięć?


memory-31-672x372

Nieważne w jakim wieku jesteśmy. Pamięć trzeba ćwiczyć nieustannie. Naukowcy opracowali szereg sposobów na to, aby tak wytrenować mózg, żeby nie płatał nam figli, gdy na szybko próbujemy sobie coś przypomnieć. Wystarczy zastosować kilka prostych technik:

rozwiązuj krzyżówki – mogą być też wszelkiego rodzaju gry i zabawy logiczne oraz quizy, które są świetnym treningiem naszego mózgu;

nie zapisuj, zapamiętuj – gdy masz do zrobienia zakupy staraj się zapamiętać to, co masz kupić, zamiast zapisywać na kartce. Jeżeli obawiasz się, że może zdarzyć Ci się zapomnieć o pewnych istotnych rzeczach trenuj pamięć ucząc się na pamięć na przykład wierszy;

języki obce – ich nauka jest doskonałym ćwiczeniem dla naszego mózgu. Podejmij wyzwanie i zacznij się uczyć języka, którego jeszcze nie umiesz.

dom pamięci – gdy musisz przyswoić sobie większą ilość wiedzy wyobraź sobie dom z dużą ilością pomieszczeń. Następnie w każdym z nich umieść pewną ich część, a gdy zechcesz sobie o nich przypomnieć otwórz drzwi konkretnego pomieszczenia.

pamiętaj o sporcie – sport to nie tylko zdrowie naszego ciała, ale i umysłu. Ćwicząc fizycznie dotleniamy mózg i poprawiamy jego ukrwienie, co ma korzystny wpływ na pamięć.

Wiele zależy też od naszego stylu życia. Jeżeli żyjemy w biegu i otacza nas nieustanny chaos nasza pamięć będzie nam sprawiała coraz większe problemy. To ważne, aby raz na jakiś czas chociaż na chwilę się zatrzymać. Znaleźć czas na zdrowy sen czy medytację. Uspokajając nasz umysł i ciało dajemy mu szansę na prawidłowe i harmonijne funkcjonowanie.

Źródła: www.neurogra.pl, www.poradnikzdrowie.pl