To się zdarza niewiernym osobom!

I nie, nie mamy na myśli zemsty partnerów czy osądu bliskich osób. Czy wiesz ile konsekwencji fizycznych i psychicznych wiąże się ze zdradą? Przeczytaj i miej świadomość jakie ryzyko niesie za sobą zdradzanie partnera.

Couple with relationship problems

 

  1. Choroby weneryczne

Niestety, mamy złe wieści. Na podstawie wielu badań udowodniono, że niewierni statystycznie dużo częściej cierpią na choroby przenoszone drogą płciową.  Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przebadali 308 osób żyjących w związkach monogamicznych, które przyznały się do skoków w bok oraz 493 osoby w tzw. związkach otwartych (czyli takich, w których partnerzy zgadzają się na seks z innymi osobami). Jakie były wnioski? Zdradzający rzadko pamiętają o używaniu prezerwatyw podczas swoich przygód – aż 52% z nich przyznaje, że nie stosuje tej formy antykoncepcji. Osoby w otwartych związkach zaś częściej stosują kondomy, bo aż 66% ankietowanych. Jednak to nadal ponad 30% osób, które ryzykują swoim i partnera zdrowiem. Przygodny seks bez zabezpieczenia niesie za sobą ryzyko zachorowania na kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, opryszczkę oraz zakażenie wirusem HPV oraz HIV.

  1. Infekcje dróg moczowych

Tutaj najbardziej narażone są kobiety. Ze względu na budowę anatomiczną jest to z reguły kobieca przypadłość, która atakuje pęcherz i drogi moczowe. Czy wiesz, że jedną z przyczyn dolegliwości jest nadmierna aktywność seksualna? Podczas stosunku bakterie żyjące w okolicach intymnych mają możliwość przedostania się do cewki moczowej i spowodować bolesny stan zapalny. Tak więc upojny weekend z kochankiem może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Duża liczba stosunków w krótkim czasie może wywołać takie dolegliwości jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu, ból brzucha, gorączkę czy bolesne parcie na pęcherz. Niezbędna jest wtedy wizyta u ginekologa, który zleci odpowiednie leki i terapię.

erschöpfter-mann

  1. Uszkodzenie penisa

To dosyć ciekawe przypadki potwierdzające, że niewierność może mocno zaszkodzić. Udowodniono bowiem, że stosunki pozamałżeńskie wiążą się z większym ryzykiem złamania penisa. Dr Andrew Kramer, urolog ze szpitala uniwersyteckiego Maryland przeanalizował 16 przypadków złamania prącia, a swoje wnioski opublikował w czasopiśmie The Journal of Sexual Medicine. Ujawnił on, że ponad połowa urazów to wynik seksu pozamałżeńskiego. Skąd taka zależność? Statystycznie mężczyźni, którzy zdradzają swoje partnerki, uprawiają seks w dość nietypowych miejsach – w łazience, samochodzie, windzie itp. Przyzwyczajeni do raczej bezpiecznego seksu w zaciszu swojej sypialni, są bardziej podatni na mechaniczne uszkodzenia intymnych części podczas seksualnych akrobacji w dziwnych miejscach.

  1. Infekcje i grzybice pochwy

Częste stosunki z wieloma partnerami, bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, są zaliczane do ryzykownych zachowań seksualnych z podwyższonym czynnikiem zwiększającym zagrożenie wystąpienia grzybicy pochwy. Jeśli dodać do tego bieliznę ze sztucznych tkanin, brak zdrowej diety oraz odpowiedniej higieny miejsc intymnych oraz stres – grzybica jest bliżej niż nam się wydaje.

  1. Zawał serca

I wracamy znowu do naukowców publikujących swoje badania na łamach czasopisma The Journal of Sexual Medicine. Tym razem badacze z Florencji wzięli pod lupę ryzyko wystąpienia zawału serca u mężczyzn, którzy zdradzają swoje żony. Okazuje się bowiem, że u tej grupy mężczyzn ataki serca podczas uprawiania seksu zdarzają się statystycznie częściej niż u reszty, którzy cieszą się stosunkiem w zaciszu własnej sypialni ze stałą partnerką. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy podejrzewają, że składa się na to kilka czynników: silny stres związany z ujawnieniem romansu; presja sprawdzenia się przed nową kochanką; wypity alkohol oraz niezdrowe posiłki prowadzące do zatorów. Wszystko to może doprowadzić do finału w postaci zaburzenia krążenia i zawału sercu.

  1. Zaburzenia psychiczne

Pierwszym negatywnym uczuciem związanym ze zdradą jest przede wszystkim poczucie winy wobec partnera. To emocje, które towarzyszą prawie każdej osobie, która spróbowała skoku w bok lub wdała się w długotrwały romans. Naukowcy z Uniwersytetu św. Marii w Kanadzie wykazali, że mężczyźni czują dużo większe poczucie winy z powodu zdrady. Kobiety natomiast bardziej się boją zakochać w nowej osobie i mają wyrzuty sumienia związane z ewentualną zdradą emocjonalną. Ukrywanie zdrady niesie za sobą długotrwały stres i napięcie, a  to z kolei może prowadzić do stanów depresyjnych.

0d264fd730fb9c831df07863291c_base_optimal

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/