Na pomoc kontuzjom – kinezjotaping

Zdrowy styl życia to przede wszystkim dieta i ruch. Na szczęście zwolenników sportu jest coraz więcej, a oferty sklepowe z akcesoriami sportowymi dodatkowo wpływają na grono aktywnych ludzi. Oprócz specjalnych strojów i akcesoriów do ćwiczeń można w sklepach zauważyć kolorowe taśmy. Do czego służą i jak mają nam pomóc?

easytape_247_0Kolorowe taśmy, które często pojawiają się na działach sportowych w sklepach mają służyć do tzw. tapingu. Jest to metoda fizjoterapii polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi taśmami w celu uśmierzenia bólu będącego następstwem intensywnych treningów. Mamy dwa rodzaje tapingu – sportowy i kinezjologiczny. Pierwszy zostaje zastosowany poprzez sztywne plastry  stabilizujące mające unieruchomić odpowiednie partie ciała i odciążyć mięśnie. Drugi natomiast, na którym się skupimy, polega na wykorzystaniu sprężystych i elastycznych taśm pozostawiających nam pełen zakres wykonywania ruchów bez ryzyka zastojów i obrzęków. Plastry wpływają na nasze ciało poprzez układ uczuciowy i krążeniowy (rozszerzenie naczyń znajdujących się pod skórą)motywując nasz organizm do aktywowania mięśni i samoleczenia. Oprócz odpowiedniego naciągania skóry, umożliwiającego proces regeneracji, działają także podczas ruchu jak masaż wokół oklejonej części ciała.

 

maxtaping-oppo_165_k

 

Założeniem  dr Kenzo Kase, pomysłodawcy tapingu było, by bawełniane taśmy odpowiadały właściwościom skóry pod względem grubości, ciężaru i elastyczności, były rozciągliwe i przepuszczały powietrze oraz płyny. Zawierają hipoalergiczny klej, wrażliwy na ciepło, który umożliwia prawidłową przyczepność do ciała bez składników chemicznych. Dodatkowo plastry są wodoodporne, można się w nim kąpać i łączyć z olejkami eterycznymi, dzięki czemu umożliwiają nieprzerwane noszenie przez ok. 7 dni.

 

 

Taping kinezjologiczny pomaga przy wielu kontuzjach, m. in. przy słynnym łokciu tenisisty czy dolegliwościom związany ze ścięgnem  Achillesa. Pomaga uśmierzyć ból kolan, kręgosłupa, barków, wzmacnia uszkodzone mięśnie i stawy. Ponadto przyspiesza gojenie się ran i obrzęków oraz pomaga zapobiec przed kolejnymi kontuzjami stabilizując kończyny i  usprawnia działania układu limfatycznego. Dzięki tapingowi można leczyć nie tylko kontuzje sportowe, ale także korygować inne dysfunkcje wynikające niekoniecznie z treningów. Pamiętajmy jednak, że kinezjotaping nigdy nie zastąpi pełnej interwencji lekarskiej i rehabilitacyjnej i wciąż pozostaje jedynie wsparciem w leczeniu urazów i kontuzji, mających przyspieszyć dojście do zdrowia.

Oryginalne taśmy są produkowane w czterech kolorach – niebieskim, różowym, czarnym i beżowym, który m imitować kolor skóry. Inne kolory wskazują na nieoryginalny produkt, który jest mniej elastyczny i wytrzymały.

infografika-kinezjotaping-1infografika-kinezjotaping-2

Źródła: wformie24.poradnikzdrowie.pl, fizjoklinika.com, juniorfutbol.pl, asport.pl