Superfoods na super zdrowie!

Dużo mówi się o śmieciowym jedzeniu, które bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ale jest też super jedzenie, które sprawia, że nasz organizm kwitnie! Warto dodawać je do codziennych posiłków. Lista tego typu produktów jest naprawdę długa i jest w czym wybierać.

superfoods_naglowek

Co to jest superfoods?

Nie ma jednej, ściśle sprecyzowanej listy superfoods. Pod tą nazwą kryją się produkty, które nie zostały poddane żadnej obróbce ani przetwarzaniu. Powinny być one jednym z nadrzędnych składników dobrze zbilansowanej diety. Są to na przykład rośliny kapustne, jagody, grzyby, nasiona i rośliny strączkowe. Jakiś czas temu nastała moda na prawdziwie egzotyczne superfoods: algi, aloes, jagody goji i acai.

Żywność określona przymiotnikiem „super” to przede wszystkim te produkty, które zawierają duże ilości cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Jedzenie to musi być w stu procentach naturalne i nieprzetworzone.

Do czego potrzebujemy superfoods?photo

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej zapadamy na choroby cywilizacyjne spowodowane niewłaściwym trybem życia superfoods jest nam absolutnie niezbędne. Żeby nie narażać się na nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory czy choroby serca nasza dieta musi być bogata w składniki, które nas przed nimi uchronią. Te naturalne dopalacze podreperują nasze zdrowie i wspomogą układ immunologiczny.

Poszukując superfoods na własne potrzeby warto przede wszystkim szukać produktów, które dostarczą nam dużo witamin, antyoksydantów, związków bioaktywnych, minerałów i zdrowych kwasów tłuszczowych.

Szczególne właściwości superproduktu muszą zostać przebadane i udowodnione naukowo. To podstawowe kryterium kwalifikacji. Do takich produktów możemy zaliczyć na przykład tłuste ryby morskie, które są ogromnym źródłem kwasów omega 3, warzywa i owoce takie jak jarmuż, czosnek, brokuły, jagody acai, jagody goji, orzechy, olej lniany i kiszonki.

Dobre, bo polskie

12936486_xxl

Jeżeli zdecydujemy się na zmodyfikowanie naszego sposobu odżywiania i uzupełnienie naszej diety produktami superfoods, nie musimy szukać zbyt daleko. Chociaż obecnie panuje moda na zagraniczne produkty takie jak jagody acai, nie oznacza to, że w Polsce żadne produkty nie są tak dobre. Wręcz przeciwnie, niektóre z nich swoimi właściwościami znacznie przewyższają te z zagranicy.

Możemy do nich zaliczyć na przykład buraki. Warzywo to skutecznie przeciwdziała anemii i obniża ciśnienie krwi. Potrafi również świetnie odkwasić organizm i przyspieszyć przemianę materii, a także zwiększa odporność organizmu. Buraki są bogate w żelazo, potas, magnez, wapń i kwas foliowy.

W charakterze superfood świetnie sprawdzi się też żurawina. To polski zamiennik jagód goji, który doskonale nada się jako dodatek do jogurtów i sałatek. Działa przeciwbakteryjnie, zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Posiada mnóstwo witaminy C, karotenu, flawonoidów i przeciwutleniaczy.

Żadna, nawet najlepsza dieta nie obejdzie się jednak bez aktywności fizycznej. To zgrany duet, który, jeżeli tylko będzie szedł ze sobą w parze, przyniesie świetne efekty.

Źródła: www.newsweek.pl, www.zwierciadlo.pl