Sukces w sporcie? Trening to nie wszystko!

Jedni uprawiają sport, bo sprawia im to przyjemność. Jeszcze inni robią to dlatego, żeby zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swoją kondycję lub utrzymać w zdrowiu swój organizm. Odrębną grupą osób zajmujących się różnymi dyscyplinami sportowymi są ci, którzy robią to, bo chcą osiągnąć sukces. Jest to droga bardzo trudna, narażona na wiele porażek. Dlatego właśnie najbardziej podziwiamy tych, którym udało się to osiągnąć. Jak to robią, że mimo tylu niepowodzeń nie poddali się?

sukces

Psychologowie sportu powoli zaczynają odsłaniać przed nami swoje tajemnice. To dzięki nim dowiadujemy się, że żeby osiągnąć zwycięstwo nie wystarczą tylko wielogodzinne treningi. Kluczem do wygranej jest też odpowiednie nastawienie, takie pokierowanie swoim umysłem, żeby pozwolił nam on uwierzyć w siebie. Osoby zawodowo zajmujące się motywowaniem i wspieraniem sportowców zdradzili kilka sekretów, które pomogą także zwykłym ludziom osiągać swoje mniejsze sukcesy.

Bardzo często zdarza się, że na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu idziemy jak burza. Bez trudu pokonujemy wszystkie napotkane przeszkody aż dochodzimy do momentu tak zwanej „ostatniej prostej”. Wystarczy jeszcze tylko wykonać kilka kroków i meta wreszcie zostanie osiągnięta. Ogromny odsetek ludzi, w tym także sportowców, właśnie wtedy ponosi porażkę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w umyśle człowieka pojawia się myśl: „To już prawie koniec, od tego momentu wszystko zależy”. Kiedy zaczyna nam się ona kołatać w głowie odczuwamy dużo większy stres. Może też dojść do odwrotnej sytuacji, kiedy podczas pokonywania przeszkody skupiamy się na tym, że w zasadzie zwycięstwo już osiągnęliśmy. Rozluźniamy się wtedy i… ponosimy porażkę. Najważniejsza jest więc próba osiągnięcia złotego środka.

Nie bez znaczenia są cytaty motywujące. Mnóstwo ich można znaleźć w Internecie. Psychologowie radzą, żeby wybrać sobie ten, który najbardziej odpowiada naszemu charakterowi i temperamentowi. Najlepiej go wydrukować, przykleić w widocznym miejscu i zawsze w chwilach zwątpienia kilka razy go powtórzyć. Musi stać się dla nas swego rodzaju mantrą, która postawi nas na nogi i doda energii, gdy czujemy wypalenie.

Skuteczną techniką pomagającą dojść do zwycięstwa jest tak zwana wizualizacja sukcesu. Podobnie jak słowa, które zostały wypowiedziane przez autorytet, tak samo nasze prywatne wyobrażenie sobie siebie samego w roli zwycięzcy działa na nas bardzo mobilizująco. Przy okazji metoda ta pomaga w wyparciu negatywnych myśli, które bardzo skutecznie blokują nas i nie pozwalają podejmować różnych działań. Wystarczy wówczas przywołać w sobie myśl o tym, jak będzie wyglądało nasze zwycięstwo, a wtedy ponownie zacznie nam się chcieć.2016-05-06_cytatCel

Podczas wykonywania zadania, które jest dla nas bardzo trudną próbą, specjaliści doradzają wprowadzenie tzw. techniki „flow”. Polega ona na przestawieniu naszego myślenia na stan „tu i teraz”. Aby skupić naszą uwagę na samym wykonywaniu zadania nie możemy pozwolić sobie na zadręczanie się tym, co będzie, jak nam się nie uda. Lepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się wyłącznie na czynności, którą aktualnie wykonujemy. Sportowcy bardzo często skupiają się na przykład na dźwięku odbijanej przez siebie piłeczki tenisowej czy ruchach ramion podczas pływania.

Tych kilka technik może bardzo skutecznie ułatwić nam osiąganie wymarzonych celów i bicie kolejnych rekordów. Można je wykorzystać nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu. Przed Tobą ważny egzamin, ciężka rozmowa? Wykorzystaj jedną z opisanych wyżej metod, wówczas o sukces będzie znacznie łatwiej!

Źródła: www.kobieta.wp.pl, www.portalaktywni.com