Stewia – Twoja alternatywa dla białego cukru

W dobie ograniczania spożycia białego cukru, który można znaleźć niemalże w każdym produkcie spożywczym, warto przyjrzeć się zdrowym zamiennikom. Jednym z nich jest stewia, którą można nawet samemu uprawiać. Dowiedz się więcej o właściwościach stewii oraz jej hodowli.

 7284289_xl

 

  1. Stewia – co to jest?

Stewia to roślina naturalnie występująca na terenach Ameryki Południowej, Środkowej, Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych, zaliczana do roślin astrowatych, jednorocznych i bylin. Nazywana jest również ziołem miodowym lub słodowym, co charakteryzuje ją niejako jako świetną alternatywę dla cukru czy miodu, a zwłaszcza jako naturalny odpowiednik sztucznych słodzików.

 

  1. Jakie są właściwości stewii?

Już pierwotni mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej doceniali właściwości smakowe stewii, dosładzając nią napoje. W łodygach i liściach tej rośliny znajdują się glikozydy stewiolowe – substancja, którą łatwo pozyskać i wykorzystać jako naturalny słodzik.

Udowodniono, że stewia jest 300 razy słodsza niż tak powszechnie wykorzystywany cukier. Już jedna łyżeczka sproszkowanych liści pod względem słodkości odpowiada szklance białego cukru. Jeśli dbasz o swoja wagę z pewnością docenisz fakt, że z racji iż organizm ludzki nie trawi glikozydów, stewia nie dostarcza kalorii. Ma zerowy indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi. Wykazuje również odporność na działanie wysokich temperatur, co bardzo dobrze można wykorzystać stosując stewię jako dodatek do potraw. Badania nad tą słodką rośliną pokazały ponadto, że wspomaga ona procesy trawienne oraz reguluje nasz apetyt. O pozytywnym wpływie stewii na zdrowie świadczy również obecność w jej składzie cennych dla organizmu mikroelementów, takich jak np. żelazo, wapń, magnez, beta-karoten,potas, sód, fosfor i siarkę.

W listopadzie 2011 roku stewię oficjalnie dopuszczono jako dodatek do produkcji żywności – kryje się ona pod skrótem E960. Jako dopuszczalna dzienną dawkę uznaje się 4mg na kilogram masy ciała. Jest to wartość nie tylko w przypadku żywności, ale także kosmetyków, które ją zawierają.

Czy wiesz, że najwięcej stewii spożywają Japończycy? Warto zainspirować się tym trendem, ponieważ Japończycy postrzegani są jako naród wyjątkowo zwracający uwagę na to, co znajduje się na ich talerzach.

 

  1. Zastosowanie

Warto wzbogacić codzienne gotowanie o stewię, ponieważ doskonale wzbogaca smak napojów, przetworów i potraw. Liście można dodawać do sałatek czy samodzielnie robionych soków. Pamiętaj jednak o tym, że stewia podczas pieczenia nie zachowuje się jak cukier! Podczas obróbki cieplnej może zamienić się w karmel, co sprawi, że ciasto nie nabierze kruchości.

Ta wyjątkowa roślina stała się cennym składnikiem produktów kosmetycznych, ponieważ wykazuje silne działanie lecznicze. Świetnie działa na cerę trądzikową, przyspieszając gojenie się wyprysków, a nawet wrzodów. Posiada właściwości dezynfekujące oraz zmniejsza ilość produkowanego sebum.  Jej silne działanie bakteriobójcze sprawiło, że zaczęto wykorzystywać ją jako składnik past do zębów zapobiegających próchnicy.

Stevia

 

  1. Cena stewii

Stewię można znaleźć w postaci suszonych liści, płynu, tabletek i skoncentrowanego proszku. Jest dostępna głównie w sklepach ze zdrową żywnością, chociaż można znaleźć ją również w zwykłych marketach. Cena waha się od 20 do 50 zł za kilogram proszku. Należy jednak pamiętać, że jest ona bardziej wydajna niż zwykły cukier, dlatego taka inwestycja staje się opłacalna.

Zwróć uwagę na skład stewii – producenci potrafią dodać do opakowań tzw. Nośniki, czyli mono- i dwucukry, które są tak samo słodkie i szkodliwe jak biały cukier. Zazwyczaj kryją się one pod nazwami: fruktoza, dekstroza, maltoza i maltodekstryna. „Dobrym” nośnikiem jest natomiast celuloza, która nie trawi się, a więc nie rozkłada do postaci cukrów prostych. Jeśli chcesz mieć pewność, że stewia, którą spożywasz jest w 100% zdrowa i bezpieczna, spróbuj wyhodować ją samodzielnie.

 

  1. Uprawa stewii

Na szczęście wyhodowanie stewii w zaciszu swojego domu, balkonu czy ogrodu, nie jest zbyt problematyczne. Stewia to roślina wieloletnia, która potrafi dostosować się do warunków panujących zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Kupisz ją w formie nasion, jak i gotowych sadzonek, które następnie trzeba przesadzić. Roślina ta potrzebuje dużo słońca i ciepła – minimalna temperatura to dla niej ok. 15 st. C. Podlewaj ja umiarkowanie – ani nie przelewaj, ani nie dopuszczaj do przesuszenia. Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą np. kamyczki, aby woda lepiej odpływała. Przycinaj co jakiś czas pędy stewii, aby rozrastały się na boki. Po około 3 miesiącach od zasadzenia można zauważyć, że stewia zaczyna kwitnąć. Kwiaty nie powinny jednak rozwinąć się całościowo – zanim to się stanie, należy je wyciąć. Mogłyby one zahamować przyrost nowych liści, które są dla nas najcenniejsze. W dodatku zmieniają one smak na gorzkawy. Liście stewii najlepiej zbierać jesienią, gdy są one najsłodsze, jednak można je zrywać również przez pozostały okres wegetacyjny.

 

 

Źródło: https://zywienie.abczdrowie.pl/stewia