Śpij dobrze

Nie zawsze długi sen oznacza to, że się wyśpimy. Spanie a wyspanie się to zupełnie inne rzeczy. Możemy spać naprawdę bardzo długo, a mimo to obudzić się rano zmęczonym, bez energii i w złym humorze. Aby dobrze i zdrowo się wyspać trzeba przestrzegać kilku zasad, które zapewnią nam właściwy sen.

sen

Podobno „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. W przysłowiu tym tkwi bardzo dużo prawdy, jednak to nie wszystko. Wiele osób narzeka na problemy z zasypianiem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: długotrwały stres, niedobór witamin, niewłaściwy tryb życia. Co zrobić, aby zdrowo się wyspać?

Odstaw wszystkie obowiązki

Błędem, który popełnia większość współczesnego społeczeństwa jest kładzenie się spać zaraz po skończonej pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób cierpi na zespół opóźnionego zasypiania. Przy takiej praktyce nasz mózg nie jest w stanie zbyt szybko przestawić się z trybu dziennego na tryb nocny, przez co bardzo trudno jest nam zasnąć.niewyspanie

Właśnie dlatego najlepiej, jeżeli wszelkie prace, które uaktywniają nasz mózg, zakończyć co najmniej 30 minut przed pójściem spać. Chodzi przede wszystkim o wszelką elektronikę. Komputer, telewizor, telefon komórkowy powinny zostać wyłączone dużo wcześniej. Wówczas nasz organizm wysyła sygnał do mózgu, że powoli może szykować się do snu. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej zasnąć.

Regularność

Kolejnym złym pomysłem jest chodzenie spać i wstawanie o różnych porach. Doprowadza to do zupełnego rozregulowania się rytmu naszego organizmu, który prędzej czy później odmówi nam posłuszeństwa. Dlatego najlepszym sposobem jest staranie się chodzić spać o tej samej porze. W końcu zauważymy, że nawet jeżeli w ciągu dnia byliśmy bardzo wyspani i nie przepracowywaliśmy się, to mimo to, gdy wybije godzina naszego snu, stajemy się coraz bardziej senni. Taka regularność jest bardzo zdrowa i zdecydowanie poprawi jakość naszego wypoczynku. Podobnie jest ze wstawaniem. Nawet jeżeli nazajutrz jest sobota lub niedzielna warto wstać jak zwykle o tej samej porze.

Łóżko to nie biurko

lozko-biuro

I nie tylko łóżko, ale i nasza sypialnia. Nie możemy jej traktować jak biuro, w którym sumiennie pracujemy. Przenoszenie laptopa i akcesoriów wykorzystywanych w pracy do naszego łóżka powoduje, że przestajemy je traktować jak miejsce wypoczynku, a zaczynami postrzegać jako kolejne miejsce ciężkiej pracy. Im częściej się to powtarza, tym gorzej nam się śpi. Idąc tym tropem wszelkie rozmyślania o problemach, rozwiązywanie trudnych sytuacji i kończenie skomplikowanych projektów pozostawmy za drzwiami naszej sypialni. A tę kojarzmy tylko z ciszą i spokojem, czyli warunkami do snu idealnego.

Stwórz odpowiednią aurę

sypialnia

Jeżeli sypialnia ma nam się kojarzyć z ciszą i spokojem koniecznie musimy ją odpowiednio zaaranżować. W całej palecie kolorów znajdziemy te, które mają nas pobudzić do działania i te, które mają za zadanie nas wyciszyć. Kolor ścian w pomieszczeniu z łóżkiem wybierzmy zdecydowanie z tej drugiej grupy. Mogą to być: błękit, fiolet, pastelowe barwy, szarości.

Równie ważne są dodatki. Pozbądźmy się wszelkiej elektroniki, która zakłóca proces wyciszenia organizmu. Grube zasłony bądź rolety ograniczą ilość dziennego światła i pozwalają na zapewnienie sobie w sypialni półmroku, który idealnie sprzyja dobremu snu. Nie bez znaczenia jest też sztuczne światło. Najlepiej, aby lampy świeciły na żółto, gdyż chłodne żarówki pobudzają nasz organizm. Pomieszczenie tuż przed snem powinno być też odpowiednio przewietrzone. Nie zapominajmy o wygodnym łóżku i materacu! W końcu to na nich spędzamy 1/3 naszego życia.

Właściwe domknięcie dnia

Kiedy nadchodzi wieczór i pora kolacji zadbajmy o to, by nie jeść jej tuż przed położeniem się spać. Ostatni posiłek warto zaplanować sobie co najmniej 2 godziny przed snem. Nie może być on zbyt ciężkostrawny, aby organizm za długo go nie trawił. Najlepiej przygotować sobie płatki zbożowe lub lekką sałatkę. Jeżeli nie chcemy, by przepełniony pęcherz dawał nam o sobie znać w środku nocy, nie pijmy zbyt dużo przed snem. Kubek herbaty lub wyciszających ziółek zdecydowanie powinien wystarczyć.

Żeby spało nam się jeszcze lepiej zamiast wieczoru spędzonego przed ekranem komputera lub telewizorem postawmy na drobną aktywność fizyczną. Krótki spacer lub wieczorny jogging dotlenią nasz organizm i ułatwią spanie. Przede wszystkim należy jednak znaleźć zdrowy umiar. Intensywne ćwiczenia mogą z kolei spowodować problemy z zaśnięciem.czas-snuhigiena-snu

Błędów, które popełniamy podczas snu jest bardzo wiele. Zastanówmy się, czy robimy wszystko, aby dobrze się wyspać. Zdrowy sen to bardzo ważny element naszego życia, dlatego należy zadbać o to, aby przynosił jak najlepsze efekty.  Właściwa higiena snu sprawi, że wyśpimy się szybko i zdrowo, a rano obudzimy z ogromnymi pokładami energii.

Źródła: www.menshealth.pl, www.hipoalergiczni.pl, www.portal.abczdrowie.pl