Śnieżnobiały uśmiech w zasięgu Twojej ręki

Wielu z nas patrzy z zazdrością na perłowo-białe zęby ludzi spoglądający z otaczających nas reklam i mediów. I o ile nie jest to sprawka photoshop’a (a bardzo często tak właśnie jest), to warto mieć w świadomości, że biały uśmiech nie jest zarezerwowany tylko dla nielicznych. Sprawdź jakie masz możliwości w walce o piękne zęby.

 

Co daje nam śnieżnobiały uśmiech? Przede wszystkim poczucie zdrowia i pewność siebie, zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i zawodowych. Można śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach zadbane zęby to wizytówka i klucz do sukcesu, a przynajmniej tak go traktujemy.

Oczywiście każdy by chciał, żeby istniała jedna, skuteczna i błyskawiczna metoda uzyskania białych zębów. Mamy jednak złą wiadomość – aby osiągnąć wymarzony efekt, potrzeba przede wszystkim systematycznej higieny oraz wizyt u stomatologa. Poznaj zatem sposoby wybielania zębów oraz zasady obowiązujące przed i po zabiegu.

fun-cold-elegance-face-41208

Gdzie wybielamy zęby?

Zanim zrobisz krok dalej w walce o białe zęby, odpowiedz sobie na pytanie ile czasu poświęcasz na higienę jamy ustnej. To właśnie ona jest fundamentem pięknego uśmiechu – regularnie wykonywanie skalingu i piaskowania zębów, używanie elektrycznej szczoteczki oraz nitkowanie zębów. Wypełniając wszystkie te punkty, możemy pomyśleć o kolejnych metodach pracy nad białymi zębami. Specjalnie dla portalu republikakobiet.pl wypowiedziała się w tej kwestii dr Iwona Gnach-Olejniczak: Pasty wybielające z substancjami ściernymi, jak sole glinu nie wybielają zębów, ale pomagają przywrócić naturalny kolor uśmiechu. Z kolei naturalne metody wybielania zębów, wykorzystujące sól czy węgiel leczniczy są zagrożeniem dla zdrowia naszych zębów. Jeśli chcemy skutecznie i trwale zmienić kolor zębów, zalecam wizytę w gabinecie.

 

Od czego zacząć wybielanie zębów?

Przede wszystkim od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zęby można wybielać tylko wtedy, gdy są zdrowe zarówno one, jak i dziąsła. Wybielanie zębów nie należy do wyjątków pod kątem kwalifikacji do wykonania zabiegu i przeciwwskazań jest naprawdę wiele: stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, licówki lub korony założone na zęby oraz zęby martwe. Jeśli stomatolog zdiagnozuje którąkolwiek z powyższych dolegliwości, jako pierwszą czynność zaproponuje wyleczenie danego problemu oraz wykluczenie przeciwwskazań. Dopiero później będzie można zaplanować wybielanie.

pexels-photo-305568

A może nakładki wybielające?

Używanie nakładek wybielających na zęby to prosty sposób do stosowania w domu. Można kupić gotowe nakładki w aptece lub na wizycie w gabinecie poprosić stomatologa o wycisk górnej i dolnej szczęki. Następnie zleca on protetykowi wykonanie gipsowego odlewu zębów, który posłuży do przygotowania dwóch elastycznych szyn, pełniących funkcję nakładek. Pacjent, oprócz nakładek, otrzymuje profesjonalny żel wybielający, którym wypełnia się szyny przed założeniem na zęby. Nakładki należy nosić najlepiej przez noc. Kompleksowy proces wybielania trwa w zależności od przypadku od 3 do nawet kilku miesięcy. Jeśli zęby zaczną tracić uzyskany efekt, po upływie 6 miesięcy, można ponownie zastosować preparat. W takiej sytuacji, nakładki stosowane są wtedy tylko przez kilka nocy  –  mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Wybielanie zębów światłem

Bardzo szybką i skuteczną, a przede wszystkim bezpieczną, metodą wybielania zębów jest wykorzystanie światła jako aktywatora. Czas zabiegu redukuje się do minimum, mimo to, oczekiwany efekt jest widoczny natychmiast po jego zakończeniu. Wizyta odbywa się oczywiście w gabinecie stomatologicznym, pod nadzorem lekarza. Zabieg trwa ok. 40 minut i robi się go za pomocą tzw. zimnego światła, łagodnego dla zębów. Wybielanie zaczyna się od osłonięcia dziąseł specjalną maską oraz nałożeniem żelu wybielającego na zęby, który zawiera nadtlenek wodoru, utleniający się na powierzchni zęba pod wpływem źródła światła.

Wybielanie zębów bez aktywacji światła

To technika polegająca na zastosowaniu żelu o bardzo wysokim stężeniu, bez udziału światła jako aktywatora. Taki zabieg przeprowadzany jest w gabinecie, pod ścisłą kontrolą stomatologa. Na zęby zostaje nałożona warstwa żelu, który należy mieszać do 5 minut. Po 10-15 minutach żel zostaje usunięty. Zaletą tego zabiegu jest możliwość wielokrotnego powtarzania danej czynności w obrębie jednej sesji, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

smile-mouth-teeth-laugh-65665

Pielęgnacja zębów po zabiegu

Podstawową zasadą po zabiegowym wybielaniu zębów jest zakaz jedzenia i picia (poza wodą mineralną) przez ok. 2 godziny. Aby utrwalić osiągnięty efekt, przez 72 godziny powinno się unikać pokarmów i napojów barwiących, ponieważ zęby w tym czasie są szczególnie wrażliwe na ponowne wchłanianie barwników. Takie produkty i napoje to np. kawa, herbata (także owocowa), czerwone wino, jagody buraki, barszcz czerwony, cola, soki i inne. Zalecana jest tzw. „biała dieta”, czyli spożywanie produktów wolnych od wszelkich barwników. Dla utrzymania efektu można stosować pasty wybielające do kupienia w drogeriach lub aptekach. Nie zapominaj o codziennej higienie jamy ustnej oraz wizytach u stomatologa, który przeprowadzi usuwanie kamienia i piaskowanie.

Źródło:

 http://republikakobiet.pl/