Siedzący tryb życia – czy zagraża naszemu zdrowiu?

Chyba nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że najbardziej wyćwiczoną częścią ludzkiego ciała są palce. Ćwiczymy ich sprawność na komputerze, telefonie, czytnikach e-book. W domu i w pracy. O reszcie ciała zapomnieliśmy… Ta słodka niepamięć daje nam się we znaki.

Coraz więcej młodych ludzi narzeka na bóle kolan i stawów. Codzienne czynności, takie jak podnoszenie sprawiają im ból. Zastanawiają się, jak to jest możliwe? Skąd to się bierze? Przecież tego rodzaju dolegliwości są domeną ludzi starszych!

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA

Większość z nas całymi dniami siedzi. W pracy przy biurku, w domu na kanapie, przed komputerem. Przegląda facebooka albo ogląda jakiś serial na Netflixie. A później zdziwienie: „czemu tak szybko łapie mnie zadyszka? I dlaczego wszystko mnie boli, kiedy muszę wejść na pierwsze piętro, bo (o zgrozo) winda się zepsuła?” Jak tak dalej pójdzie, zasiedzimy się na śmierć!

beautiful-computer-desk-2089368

CZAS NA ZMIANY

Kiedy wygospodarować czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną, skoro człowiekowi brakuje czasu i siły na drobne przyjemności i rozwój własnych pasji? Ruszaj się w każdej wolnej chwili!

  • Zamiast samochodem czy autobusem, pojedź do pracy rowerem.
  • Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, wysiądź przystanek wcześniej i przejdź się na spacer.
  • Unikaj windy, korzystaj ze schodów.
  • Wybierz się na zakupy na pieszo.
  • Staraj się aktywnie spędzać weekendy.

POMOC SPECJALISTY

Kiedy ból towarzyszy Ci przez dłuższy czas, warto udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta pomaga osobom borykającym się z problemami dotyczącymi układu ruchu. Wykona odpowiednie testy diagnostyczne, masaże i zaleci optymalne dla Twojego stanu zdrowia ćwiczenia.

physiotherapy-567021_1920

ZADBAJ O SIEBIE!

Na to nigdy nie jest za wcześnie! A pewnego dnia może okazać się za późno. Kiedy jeszcze jesteś młody, zrezygnuj z pewnych wygód na rzecz swojego zdrowia. Ruszaj się jak najwięcej. Uprawiaj sport, tańcz, spaceruj z psem, drugą połówką i samotnie. Jeźdź na rowerze, graj w piłkę, zapisz się na siłownię. Zobaczysz, że szybko poczujesz się lepiej, zaczniesz wyglądać lepiej i zapobiegniesz dolegliwościom układu ruchu. Same plusy!