Sezon rowerowy za 3…2…1

Idzie wiosna. Czas wyciągnąć rower z piwnicy i przygotować go do sezonu. Jak to zrobić? Są dwie opcje- samodzielnie lub oddać rower do serwisu. Koszt takiego przeglądu w zależności od jego zaawansowania waha się od 100 do 400 złotych. Poniżej przedstawiamy sposób na samodzielne przygotowanie roweru do sezonu. 

  1. Czyszczenie roweru

Zacznij od umycia roweru. Możesz do tego użyć specjalistycznych środków lub letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Usuń, kurz, brud, błoto dokładnie ze wszystkich miejsc.

  1. Smarowanie

Podczas mycia i szorowania roweru pozbyliśmy się części smaru stąd potrzeba nasmarowania części takich jak: suport, piasty, stery oraz łańcuch. W ceku prawidłowego  nasmarowania łańcucha nanieś krople oleju na każde jego ogniwo, odczekaj chwilę, a następnie przetrzyj suchą szmatką. Pamiętaj, dobierz odpowiednie specyfiki do każdej z części.  

  1. Kontrola opon i hamulców

Przyjrzyj się ogumieniu. Podczas zimy jeśli rower stał bez powietrza w oponach, guma mogła ulec zniszczeniu i się odkształcić. Jeśli tak się stało, konieczna będzie wymiana opon na nowe. Nie zapomnij wyczyścić hamulców oraz sprawdzić, czy są sprawne. 

  1. Linki i pancerze

Skontroluj czy linki i pancerze nie pokryła rdza. Dzieje się tak, gdy rower przez zimę stoi w wilgotnym miejscu. Zardzewiałe elementy mogą generować opór podczas hamowania oraz zmienić przełożenie, co sprawi wrażenie, jakby przerzutki były do wymiany. Zardzewiałe linki należy wymienić, ale też można spróbować psiknąć je odpowiednim smarem rowerowym. Jednak pamiętaj, że taki zabieg nie starczy na długo i w przyszłości i tak będzie trzeba je wymienić. 

  1. Oświetlenie

Upewnij się, czy światła działają. Lampki rowerowe często są zasilane na baterie. Jeśli tak, sprawdź, czy nie ma potrzeby ich wymienić. Pamiętaj, zgodnie z przepisami, z przodu zamontuj co najmniej jedno światło pozycyjne w kolorze białym, a z tyłu czerwonym. 

Przygotowałeś już swój rower?