Przytyłam w jedną noc! Czyżby? Szybkie sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

Wstajesz, patrzysz w lustro i widzisz, że coś jest nie tak. Spuchnięte oczy, obrzęki na twarzy, pierścionek nie chce swobodnie zsunąć się z palca. Pierwsza myśl “Przytyłam”. A co, jeśli przyczyna leży gdzie indziej? Niemożliwym jest przybranie na wadze w jedną noc, a wszelkie “naddatki” w ciele, to nadmiar wody, która zatrzymała się w Twoim organizmie.

 

Magazynowanie wody w ciele, to bardzo powszechne zjawisko. Dotyczy prawie każdego z nas i jest zależne od rozmaitych czynników, począwszy od pogody, przez choroby, aż po ilość spożytych płynów. Co w takim razie robić, żeby unormować retencję wody?

Przede wszystkim zwróć uwagę na swoja dietę.

Czy jest bogata w warzywa i owoce zawierające w swoim składnie głównie wodę? Czy nie przekraczasz zalecanej dziennej normy soli? Zadbaj o to, żeby posiłki były odpowiednio skomponowane, uwzglednij w nich m. in. ogórki, pomidory, sałatę, arbuza, truskawki czy brzoskwinie. Ogranicz również nadmierne solenie potraw oraz zrezygnuj z wysoko przetworzonego jedzenia. 

 

Czy wypijasz co najmniej 2l wody dziennie? Paradoksalnie – im więcej jej pijesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie się ona nadmiernie gromadzić w Twoim ciele. W momencie, w którym zaczniesz spożywać wodę regularnie, Twój organizm otrzyma sygnał, że nie musi jej już magazynować w tkankach. Poczujesz się lżej, a obrzęki i opuchlizna przestaną się pojawiać lub będzie się to działo bardzo sporadycznie. Pamiętaj jednak, by nie wypijać zbyt dużej ilości wody na raz – optymalnym rozwiązaniem będzie 1 szklanka co godzinę. Regularność jest tu kluczem do sukcesu!

Aktywność fizyczna powinna stać się stałym rytuałem w Twoim życiu. Nie ważne jak intensywną jej formę wybierzesz – mogą być to zarówno codzienne energiczne spacery, jak i trening siłowy. Dobierz ją do swoich preferencji i możliwości. Brak ruchu sprawia, że krew w ciele przepływa zbyt wolno, a to z kolei prowadzi do zastojów wody w organizmie. Jeżeli wykonujesz pracę siedzącą poruszasz się głównie samochodem, rozważ zmianę środka komunikacji na autobus lub tramwaj. Tym sposobem codziennie wykonasz krótkie spacery rano i po południu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na wysiadanie przystanek wcześniej, niż zwykle!