Przygotuj się na zimę – odzież termoaktywna dla sportowców

Niskie temperatury i wizja nadchodzącej zimy nie powstrzymają najbardziej zapalonych amatorów sportu. Ważne, aby wiedzieć jak się odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem i wiatrem, a bez przeszkód można uprawiać swoje ulubione aktywności, bez ryzyka odmrożeń czy złapania zapalenia płuc. Dowiedz się więcej o odzieży termoaktywnej.

 Male athlete skiing in snow mountains on weekend holidays - Skie

Dobrej jakości odzież termoaktywna to podstawa treningu w jesienno-zimowym sezonie. Zdobyła ona popularność nie tylko wśród profesjonalnych sportowców, ale wszystkich ludzi, którzy po prostu lubią uprawiać sport w plenerze. Z odzieży termoaktywnej korzystają nie tylko narciarze, łyżwiarze czy snowboardziści, ale i biegacze, miłośnicy nordic walking czy rowerzyści, którzy nie rezygnują z jazdy przez cały rok.

Odzież termoaktywna to świetny pomysł dla osób, które nie chcą lub nie mogą ograniczyć czasu spędzanego na dworze, nawet w najniższych temperaturach – spacerowicze, matki z dziećmi, pracownicy chłodni czy magazynów itp. Wszędzie tam gdzie odczuwasz chłód, zastanów się nad odzieżą lub bielizną termoaktywną.

Taki zestaw pozwala nam ubrać się na przysłowiową „cebulkę” bez nakładania na siebie 6 warstw ubrań, które zazwyczaj krępują nasze ruchy.

 Happy family in winter holiday

Zacznijmy od dołu, czyli od butów. Ciepłe, zimowe buty kojarzą nam się z ciężkimi traperami lub śniegowcami, które trudno określić jako odpowiednie do uprawiania jakiejkolwiek aktywności. Jednak nie wszystkie takie są. Wybierz buty trekkingowe, przeznaczone dla sportowców. Takie obuwie jest lekkie i wytrzymałe, wyposażone w dodatkowe wzmocnienie przy podeszwie. Dzięki temu, bez obaw, można wykorzystać je w nawet najtrudniejszych warunkach, podczas długotrwałego marszu w deszczu lub śniegu. Wysoka cholewka utrzymuje stopę w odpowiedniej pozycji, stabilizując kostkę, a miękkie wkładki wspierają śródstopie sprawiając, że nie jest się narażonym na otarcia i ból.

Następnie pomyśl o odpowiednich skarpetkach. Ta część garderoby, dobierana pod kątem sportu , powinna być odpowiednio uszyta. Zwróć uwagę czy pięty i palce wzmocniono dodatkową warstwą materiału lub gęstszym ściegiem. Skarpety powinny również chronić Twoje stopy przed mrozem, dlatego dobrze, aby były wykonane z wełny merino.  Ten materiał dostosowuje się do warunków panujących na zewnątrz, jednocześnie grzejąc, jak i odprowadzając nadmiar temperatury i wilgoci na zewnątrz. Ten rodzaj skarpet najczęściej wybierają biegacze i narciarze, którzy potrzebują maksymalnego komfortu podczas uprawiania sportu. Domieszka materiałów syntetycznych sprawia, że skarpety zachowują swój  naturalny kształt oraz są bardzo wytrzymałe.

Nie zapominaj o ochronie nóg. Często mamy poczucie, że ciepłe spodnie wystarczą,  jednak termoaktywne getry założone pod spód to obowiązek podczas mrozów. Getry powinny przylegać do ciała, ale nie uciskać na skórę. Odzież termoaktywna powinna być tak zaprojektowana, aby zapewnić termoizolację i transport nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Możesz wykorzystać je zimą jako bieliznę termoaktywną pod spodnie, a jesienią czy wiosną jako getry do uprawiania sportu.

 Beautiful happy active runner girl jogging with her personal handsome trainer on a snowy road in nature.

Na koniec „cebulka”, która nie będzie krępować Twoich ruchów, a zapewni Ci komfort podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Będą Ci potrzebne 3 warstwy: pierwsza to bielizna termoaktywna, czyli koszulka przylegająca do skóry. Ona będzie odprowadzać pot na zewnątrz. Druga to ciepły polar, który będzie chronił organizm przed wyziębieniem organizmu oraz odprowadzi wilgoć to trzeciej warstwy. Na samym końcu powinno być okrycie wierzchnie w postaci softshell’a, który chroni najgłębsze warstwy, w tym ciało przed szkodliwymi warunkami: wiatrem, deszczem i śniegiem.

 

 

Źródło:

https://kobieta.wp.pl/