Poznaj moc żeń-szenia!

Tajemniczo brzmiący żeń-szeń to skarbnica prozdrowotnych właściwości. Dowiedz się więcej o tym wspaniałym środku leczniczym i jeśli nie ma przeciwwskazań – włącz go do swojej diety.

 wlasciwosci-zen-szenia

Żeń-szeń to roślina znana od ponad 4 tysięcy lat, która przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu. Tam od wieków żeń-szeń stosuje się jako środek leczniczy w tradycyjnej medycynie. Zioło uprawiane jest przede wszystkim w Chinach, Korei oraz w Japonii. Mimo tak długiej historii uprawy i wykorzystywania, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego cudownych właściwości.

Żeń-szeń , którego kłącza mają bardzo charakterystyczny wygląd, często nazywa się człowiekiem korzeniem. Generalnie wyróżnia się pięć rodzajów tej rośliny. Najpopularniejszy jest żeń-szeń chiński, który występuje również pod nazwą ginseng lub wszechlek. Pozostałe odmiany to: żeń-szeń czerwony, żen-szeń amerykański, żeń-szeń syberyjski oraz żeń-szeń japoński.

Jakie właściwości kryje w sobie żeń-szeń? W jego korzeniu znajdziemy przede wszystkim ginsenozydy, które są aktywnymi substancjami wykazującymi wiele działań prozdrowotnych, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właśnie dzięki nim hemoglobina lepiej wiąże się z tlenem, co przekłada się na lepsze zaopatrzenie w tlen wszystkich narządów wewnętrznych. Żeń-szeń poprawia pracę układu odpornościowego, sercowego oraz nerwowego. Znajdziesz w nim również wiele witamin i składników mineralnych.

 Jogging and running are fitness recreations

To, co najbardziej interesuje panów, to wpływ zioła na męską potencję. Znane działanie żeń-szenia w tym zakresie jest długofalowe. Suplementy diety z tą substancją cieszą się dużym powodzeniem wśród mężczyzn.

Żeń-szeń stosowany jest również u osób, które mają problem z sercem lub cukrzycą, ponieważ pobudza on wydzielanie hormonu insuliny. Udowodniono także poprawę funkcjonowania mózgu, dlatego często jest składnikiem diety osób starszych oraz po operacjach.  Wykorzystuje się go w okresie menopauzy oraz andropauzy, ponieważ znacznie łagodzi ich objawy. Dodatkowo znalazł tez zastosowanie w kosmetykach, które opóźniają procesy fotostarzenia się komórek skóry.

Co może być przeciwwskazaniem do zażywania tego suplementu diety? Przede wszystkim osoby, które mają zdiagnozowane nadciśnienie, powinny skonsultować przyjmowanie wszechleku ze swoim lekarzem. Jeśli cierpisz na hipoglikemię lub hemofilię również zrezygnuj ze stosowania żeń-szeniu. Pobudzające zioło odradzane jest osobom, które skarżą się na bezsenność, kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.

 Latest_Research_On_The_Superfood_Maca_

Jeśli nie cierpisz na żadną z powyższych chorób, możesz codziennie przyjmować ginseng w postaci proszku lub jako aktywny składnik suplementu diety. Pamiętaj jednak, aby dzienna dawka nie przekraczała 2g. Stosuj regularnie przez 2 miesiące, a następnie zrób przerwę. W przeciwnym razie może dojść do tzw. zespołu żeńszeniowego, czyli charakterystycznych objawów przedawkowania wszechleku – biegunka, zawroty głowy oraz stany zapalne skóry.

Źródło:

https://kobieta.wp.pl/