Poznaj 3 najdłuższe trasy dla kolarzy w Polsce.

Green Velo

Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Na całej jego długości spotkamy charakterystyczne pomarańczowe tabliczki z rowerem i znakiem Green Velo. Ciągnie się ona od Elbląga, aż do miejscowości Końskie niedaleko Kielc. Szlak to aż 2 tysiące kilometrów, a 580 prowadzi przez lasy. Wybierając się na taką wyprawę, będziemy mieli okazję zobaczyć Bałtyk, jeziora mazurskie, Biebrzański Park Narodowy i Pogórze Karpackie. Największe atrakcje tej trasy to przede wszystkim ruiny zamków, Białowieski Park Narodowy oraz Zalew Wiślany.

Velo Baltica

Velo Baltica to piękna trasa, która ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża. Szlak rozpoczyna się przy polsko-niemieckiej granicy w Świnoujściu, można tam zobaczyć Stawa Młyny, czyli charakterystyczną konstrukcję znajdującą się na końcu falochronu przy ujściu rzeki Świny. Żeby móc dalej podróżować na wschód, trzeba skorzystać z przeprawy promowej. Trasa jest krótsza niż Green Velo – ma 245 km i w spokojnym tempie można ten dystans pokonać w 5 dni. Po drodze czekają piękne widoki – od Promenady Gwiazd, Trzęsacz, gdzie znajdują się ruiny XV wiecznego kościoła, dalej miasta takie Kołobrzeg i Mielno, by dotrzeć aż do Ustki. Ponadto widoki przybrzeżnych jezior zapierają dech!

Szlak Orlich Gniazd – kraina zamków i skał

Trasa ta łączy w sobie urok średniowiecznych zamków oraz siłę natury. Swoją nazwę zawdzięcza licznym zamkom, które znajdują się w tym regionie ozdabiając go. Jednak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to także obszar, na którym występują liczne jaskinie i korytarze skalne warte zwiedzania. Ten szlak zdecydowanie wymaga dobrej kondycji, z racji na ukształtowanie terenu. Najlepiej przejechać go wiosną, latem lub wczesną jesienią. Podczas wyprawy warto zobaczyć zamek w Olsztynie, Mirowie, Pilcza, Bydlinie oraz Ogrodzieniec w Podzamczu, w którego okolicy, były kręcone sceny do serialu Wiedźmin.