Postanowienia noworoczne – jak planować, a później ich dotrzymać

Nowy rok, to okres planowania zmian w życiu. Regularne ćwiczenia, nowa dieta, nauka języków, awans zawodowy lub kupno samochodu – to jedynie kilka opcji, z całego oceanu możliwości. Zapewne nie raz tworzyłeś postanowienia noworoczne, w które mocno wierzyłeś, ale wraz z biegiem czasu, rozmywały się one lub nie wystarczyło Ci samozaparcia, aby doprowadzić do ich realizacji.

Jak tworzyć cele oraz jak sprawić, by przemieniły się one w realne, długotrwałe działania?

Sporządź listę celów i zbierz je w jednym miejscu

Możesz notować je w zeszycie, kalendarzu lub notatniku w telefonie. Ważne, byś miał do niego łatwy dostęp. W tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej. Dobrym pomysłem jest ograniczenie sobie listy do 5-7 punktów tak, by później nie frustrować się, że założeń było wiele, a udało Ci się zrealizować tylko 4 z nich.

Ustal cel przy wykorzystaniu analizy SMART

Nazwa tego narzędzia, to akronim angielskich słów specific, measurable, achievable, realistic, time-bound, które określają jakie powinny być ustalane zadanie, by w jak największym stopniu, zakończyło się powodzeniem. 

  • Specific – konkretne – skup się na szczegółach. Zamiast “chcę więcej czasu spędzać z rodziną”, zanotuj “3 razy w tygodniu przeznaczę godzinę na telefon do rodziny, bądź kilka godzin na spotkanie z nimi”
  • Measurable – mierzalne – każde zakładane działanie, powinno się móc dać zweryfikować. Jak inaczej sprawdzisz, czy Twój cel został osiągnięty? Tu nie ma miejsca na niedopowiedzenia. Założenie “będę kłaść się wcześniej spać” jest pojęciem bardzo względnym, za to “będę kłaść się spać maksymalnie o 22:30” już nie!
  • Achievable – osiągalne – oczywiście, mierzmy wysoko, ale z uwzględnieniem swoich możliwości. Załóżmy, że chcesz schudnąć 15 kg. Czy bardziej prawdopodobne jest, że zrobisz to (w zdrowy sposób!), w ciągu 12 miesięcy, czy 3? Odpowiedź chyba jest oczywista.
  • Realistic – realne – ten punkt weryfikuje wiele ustalanych założeń. Zdecyduj się na takie cele, które wniosą realną poprawę stanu rzeczy, w interesującym Cię aspekcie. Możesz poświęcić czas na naukę ogrodnictwa, ale czy rzeczywiście taka aktywność jest warta Twojego czasu, skoro nawet nie masz ogrodu?
  • Time-bound – określone w czasie – najważniejszy punkt całej analizy. Małymi krokami do celu, nie nakładaj na siebie zbyt wielkiej presji. Jeżeli chcesz uzbierać konkretną kwotę pieniędzy na samochód, to oszacuj ile czasu zajmie Ci cała procedura – mało prawdopodobne jest, że zakładana kwota znajdzie się na Twoim koncie w banku w ciągu 5 miesięcy, ale w ciągu 10? Już tak!

 

 

Miej wszystko pod kontrolą i sprawdzaj sam siebie

Ostatnim etapem jest wprowadzenie wszelkich swoich założeń, w życie. Postaraj się znaleźć dla siebie najlepszy sposób na zmotywowanie się i utrzymanie tego stanu przez cały przez cały okres trwania zmian. Dobrym pomysłem będzie notowanie postępów lub uzupełnianie tabeli. Rób to systematycznie, a zapisane wyniki Twojej pracy będą Cię dodatkowo zachęcały do realizacji planów.