Pewność siebie – jak ją zbudować.

 

Pewność siebie to stan naszego umysłu, który wynika z naszej samoakceptacji i poczucia własnej wartości. Jest kluczem do osiągnięcia sukcesów w życiu zawodowym, społecznym i osobistym. Zastanawiasz się, jak zbudować wysoką samoocenę? Sprawdź kilka naszych pomysłów! 

Nieśmiałość może być przejawem braku pewności siebie. Bycie w bezpiecznej strefie komfortu i niepodejmowanie ryzyka może powodować, że ciekawe i nowe doświadczenia przejdą Ci koło nosa. Z kolei Ty będziesz odczuwać, że w pełni nie korzystasz ze swojego potencjału i się nie rozwijasz. Poznaj  kilka metod, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad własnym życiem i samoakceptacją. 

Jak zbudować pewność siebie? 

  • Zapisuj swoje osiągnięcia bez względu na to, jak małe mogą się wydawać.
  • Nie porównuj się z innymi – zapamiętaj sobie, że nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak Ty i jesteś wyjątkowa pod każdym względem. 
  • Sięgnij po wsparcie swoich bliskich, którzy uświadomią Ci, w czym jesteś dobra.  
  • Skoncentruj się na swoich mocnych stronach i umiejętnościach, a nie na swoich słabościach lub błędach.
  • Podejmuj inicjatywę – nie czekaj na aktywność innych osób z Twojego otoczenia. Staraj się zabierać głos w temacie i proponować zmiany. 
  • Pomyśl, z czego jesteś dumny – ludzie z niską samooceną skupiają się głównie na rzeczach negatywnych zamiast dostrzegać sukcesy. Nie muszą być one wielkie. Osiągnięciem może być prosta czynność domowa jak np przygotowanie obiadu, który smakował bliskim 
  • Pogłębiaj swoją wiedzę – jeśli nie znasz tematu lub masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z wyznaczonym zadaniem, staraj się przeczytać na jego temat jak najwięcej, zanim przejdziesz do jego realizacji.
  • Trzymaj prawidłową postawę ciała – badania naukowe pokazują, że wyprostowane ciało wpływa pozytywnie na nasze emocje i dobre samopoczucie. Dlaczego? Wówczas zwiększa się poziom testosteronu, a obniża się hormon stresu- kortyzol. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wyrazić swoją opinię i być asertywnym.