Olej zamiast pasty

O dobroczynnych właściwościach oleju kokosowego wiemy już naprawdę dużo. Ale czy wiesz, że możesz wykorzystać go również jako pastę do zębów? Tak, nie bez przyczyny o oleju kokosowym mówi się, że to najzdrowszy olej na świecie. Dowiedz się o nim czegoś nowego.

shutterstock_377149684

O oleju słów kilka

Olej kokosowy, nazywany również masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym, to olej roślinny otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie miąższu orzechów palmy kokosowej. Ma białą barwę (w postaci płynnej jest lekko żółty) i topnieje w temperaturze 20-28 st. C. Olej kokosowy stosowany jest do smażenia, do ciast, wyrobu margaryny i czekolady. W przemyśle chemicznym znajduje zastosowanie w produkcji kwasów tłuszczowych i alkoholi, do wyrobu świec i apretur włókienniczych. W przemyśle kosmetycznym jest wykorzystywany jako balsam do ciała, maska do włosów olejek do masażu lub do kąpieli. Ma właściwości odżywcze i nawilżające. Należy jednak uważać z przesadną konsumpcją oleju, gdyż wiele organizacji zdrowotnych odradza regularne spożywanie ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Co zawiera olej kokosowy?

Ten cudowny olej zawiera tak wiele cennych składników, że społeczeństwa, gdzie ten owoc jest obecny w codziennej diecie, należą do jednych z najzdrowszych na świecie. Europa powoli przekonuje się do kokosów i właściwości oleju kokosowego, wciągając w rzeszę fanów nie tylko zwolenników ekologicznego stylu życia i medyny naturalnej.

Olej kokosowy to źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które znacznie obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca. Poprawia też metabolizm organizmu i chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, dzięki zawartemu w nim kwasowi laurynowemu, który naturalnie wspomaga układ immunologiczny człowieka (ponieważ jest jednym ze składników mleka matki). Ponadto składniki w nim zawarte, pomagają w absorpcji wapnia i magnezu. Dobra wiadomość dla kobiet – poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Zamień pastę do zębów na naturę

Wybierając w sklepie lub w Internecie olej kokosowy, zwróć uwagę, aby był nierafinowany i tłoczony na zimno. Tylko taki będzie zawierał całe wyżej wymienione bogactwo składników mineralnych i witamin. Produkt  nie wymaga żadnych szczególnych warunków przechowywania, gdyż nie jełczeje i nie psuje się. Jest w 100% naturalny, a co za tym idzie, bezpieczny dla dzieci.

Olej kokosowy obfituje w specjalne związki, które potrafią wybielić zęby. Wszystko za sprawą obecnych w nim kwasów – laurynowego i kaprylowego, które ograniczają rozwój bakterii i drożdżaków. Bardzo skutecznie wpływają na ogólny stan zdrowia całej jamy ustnej, m. in.  zapobiegając krwawieniu dziąseł. Dzięki swoim właściwościom z powodzeniem można używać oleju kokosowego jako naturalny zamiennik dla tradycyjnej pasty do zębów.

Preparaty do higieny jamy ustnej dostępne na rynku, mogą zawierać wiele chemicznych i potencjalnie niebezpiecznych składników, takie jak siarczan laurylu, lauretosiarczan sodu (SLS) oraz layryloeterosiarczan sodu (SLES), triclosan (związek bakteriobójczy). Czy mając w alternatywie 100% naturalny olej kokosowy, nie ulega wątpliwości co jest bezpieczniejsze.

Działanie oleju kokosowego na jamę ustną:

  • wybiela zęby,
  • leczy stany zapalne,
  • likwiduje nieświeży oddech,
  • zapobiega rozwojowi próchnicy
  • wzmacnia zęby i dziąsła.

Aby używać oleju kokosowego jako pasty, najwygodniej jest połączyć kilka łyżek oleju z taką samą ilością sody oczyszczonej. Soda zadziała niczym materiał ścierny oraz zneutralizuje kwasy, jakie produkują drobnoustroje.

Manger-de-l-huile-de-coco-serait-dangereux-pour-la-sante

Dbaj od pierwszego ząbka

…a właściwie nawet zanim on wyjdzie. Tak naprawdę higienę jamy ustnej powinniśmy zacząć już u niemowlęcia, które jeszcze nie ma zębów. Po każdym karmieniu należy przecierać dziąsła nasączonym przegotowaną wodą wacikiem, aby nie osadzała się słodka laktoza albo składniki mleka modyfikowanego. Gdy wyjdzie pierwszy ząbek możemy zainwestować w pastę bez fluoru (którą należy stosować do 2 roku życia). Jeśli nie zrobisz własnoręcznie pasty z oleju kokosowego, w sklepie sięgnij po produkt zawierający żel krzemowy (który dobrze czyści szkliwo) oraz ksylitol (zdrowy zamiennik cukru). Nie decyduj się na pastę zawierającą w składzie dwutlenek tytanu, SLS, parabeny, substancje barwiące i konserwujące, metol oraz sacharynę.

Źródło:

https://parenting.pl/