Noworoczne postanowienia

Nowy rok to dla nas nowy rozdział w życiu. Jedni rzucają palenie, drudzy zapisują się na siłownie, jeszcze inni postanawiają schudnąć o co najmniej jeden rozmiar. Wraz z wybiciem północy 1 stycznia wiele osób podejmuje noworoczne postanowienia. Czy uda im się w tym wytrwać?

happy-new-year-resolutions-quotes

Uniesieni noworoczną euforią zwykle podejmujemy decyzje, które później z trudem realizujemy. Wielokrotnie niedługo potem szybko o nich zapominamy i na powrót przechodzimy do porządku dziennego. Stare nałogi powracają i nikt nie pamięta już o tym, że jeszcze niedawno temu obiecywaliśmy sobie, że zerwiemy z tym raz na zawsze. Psychologowie w wyniku swoich obserwacji zauważyli, że wiele osób co roku ma identyczne postanowienia noworoczne. Oznacza to, że jeszcze nigdy nie udało im się ich spełnić, a to bardzo niepokojący fakt.

Na długiej liście noworocznych postanowień Polaków jest kilka, które najczęściej się powtarzają:

 1. Schudnę co najmniej 10 kilogramów,noworoczne
 2. Rzucę palenie,
 3. Będę mniej pił,
 4. Wzbogacę się,
 5. Dostanę awans i podwyżkę w pracy,
 6. Zrealizuję swoje marzenia,
 7. Zacznę się zdrowiej odżywiać,
 8. Zapiszę się na siłownię,
 9. Przestanę oglądać telewizję,
 10. Zwiedzę świat.

Najczęściej, niestety, guzik z tego wychodzi. Przyczyna tkwi w naszej słabej motywacji. O ile w chwili podejmowania postanowienia, naładowani pozytywną energią, obiecywaliśmy sobie gruszki na wierzbie, o tyle kilka dni potem euforia znika. Co zrobić, aby nasze postanowienia zostały zrealizowane? Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. Nie sporządzaj zbyt długiej listy

Im dłuższa lista naszych postanowień, tym mniej będzie nam się chciało ją zrealizować. Lepiej podjąć jedną, poważną decyzję i skupić się na jej realizacji, niż rozdrabniać na wiele. Wówczas najpewniej zrezygnujemy z realizacji jakiegokolwiek postanowienia.

 1. Nie poddawaj się

Przejdzie taki czas, nawet gdy będzie nam bardzo dobrze szło, że w końcu poczujemy niechęć. Może nawet zdarzyć się tak, że złamiemy swoje postanowienie. Najgorsze, co można wtedy zrobić to poddać się i czekać do nowego roku, aby znowu podjąć próbę. Ile razy upadniemy, tyle razy musimy wstać. W wytrwałości tkwi cała tajemnica naszego sukcesu.

 1. Obierz sobie konkretny cel

Jeżeli chcemy odnieść zwycięstwo musimy bardzo jasno postawić sobie swój cel. Im będzie on konkretniejszy, tym łatwiej będzie nam go zrealizować. Dużo trudniej wytrwać w postanowieniu bycia bardziej pewnym siebie. Co innego, jeżeli zdecydujemy, że pokonamy naszą nieśmiałość i na zebraniach w pracy zaczniemy zabierać głos.

 1. Podziel się z innymi

Zwykle trzymamy w tajemnicy swoje noworoczne postanowienia w obawie, że gdy nam się nie uda staniemy się obiektem kpin. Jednak jeżeli podzielimy się tym z najbliższymi z pewnością otrzymamy od nich wsparcie, które ułatwi nam osiągnięcie wymarzonego celu.

Pamiętajmy też o tym, że efekty nie przyjdą do nas od razu. To długotrwały i żmudny proces, ale wytrwanie w podjętym postanowieniu sprawi, że za rok, zamiast znowu sporządzać długą listę noworocznych postanowień będziemy mogli wznieść toast za swój sukces!

Źródła: www.newsweek.pl, www.forbes.pl, www.solaris-rozwojosobisty.pl