Metody wybielania zębów domowymi sposobami

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach. Tym bardziej, gdy media bombardują nas celebrytami z nieskazitelnymi uśmiechami. Jeśli przerażają Cię koszty profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym lub zaawansowanych past wybielających – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Jesteś w stanie poprawić wygląd swojego uzębienia stosując kilka prostych tricków w domowym zaciszu.

 Comparison after teeth whitening

Całe szczęście istnieje szereg naturalnych metod, które pomogą Ci przywrócić zębom biel. Na kolor zębów wpływa wiele czynników:

– naturalny kolor zębów zależy od uwarunkowań genetycznych

– kolor ulega zmianie w trakcie życia

– codzienne nawyki żywieniowe (kawa, czarna herbata)

– korzystanie z używek (narkotyki, papierosy, czerwone wino)

– przyjmowane leki

– niedokładna pielęgnacja i higiena jamy ustnej.

            Mycie zębów po każdym posiłku może zapobiec powstaniu próchnicy oraz infekcjom jamy ustnej. Zminimalizuje również ryzyko żółknięcia zębów.  Jeśli masz możliwość, myj zęby również po napojach – kawie, herbacie i czerwonym winie, które istotnie wpływają na zabarwienie szkliwa.  Systematyczne wizyty u stomatologa mogą powtrzymać rozwój chorób, które również niekorzystnie wpływają na odcień i wygląd zębów.

 Fotolia180736503Mjpg_5aca26a9d52ab

Domowe metody wybielania:

  1. Kurkuma – ta orientalna przyprawa cechuje się zarówno działaniem wybielającym, jak i przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Sproszkowaną kurkumę stosuj dwa razy w tygodniu jako dodatek do używanej zazwyczaj pasty lub stwórz własną, naturalną miksturę do mycia zębów. Zmieszaj łyżkę proszku z kurkumy, łyżkę oleju kokosowego oraz dwie krople olejku eterycznego z mięty. Różnicę zauważysz już po kilku zabiegach.

  1. Olej – ssanie i płukanie ust olejem to jeden ze sposobów leczenia chorób i oczyszczania organizmu z toksyn wg Ajurwedy. Płukanie jamy ustnej olejem ma działanie wybielające, a także antybakteryjne i przeciwwirusowe. Do płukania ust można wybrać olej kokosowy (nierafinowany), rzepakowy, słonecznikowy, lniany lub sezamowy. Najpopularniejszym jednak jest olej kokosowy. Codziennie rano wlej łyżkę oleju do ust i przez 15-20minut płucz nią jamę ustną. Wyraźne efekty można dostrzec dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania.

  1. Węgiel aktywny – wybiela zęby dzięki swojej zdolności pochłaniania zanieczyszczeń oraz delikatnego, mechanicznemu ścieraniu osadu nazębnego. Węgiel można kupić w aptece, w formie tabletek lub kapsułek. Dwa razy w tygodniu szczotkuj zęby pastą z dodatkiem węgla aktywnego lub stwórz własną mieszankę. Zawartość 2-3 kapsułek węgla zmieszaj z łyżką oleju kokosowego lub sezamowego i umyj nią zęby.

Efekt czystych, wypolerowanych i jaśniejszych zębów będzie widoczny od razu. Uważaj jednak przy nadwrażliwych zębach.

  1. Soda oczyszczona – mechanicznie oczyszcza zęby z osadu, ścierając go ze szkliwa. Jest to skuteczna, lecz ryzykowna metoda wybielania zębów, ponieważ może uszkodzić szkliwo i grozi nadwrażliwością zębów. Nie stosuj tej metody zbyt długo.

  1. Owoce – Do mycia zębów używaj papki z truskawek, które zawierają duże stężenie kwasu jabłkowego. Niweluje on przebarwienia na zębach, jednak zawartość cukru w truskawkach niekorzystnie wpływa na kondycję uzębienia.

Cytrusy to również ryzykowna metoda. Płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny wybiela zęby, jednak zawarte w niej silne kwasy mogą osłabić szkliwo i prowadzić do próchnicy.

Niejadalna skórka banana zawiera wiele dobroczynnych substancji, które zwalczają kamień i mają wpływ na kolor zębów.  Po umyciu pastą weź skórkę dojrzałego banana i poleruj jej wewnętrzną częścią zęby przez ok. 2 minuty. Rób to 2 razy dziennie, a z pewnością zobaczysz różnicę.

 AdobeStock_143546964

Źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/