Kremy z filtrem – czy warto używać ich zimą?

O tym, że latem trzeba używać kremów z filtrem UV, nikogo nie trzeba przekonywać. A co z okresami jesienno-zimowymi? Czy w tym czasie też należy używać kremów wzbogaconych o filtry?

Typy promieniowania słonecznego

Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania UVB i UVA. Pierwsze z nich wnika w naskórek. Pozostawia na skórze piękną opaleniznę albo… oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne i choroby skóry. Na to promieniowanie jesteśmy najbardziej narażone latem. Drugie jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Wnika w głąb skóry i zawsze istnieje ryzyko, że uszkodzi komórki. Ono przedostaje się przez szyby, więc mylisz się, jeśli sądzisz, iż w zamkniętym pomieszczeniu nie jesteś na nie narażona.

Dlaczego należy stosować filtry?

W okresie jesienno-zimowym przede wszystkim powinnaś zatroszczyć się o nawilżenie cery. Warto zainwestować w kremy z filtrem SPF20. Im szybciej zaczniemy ich używać, tym lepiej ochronimy twarz i skutecznie będziemy przeciwdziałać starzeniu się skóry.

Skutki niestosowania filtrów

Jeśli już teraz nie zatroszczysz się o swoją skórę, czeka Cię przyspieszone fotostarzenie się skóry, choroby spowodowane intensywnym naświetleniem oraz wiele innych skutków ubocznych.

Czym jest fotostarzenie? Jak się ono objawia? To proces spowodowany promieniowaniem UVA. Niszczy włókna kolagenowe, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Powoduje pojawienie się na twarzy zmarszczek, przebarwień i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Jeśli nie chcesz narazić swojej skóry na niebezpieczne działania promieniowania UV ani, żeby przedwcześnie straciła młody wygląd, wybieraj kremy z filtrem.