Kolacja doskonała

Kolacja to taka kropka nad „i” naszego całego dnia. Jest podsumowaniem i przygotowaniem naszego organizmu do prawidłowego snu. Kiedy ją przyrządzamy musimy znać kilka zasad, bo mało kto wie, ale właśnie od tego uzależniony jest nasz cały następny dzień. Ostatni posiłek determinuje bowiem to, czy wstaniemy wyspani i wypoczęci. Warto więc poznać kilka reguł, których należy przestrzegać, by codziennie zjadać kolację idealną.

Pora na kolacjękolacja

Większość z nas kieruje się rozpowszechnioną już jakiś czas temu zasadą, że kolacji nie należy spożywać po godzinie 20. Bardziej ekstremalna wersja tej informacji wskazuje nawet godzinę 18. Nie jest to jednak do końca prawda. Faktem jest natomiast, że ostatni posiłek powinniśmy jeść najpóźniej na dwie godziny przed snem. Ułatwi to naszemu organizmowi trawienie jej, ponieważ podczas snu jest ono spowolnione i może zająć nawet 5 godzin.

Kolacja to nie obiad

Być może zabrzmi to banalnie, jednak te dwa pojęcia przez wiele osób są jeszcze nierozróżnialne. Gdy przychodzimy późno z pracy zwykle wtedy dopiero znajdujemy czas na to, by zjeść obfity posiłek. Przygotowujemy wówczas danie, które tak naprawdę powinniśmy jeść kilka godzin wcześniej. Bardzo ważne jest to, aby właśnie wtedy znaleźć na nie czas. Bardzo późne objadanie się może spowodować u nas otyłość, nadwagę i sprawić, że nie będziemy wstawać wyspani. Kiedy na kolację zjemy duży, obfitujący w cukry posiłek przez noc cukier w naszej krwi nie ulegnie obniżeniu, co w konsekwencji może wywołać cukrzycę typu 2.

Czego nie wykładać na talerz na kolację?

Przede wszystkim konieczne jest to, aby unikać potraw obfitujących w niezdrowe tłuszcze. Odpadają zatem tłuste dania mięsne, fast food, pizza i chipsy. To jednak nie wszystko Omijajmy też słodkie przekąski, gdyż podwyższają one cukier we krwi, a po trzech godzinach znowu odczujemy głód. Jeżeli znajdujemy się w gronie osób, które nie tolerują laktozy nie powinniśmy spożywać mleka, które może wywołać bóle brzucha i biegunkę. Do sałatek raczej nie dodawajmy białej i czerwonej kapusty i warzyw cebulowych. Zrezygnujmy też z dać, które wywołują wzdęcia, czyli fasolki po bretońsku, grochówki i bobu. Zbyt ciężkie potrawy obciążają nasz żołądek, któremu tym sposobem nie dajemy chwili wytchnienia nawet w nocy.

Co zrobić na kolację?

7769290_xxl

Najważniejsze, żeby nie był to posiłek zbyt obfity. Kolacja powinna składać się z jedzenia, które dostarczy nam nie więcej, niż 400 kcal. Produkty, które są szczególnie zalecane, to:

– warzywa i owoce,

– produkty mleczne: jogurt, maślanka, kefir,

– chudy nabiał,

– pełnoziarniste pieczywo,

– chude mięso (np. drób),

– chuda wędlina (drób),

– ryby morskie.

Z tak przygotowaną kolacją nie musimy martwić się, że następnego dnia będziemy zmęczeni i ospali. Przestrzegając tych kilku zasad nasz sen będzie zdrowy i bardzo efektywny, a organizm będzie mógł spokojnie się regenerować.

Źródła: www.fitnow.pl, www.portal.abczdrowie.pl, www.sekretydiety.pl