Kilka sposobów, żeby uwolnić endorfiny

Od czasu do czasu każdy z nas miewa gorsze chwile. Dopada nas tzw. chandra, a kiedy to się stanie tracimy zapał do jakiejkolwiek pracy. Jesteśmy pełni złych emocji i ciężko nam jest się zdobyć na chociaż odrobinę uśmiechu w ciągu dnia. Przyczyną złego samopoczucia może być brak słońca. Co ciekawe, nie jesteśmy na to narażeni wyłącznie jesienią i zimą. Latem, kiedy całe dni spędzamy w pracy, bardzo rzadko mamy okazję, żeby wystawić się na działanie promieni słonecznych. Jest jednak dobra wiadomość, za pomocą kilku sztuczek z łatwością będziemy mogli wprawić się w dobry nastrój.

Co wpływa na nasze samopoczucie?endorfiny

Już dawno dowiedziono, że za to, jak się czujemy, odpowiada czysta chemia. Hormony produkowane przez nasz mózg wpływają na to, że wpadamy w euforię bądź też ogromne przygnębienie. Za uczucie szczęścia odpowiada endorfina, czyli popularny „hormon szczęścia”. Kiedy jego produkcja wzrasta czujemy się zrelaksowani i aż tryskamy energią, a uśmiech nie schodzi z naszej twarzy. Hormon ten działa też przeciwbólowo. Serotonina natomiast jest neuroprzekaźnikiem, który wykazuje działanie antydepresyjne. Wprawia nas w stan rozluźnienia i błogiego spokoju. Co zrobić, aby nasz organizm produkował je w odpowiednich ilościach? Wystarczy, że wyrobisz w sobie pewne proste nawyki!

Zacznij od rana

Kiedy rozpoczyna się nowy dzień, a budzik wyrywa Cię ze snu już bladym świtem na pewno nie jest Ci do śmiechu. Czujesz, że musisz szybko wstać z łóżka i od razu rozpocząć wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Nie zaczynaj dnia w ten sposób. Gdy otworzysz oczy daj sobie jeszcze kilka minut. Wyciągnij mocno swoje ciało, wyprostuj ręce, podnieś je do góry. Twój mózg otrzyma sygnał, że może rozpocząć produkcję endorfin.

Świetnym sposobem na energetyczne obudzenie się jest poranny prysznic. Najlepiej, jeżeli będzie on naprzemienny. Oblej swoje ciało na zmianę zimną i ciepłą wodą. Pobudzi ona krążenie krwi i dotleni Twój mózg. Jak tylko wyjdziesz z łazienki od razu poczujesz w sobie chęci do działania, a Twoje ciało będzie w dużo lepszej formie.Woman Standing By Bedroom Window And Opening Curtains

Kolejnym obowiązkowym elementem poranka jest odpowiednie śniadanie. Najlepsza będzie owsianka lub pieczywo pełnoziarniste. Zawierają one węglowodany złożone, które podnoszą poziom cukru we krwi, więc złapiemy jeszcze więcej energii. Będą uwalniały się powoli, więc rozłożą ją równomiernie na większą część dnia, niż w przypadku cukrów prostych. Szukaj ich również w makaronach, brązowym ryżu i orzechach.

Szykując ubranie do pracy zapomnij o szarych, smutnych ciuchach. Mogą one tylko pogłębiać Twój zły nastrój. Dowiedziono, że żywe kolory potrafią znacząco wpłynąć na samopoczucie. Nie musisz oczywiście od razu wymieniać całej swojej garderoby. Wystarczy, że drobnymi akcentami dodasz sobie trochę koloru. Może to być sama bluzka, spódniczka, a nawet elementy biżuterii.

W pracy zadbaj o dobre samopoczucie i dodatkową dawkę energii

Drugie śniadanie zabierz ze sobą do pracy. Gdy zacznie Ci brakować energii koniecznie sięgnij po banany. Są pełne naturalnych antydepresantów, czyli magnezu, witamin z grupy B oraz kwasów tłus16327235_xxlzczowych omega – 3. Ponownie pobudzą one Twój organizm do produkowania serotoniny, dopaminy i endorfin. Kiedy natomiast przyjdzie czas na obiad wybierz chude mięso. Zawiera ono dopaminę i noradrenalinę, czyli kolejne ważne neuroprzekaźniki.

Siedząc w skupieniu przed komputerem bezwiednie spinają się mięśnie naszej twarzy, Nie kontrolując tego możemy nagle przybrać minę osoby znudzonej bądź smutnej. Nasza twarz wysyła sygnał do mózgu, że stresujemy się czymś i w końcu zaczyna się tak dziać. Skup się przez chwilę na swojej mimice. Postaraj się rozluźnić mięśnie twarzy i wysłać mózgowi informację, że tak naprawdę jesteś rozluźniona i zrelaksowana. Po chwili naprawdę tak się stanie!

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Couple doing nordic walking exercise in mountains

Lubisz tańczyć? Rób to jak najczęściej. Wszelka aktywność fizyczna potrafi bardzo szybko poprawić samopoczucie. Taniec jest jedną z najlepszych metod, ponieważ dodatkowo pozwala na bliski kontakt z drugą osobą. A to jeszcze bardziej wzmaga nasze poczucie szczęścia. Pozwól sobie więc na takie chwile radości, a Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy.

Nie zapominaj o odpoczynku. Wszyscy potrzebujemy regeneracji i podładowania akumulatorów. Aktywna forma spędzania wolnego czasu jest doskonałym sposobem na relaks, zapomnienie o kłopotach i pozwoli na nowo zacząć cieszyć się życiem. Jeżeli wiec od jakiegoś czasu coraz mniej rzeczy Cię cieszy wykorzystaj przedstawione metody. Najlepiej nie zwlekaj i zacznij od razu!

Źródła: www.fitwit.pl, www.sekretydiety.pl, www.hellozdrowie.pl