Jeśli popełniasz te 7 błędów pod prysznicem – rujnujesz swoje zdrowie i wygląd!

Przeczytaj poniższą listę i sprawdź, których czynności nie powinno się robić pod prysznicem, aby uniknąć błędów groźnych dla zdrowia i wyglądu.

Young beautyful woman under shower in bathroom

Codzienna kąpiel pod prysznicem wydawać by się mogła być czynnością tak rutynową i znaną, że nie wymaga poświęcenia osobnego artykułu. A jednak wiele z nas popełnia szereg błędów, które mają wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i wygląd. Chcesz się założyć, że Ty też popełniasz przynajmniej jeden z naszej listy?

Pamiętaj, że warto zmienić nawyki w każdym wieku, ponieważ prysznic to czynność, którą większość z nas wykonuje codziennie. Z tego względu dobrze jest zniwelować utarte schematy, które nam szkodzą i od tego momentu zacząć zwracać uwagę, na to co robimy podczas tych 10-15 minut spędzanych pod strugami wody. Aby prysznic nam służył zamiast niszczyć skórę i zdrowie, należy poznać kilka istotnych zasad. Codzienne przestrzeganie nowych metod sprawi, że poranna lub wieczorna kąpiel będzie odprężająca, bezpieczna i efektywna.

Jakich nawyków należy się pozbyć? Co trzeba zmienić, żeby wykonywać tę czynność prawidłowo?

  1. Zbyt gorąca woda

Wiemy jak gorący prysznic potrafi być przyjemny i odprężający. Jednak mycie się pod niemal wrzącą wodą może być dla nas szczególnie niebezpieczne. Zamknięci w małej kabinie prysznicowej w strugach gorącej wody i buchającej  z niej pary, pozbawiamy się dostępu do powietrza, a co za tym idzie, osoby z chorobami serca i układu krążenia, narażeni są na omdlenia i zawroty głowy. Dodatkowo dermatolodzy alarmują, że zbyt ciepła woda otwiera pory skóry, pozbawiając ją naturalnych olejów, a co za tym idzie – przesusza ją. Zaleca się prysznice z naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą, aby poprawić krążenie i ukrwienie skóry.

Woman applying hair conditioner. Isolated on white.

  1. Nieodpowiednie kosmetyki

Często kupując kosmetyki do kąpieli, kierujemy się ich ładnym opakowaniem, ulubionym zapachem lub znaną marką. Niestety tak dobrany kosmetyk może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, jeśli Twoja skóra potrzebuje specjalistycznej pomocy, ponieważ jest przesuszona, wrażliwa, skłonna do podrażnień, alergiczna czy naczynkowa. Wybierając kosmetyki kieruj się rodzajem i potrzebami skóry, aby pod prysznicem pielęgnować ciało, a nie wystawiać je na kolejny próby.

  1. Zainwestuj w filtr do wody

Filtr do wody to nie fanaberia i atrybut luksusu. Niestety w wielu regionach Polski to wymóg, aby woda, której używamy nam nie szkodziła. Woda jest tak twarda, że nie pozostaje bez negatywnego wpływu na naszą skórę i włosy. Nadmiar minerałów i osadów prowadzi do przesuszeń i podrażnień. Jeśli widzisz, że Twoje włosy stały się ostatnio bardziej matowe i szorstkie w dotyku, pomyśl nad filtrem do wody i sprawdź czy będzie różnica.

  1. Wymieniaj gąbki

Jeśli używasz do mycia gąbki, zastanów się jak często ją wymieniasz. Pamiętaj o regularnym wymienianiu jej oraz suszeniu po każdym myciu. W wilgotnym środowisku na mokrej gąbce szybko namnażają się bakterie, które następnie wcierasz w swoją skórę.

  1. Zbyt częste mycie

Nadszedł nowy (a może po prostu powrót do dawnych nawyków)  trend, w którym lekarze nawołują do mycia się co kilka dni. Zgodnie uważają, że człowiek nie potrzebuje codziennego mycia. Wiemy, że aktywnym osobom, które pracują zawodowo lub trenują, nie mieści się w głowie, żeby się codziennie nie wykąpać. Dlatego też, zamiast zaniechać odpowiedniej higieny, kiedy tego potrzebujemy, proponujemy zastanowić się, czy nie kąpiesz się 3-4 razy dziennie. To już może być przesada, która szkodzi – przesusza skórę, powoduje podrażnienia i zmywa z niej naturalną warstwę ochronną.

Young woman washing hair with shampoo in the shower

  1. Za dużo peelingu

Są ludzie, którzy najchętniej peelingowaliby skórę codziennie, tylko po to, aby dotknąć tej wspaniale gładkiej skóry tuż po zabiegu. Jednak zbyt częste złuszczanie naskórka narusza naturalną barierę skóry i może powodować poważne podrażnienia i uszkodzenia. Peeling w celu starcia martwego naskórka raz w tygodniu, zdecydowanie wystarczy.

  1. Stara maszynka do kosza

Wiecie co może powodować zapalenie mieszków włosowych? M.in. wprowadzenie do nich bakterii za pomocą starej maszynki do golenia.  Nożyk golarki powoduje mikroskopijne urazy skóry, jeśli jest przy tym stary i brudny, może doprowadzić do nadkażenia ranek, a co za tym idzie zapalenie mieszków włosowych, które jest poważnym problemem.

Źródło:

http://polki.pl/zdrowie/