Jakie potrawy można przygotować na święta z wyprzedzeniem? 

Czy wiesz, że kulinarne przysmaki na stół wigilijny można przygotować wcześniej? Wiele z dań, które zrobisz tydzień lub dwa przed świętami, można zamrozić. Dzięki temu przygotowania wigilijne będą o wiele spokojniejsze i będzie więcej czasu na odpoczynek. Zastanawiasz się, które potrawy wigilijne można ugotować z wyprzedzeniem? Sprawdź naszą listę! 

 

1. PIEROGI i USZKA

Nie wyobrażamy Wigilii bez takich tradycyjnych potraw jak pierogi lub uszka, najlepiej własnoręcznie lepionych! Choć są pyszne, ich przygotowanie jest czasochłonne, więc warto zabrać się za nie dużo wcześniej. Bez problemu możemy je zamrozić! Wykorzystaj więc taką możliwość, zwłaszcza jeśli wiesz, że w okresie świątecznym czeka Cię natłok obowiązków. Przygotuj sobie ciasto i farsz. Nie gotuj pierogów, tylko surowe włóż do zamrażalki. Naszykuj sobie także specjalne pojemniki lub tace do mrożenia. Bardzo istotnym krokiem jest to, by obsypać pojemniki mąką i ułożyć pierogi lub uszka w taki sposób, aby się nie stykały ze sobą. Dzięki temu nie powinny się posklejać. Tacki te włóż do zamrażalnika i odczekaj do zamrożenia. Następnie pierogi lub uszka podziel na porcję i przesyp do woreczków. Zamrożone pierogi lub uszka można przechowywać nawet do kilku tygodni. 

Delicious homemade dumplings with onion and bacon

2. JAK PRZECHOWAĆ ZUPĘ GRZYBOWĄ LUB BARSZCZ?

Masz dwie możliwości, by zachować świeżość zupy. Barszcz czerwony lub zupę grzybową możesz zamrozić lub pasteryzować, dzięki czemu także te dania możesz zrobić z lekkim wyprzedzeniem. Mrożenie zup jest bardzo proste. Wystarczy, że przelejesz ją do specjalnego pojemnika do mrożenia lub woreczka. Pamiętaj tylko o tym, że nie możesz zamrażać słoików czy innych szklanych pojemników z zawartością zup, ponieważ jest ryzyko pęknięcia naczynia. Pasteryzowanie zupy wymaga trochę więcej uwagi od Ciebie i odpowiednich słoików typu twist lub weck. Na początek należy dobrze wyparzyć i osuszyć pojemniki. Pasteryzację możesz przeprowadzić w garnku lub piekarniku. Garnek wyłożony lnianą ściereczkę, by słoiki się nie obijały, zalej chłodną wodą do wysokości ¾ wysokości szklanych naczyń z zupą. Następnie gotuj je pod przykryciem przez 30 minut. Jeśli zdecydujesz się na pasteryzację w piekarniku, powinnaś ułożyć słoiki jeden obok drugiego i prażyć je w 150 °C przez 60 minut. 

Christmas beetroot soup, red borscht with small dumplings with mushroom filling in a ceramic white plate on a wooden table.Traditional Christmas eve dish in Poland.


3. KARP NA WIGILIĘ

Jeśli lubisz karpia w galarecie, nie zalecamy przygotować go wcześniej niż dzień przed Wigilią. Po tym należy przechowywać go w lodówce. Jeśli jednak stawiasz na smażonego karpia, możesz zacząć przygotowania kilka dni przed świętami z tym, że trzeba go zamrozić. Zanim jednak to uczynisz oczyść go skrobakiem na specjalnej desce do ryb. Usmażoną rybę należy przechowywać najdłużej 3-4 dni.w lodówce.

4. PIERNIKI DO ŚWIĄT

Czy wiesz, że bożonarodzeniowe pierniki można przygotować już w listopadzie? Wystarczy, że włożysz je do szczelnego pojemniczka np. puszki lub szklanego słoika. Warto je zrobić nawet wcześniej, bo z czasem robią się bardziej miękkie i puszyste. 

Boże Narodzenie