Jaki olej roślinny jest najlepszy w kuchni?

Mamy różnorodny wybór olejów roślinnych na rynku, ale które z nich są najlepsze? Czy wiesz, że najzdrowsze oleje powinny zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe i być bogate w witaminę E, inaczej  nazywaną witaminą młodości? Dobrej jakości olej pomaga również chronić przed rozmaitymi chorobami, dlatego też warto mieć go w kuchni. Sprawdź, na co należy zwracać uwagę przed zakupem i poznaj nasz ranking!

 

JAKIE CZYNNIKI MAJĄ ZNACZENIE PRZY WYBORZE OLEJU? 

Przede wszystkim zwracaj uwagę na sposób uzyskania oleju roślinnego. Oczywiście, oleje nierafinowane, czyli niepoddawane żadnej obróbce chemicznej są zdrowsze od rafinowanych. Zawierają również najwięcej cennych składników odżywczych, antyoksydantów  i kwasów tłuszczowych omega – 3 oraz omega – 6. Istotnym czynnikiem, świadczącym również o jakości oleju jest temperatura dymienia, która zawsze jest nieco inna dla każdego rodzaju. Jeśli olej dymi się nam na patelni, oznacza to, że nie nadaje się do spożycia. 

OLEJ LNIANY 

Uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych na naszym rynku. Świetnie nadaje się do sałatek. Nie warto go jednak smażyć na patelni, ponieważ wówczas traci zbyt dużą ilość wartościowych składników odżywczych. Ma wysoką zawartość witaminy E, a dzięki temu pielęgnuje skórę, pomaga w walce z zaparciami, obniża ciśnienie i podnosi wskaźnik dobrego cholesterolu HDL. 

Brown flax seed or linseed and ground or crushed flaxseed in small bowl and gelatin capsules with omega oil on a light blue background.

OLEJ Z ZARODKÓW PSZENNYCH/ KIEŁKÓW PSZENICZNYCH

Jest niezwykle cenny pod względem zawartości składników odżywczych. Już jedna łyżka oleju dostarcza dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdza się w pielęgnacji skóry przesuszonej, wrażliwej i dojrzałej. Chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, opóźniając proces jej starzenia i ujędrnia. Dodatkowo świetnie wzmacnia włosy. Poprawia mikrokrążenie skóry głowy oraz wspomaga regenerację komórek cebulek włosowych.

 

Organic vegetable oil in a glass flask on a wooden stand with spikelets of wheat with space for text. Vertical photo.

OLEJ RZEPAKOWY 

Tłoczony z nasion rzepaku jest zarówno wykorzystywany do smażenia, jak i do sałatek. Dzięki obecności dużej ilości kwasów omega – 3, witaminy E, kwasu oleinowego i niewielkiej ilości  tłuszczy nasyconych ma swoje prozdrowotne właściwości. Obniża zły cholesterol LDL, podnosząc ten dobry – HDL, wspomaga pracę układu krwionośnego, pielęgnuję skórę, chroniąc przed działaniem wolnych rodników i nawadnia. Ponadto obniża ryzyko cukrzycy.

Rapeseed oil in jar with flowers.

 

OLEJ Z ORZECHÓW LASKOWYCH I WŁOSKICH 

Olej z orzechów laskowych i włoskich jest świetny do dań na zimno. Co ważne, zawiera cenny związek z grupy polifenoli – kwas elagowy, który wspomaga nasz organizm w walce z chorobami nowotworowymi. Jest również ogromnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na kondycję naszej skóry. Staje się ona bardziej odporna na zanieczyszczenia z zewnątrz i promieniowanie UV. Spożywanie oleju przyczynia się również do regeneracji naskórka.

walnut-oil-with-peeled-walnuts-on-burlap-cloth