Jak uniknąć prezentowej wpadki?

Z pewnością zdarzyło Ci się dostać nietrafiony prezent. A w drugą stronę? Czy zawsze zwracasz uwagę na to, co kupujesz drugiej osobie? A może chwytasz pierwszą lepszą rzecz w nadziei, że się spodoba? W tym roku dobrze przemyśl czy nie masz pozycji z poniższej listy prezentów zakazanych.

 pexels-photo-714696

W okresie przedświątecznym możne dotknąć Cię dwojaki problem – kupowanie prezentów „na wariata”, czyli ściąganie ze sklepowych półek rzeczy nieprzemyślanych lub kompletny brak pomysłu na prezent i podejmowanie decyzji w nieskończoność.  To dość popularne odczucia przed Świętami i z pewnością każdego z nas kiedyś to dotknęło. Bo o ile dość łatwo kupić prezent komuś bardzo bliskiemu  lub osobie z określoną pasją i zainteresowaniami, to np. cioci, której nie widzieliśmy 20 lat lub wylosowanemu współpracownikowi, o którym nic nie wiemy, wybrać coś interesującego jest już bardzo trudno. Zanim podejmiesz pochopną decyzję, zastanów się czy prezent, który kupiłeś podobałby się Tobie (zakładając, że masz gust i zainteresowania zbliżone do osoby, którą chcesz obdarować). Świąteczne zakupy warto rozpocząć od wykluczenia z listy poniższych pozycji.

Ubrania

Jeśli trzymasz w swojej szafie sweter, rajstopy, bluzkę lub inny element garderoby, który dostałeś w prezencie, ale nigdy w życiu nie założyłeś ze względu na, powiedzmy delikatnie, odmienne gusta lub niedopasowany rozmiar – to masz gotowy argument, aby nie kupować nikomu na własną rękę ubrań. Pomysł na ubieranie kogoś jest tym bardziej zły, jeśli już na wstępie nie znasz rozmiaru albo masz duże wątpliwości co do ulubionych kolorów, fasonów czy materiałów. Jeśli Twój prezent ma spełnić swoją rolę (ubrania powinno się nosić), musi być w tej kwestii idealnie dopasowany. Szkoda Twoich pieniędzy i zmarnowanego czasu przeglądaniem wieszaków, na prezent, który zostanie wrzucony na dno szafy albo oddany komuś innemu. Upierasz się przy odzieży? Ok, ale zrezygnuj ze spodni czy koszuli, które trzeba przymierzyć przed kupnem. Nie kupuj również świątecznego swetra (chyba, że masz absolutną pewność, że ta osoba lubi takie klimaty), zwłaszcza, że to oklepany motyw. Dużo lepiej sprawdza się szalik, rękawiczki czy pasek.

 pexels-photo-688017

Bielizna

Nie kupuj prezentów, które mogą okazać się niezręczne dla drugiej osoby. Kupowanie kobiecie, z którą nie łączy nas prywatna, intymna relacja oraz bez jej wyraźnego przyzwolenia, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wiemy, że w głowie wizja uwodzicielskiej bielizny dla partnerki, wydaje się mocno ponętna, jednak bez przedyskutowania tematu, lepiej się takiej próby nie podejmować. Po pierwsze może poczuć się urażona – odważna, koronkowa bielizna nie jest w jej stylu i będzie się czuła zdezorientowana, po drugie wybranie niewłaściwego rozmiaru może być mocno niezręczne. Jedyną bezpieczną pozycją z działu bieliźnianego jest ciepła, zimowa piżamka np. ze świątecznym motywem.

Ale nie tylko kobiety mogą poczuć się nieswojo otrzymując bieliznę. Kupowanie osobistej garderoby mężczyznom jest tak samo ryzykownym posunięciem. I o ile w przypadku naszego partnera może ujść na to na sucho, to odpuść ten pomysł w stosunku do innych znajomych panów. Bokserki z zabawnym napisem mogą bawić tylko Ciebie, a obdarowaną osobę  postawić w stan zakłopotania. Jeśli w Twojej rodzinie panuje zwyczaj wręczania sobie humorystycznych drobiazgów, postaw na zabawne skarpetki, zamiast na intymną garderobę. To powinno pozostać sprawą osobistą.

Biżuteria i kosmetyki

Czasem może nam się wydawać, że mamy świetny gust w kwestii dobierania biżuterii. /tylko pytanie brzmi: dobieranie komu? Sobie czy innej osobie? To, co podoba się nam na nas, niekoniecznie musi być w guście znajomego. Zanim wydajesz większe pieniądze, dobrze się zastanów nad takim prezentem. Kosmetyki z kolei mogą nieść za sobą niepochlebną sugestię, że dana osoba potrzebuje konkretnego specyfiku (np. żelu pod prysznic lub antyperspirantu, o zgrozo!). Jeśli nie chcesz sprawić przykrości – wyklucz kosmetyki ze swojej listy. Dużo lepszym pomysłem będzie elegancki zestaw galanterii np. portfel, etui na dokumenty, teczka do pracy.

Mężczyźni mają to do siebie, że z reguły mają swoje ulubione kosmetyki i rzadko rwą się do eksperymentowania z nowymi markami. Co do ozdobnych akcesoriów, można pokusić się o pasek lub zegarek. Przemyśl jednak jaką kwotę chciałbyś przeznaczyć na prezent, gdyż dobre zegarki potrafią być naprawdę drogie, a chyba nie chcesz zakłopotać drugiej osoby kwestią finansową. Warto kupować prezenty w mniej więcej podobnej kwocie, w jakiej spodziewamy się prezentu od tej osoby. Takie podejście wyeliminuje poczucie pokrzywdzenia lub niezręczności.

Źródło:

https://parenting.pl