Jak mieć na wszystko czas – techniki zarządzania sobą w czasie

Mając wiele spraw na głowie nie jest łatwo znaleźć na nie wszystkie wystarczającą ilość czasu. Często nieumiejętnie go wykorzystujemy i poświęcamy swoją uwagę na zadania, które możemy oddelegować lub wykonywać etapami. Zarządzanie sobą w czasie nie należy do najprostszych zadań ale warto podejść do niego z głową. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu staniemy się bardziej produktywni oraz znajdziemy więcej czasu na odpoczynek i regenerację.

 

 1. Get Things Done (GTD)

Metodę tę stworzył David Allen, a polega ona na kolekcjonowaniu spraw i zarządzaniu listami zadań i projektów. Allen opisał ją w książce o nazwie „Getting Things Done. The Art of Stress-Free Productivity” wydanej w 2001 roku. Z założenia, metoda ta ma na celu zwolnienie z obowiązku pamiętania o wszystkich zobowiązaniach i planach przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej produktywności zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

GTD podzielone zostało na pięć procesów: kolekcjonowanie, analiza, porządkowanie, przegląd, realizacja. Metoda GTD zyskała na popularności dzięki swojej elastyczności. Obecnie istnieje wiele programów komputerowych czy aplikacji mobilnych, które mogą Cię wspomóc w planowaniu swoich zadań metodą Getting Things Done.

 1. Pomodoro

Metoda ta opracowana została przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Swoją nazwę wzięła od zegara kuchennego w kształcie pomidora. Na czym polega ta technika? Wykorzystuje ona budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje (tzw. pomodori) i czasy przerw. Opiera się na założeniu, że częste pauzy w wykonywanej pracy mogą poprawić naszą mobilność psychiczną.

Technika składa się z sześciu kroków:
 1. decyzja o tym, jakie zadanie ma być wykonane
 2. ustawienie budzika na 25 minut
 3. praca nad zadaniem
 4. zakończenie pracy gdy zadzwoni budzik, umieszczenie znacznika kontrolnego na kartce papieru
 5. przy mniej niż czterech znacznikach kontrolnych – przerwa (3-5 minut) i przejście do kroku 2.
 6. po czterech pomodoros zrobienie dłuższej przerwy (15-30 minut), wyzerowanie liczby znaczników i przejście do kroku 1.

 

 1. Macierz Eisenhowera

Stosowanie macierzy Eisenhowera do zarządzania czasem pomoże Ci w określeniu priorytetów. Dzięki niej będziesz mógł lepiej dysponować swoim czasem i skupiać się na tym co naprawdę ma znaczenie. Macierz tę stworzył gen. Eisenhower – amerykański dowódca wojskowy, generał armii oraz 34. prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

Jak korzystać z macierzy? Segregujemy swoje zadania na cztery kategorie:
 1. ważne i pilne
 2. ważne i niepilne
 3. nieważne i pilne
 4. nieważne i niepilne
Matryca-Macierz-Eisenhowera-co-to-jest-768x542

źródło grafiki: http://zorganizowani.com/produktywnosc/matryca-macierz-eisenhowera-pdf-co-to-jest/