Jak efektywnie zorganizować pracę w domu? Poznaj 5 najważniejszych zasad!

Aktualnie epidemia koronawirusa nie odpuszcza i wiele pracodawców, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, decyduje się ich wysłać na tzw. home office. Praca zdalna jednak wcale nie jest taka prosta, kiedy dookoła tyle domowych rozpraszaczy. Sprawdź zatem, jak dobrze zaplanować sobie pracę i stworzyć do niej odpowiednie warunki! 

1. ZACHOWAJ RYTM DOBOWY

Praca z łóżka nie pomaga naszej efektywności. Włączanie komputera zaraz po przebudzeniu jest zatem błędem. Dlatego też warto zachować dawne rytuały szykowania się do wyjścia do pracy. Zacznij od zjedzenia śniadania, wyjścia z psem, zmianą ubrania. Wiadomo, nie trzeba ubierać się bardzo oficjalnie. Dobrze jest jednak założyć wygodny strój, który będzie odpowiedni do rozmów online z współpracownikami. Wdrożenie tych zasad pozwoli Ci mentalnie się przygotować do pracy z domu i poważnie podejść do swoich obowiązków. 

2. UPORZĄDKUJ PRZESTRZEŃ OD PRACY

Wyznacz swoje miejsce do pracy. To doskonały sposób na oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.Jeśli będziesz pracować gdziekolwiek, obniżysz swoją produktywność. Kuchenny stół z brudnymi naczyniami lub niewygodne krzesło przy stole nie pozwolą Ci się odpowiednio skupić.

Naturalna zdolność do odwlekania zadań (prokrastynacja) dotyka ok. 68% osób.”

Dlatego też znajdź swoje miejsce i przeznacz do pracy biurko z czystym blatem, na którym postawisz jedynie niezbędne rzeczy. Dobrze jest również odpowiednio przygotować się do pracy, co oznacza zrobienie porządków w domu, pozmywania naczyń i innych obowiązków, aby nie kusiły Cię w trakcie pracy. 

Businesswoman having online business meeting from home

3. POROZMAWIAJ Z BLISKIM

Z rodziną ustal godziny, w których będziesz pracować. Powiedz im, że chcesz poświęcić czas na pracę przykładowo w godzinach 9.00-17.00 i wówczas będziesz dla nich niedostępny. Zawsze wracaj do swojego wyznaczonego “gabinetu”, będąc w pracy, czyli zjadaj posiłki, rozmawiaj z bliskimi i śpij w innym miejscu niż pracujesz.

4. USUŃ ROZPRASZACZE

Jest to niezwykle trudne, ale bardzo ważne. Brak domowych rozpraszaczy sprawi, że będziesz wykonywać zadania znacznie szybciej i efektywniej. Dlatego też wyloguj się z prywatnych mediów społecznościowych, wyłącz telewizor i wycisz prywatny telefon. Można również użyć wygłuszających słuchawek, które będą sprzyjać koncentracji lub włączyć relaksującą muzykę. 

nick-morrison-FHnnjk1Yj7Y-unsplash

5.  WYZNACZ PRIORYTETY I STOSUJ PRZERWY

Zaplanuj pracę. Dobrze jest przygotować listę zadań do wykonania na dany dzień i mierz czas, który poświęcasz na zrobienie konkretnego zadania. Jest wiele darmowych narzędzi do organizacji pracy m.in. Trello, ClickUp. Asana. Bardzo ważnym elementem jest również robienie sobie krótkich przerw. Wystarczy na chwilę odejść od biurka, zrobić sobie kawę, przeciągnąć się lub zrobić kilka prostych skłonów czy skrętów. To pozwoli na chwilę oderwać myśli od obowiązków i odświeżyć umysł.