Jak czekolada wpływa na dobre samopoczucie

                Czekolada nie jest może najmniej kalorycznym pożywieniem na tej planecie, jednak dobrej jakości ma w sobie wiele wyjątkowych właściwości, potrzebnych naszemu organizmowi. Zainwestuj w czekoladę wyprodukowaną z wysokiej jakości składników i ciesz się jej dobroczynnym działaniem.

image

 

Dobra czekolada nie powinna być tylko smaczna, ale i wartościowa. Wszystko zależy od jakości składników, z których została wyprodukowana. Nie oszczędzaj na czekoladzie i szukaj tej najwyższej klasy, a będziesz cieszyć się nie tylko przepysznym smakiem, ale i prozdrowotnymi właściwościami.

Jak to się dzieje, że czekolada jest tak uwielbiana? Dorosłym kojarzy się ze słodkim co nieco do popołudniowej kawy, dzieci zaś mogłyby jeść ją kilogramami w przeróżnej postaci. Wystarczy kilka kostek, a nam znacznie poprawia się nastrój. Niektórzy deklarują wręcz, że wyczuwają potrzebę organizmu, żeby zjeść jej choć odrobinę. Jest możliwe, ponieważ nasze ciała domagają się substancji, których im aktualnie brakuje.

                W czekoladzie znajduje się ponad 600 substancji, które pozytywnie oddziałują na organizm.  Największym uznaniem cieszy się kakao, które jest świetnym  źródłem polifenoli. Ma ich dużo więcej niż czerwone wino i czarne jagody. Kakao zawiera również magnez, fosfor, potas i związki bioaktywne, m.in. przeciwutleniacze. Są wśród nich również alkaloidy, do których należy teobromina (delikatnie pobudza i poprawia samopoczucie). Czy wiesz, że kakao to bardzo silny afrodyzjak? Legendarny uwodziciel Giacomo Girolamo Casanova przed spotkaniem z kobietą wypijał gorącą czekoladę. Wprawiał się w ten sposób w doskonały humor, a także dodawał sobie sił witalnych.

                Czy czekolada faktycznie poprawia nastrój? Naukowcy są przekonani, że tak. Kilka kostek czekolady dostarcza energii, poprawia samopoczucie i usprawnia pracę mózgu. Odpowiadają za to m.in. cynk i selen. czyli pierwiastki zwiększające wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Czekolada pobudza produkcję serotoniny, która również jest odpowiedzialna za dobry humor. W umyśle mamy zakodowane bardzo przyjemne uczucia związane z sięganiem po czekoladę, co przekładanie się na pozytywne skojarzenia. Niektórzy ludzie jedząc ją czują motyle w brzuchu i są szczęśliwi jakby byli zakochani. Co ciekawe, czekolada to źródło kofeiny. I choć zwyczajowo jest to substancja pobudzająca, to dzięki zawartości kwasu walerianowego, czekolada wykazuje działanie odwrotne – wycisza, relaksuje i wprowadza w dobry nastrój. Z tego powodu mogą jeść ją również dzieci.

                Jaką wybrać czekoladę, aby wykazywała te wszystkie właściwości? Przede wszystkim słodycze nie powinny mieć długiego i skomplikowanego składu. Konsystencja tabliczki nie musi być ulepszana żadnymi emulgatorami czy stabilizatorami, zaś smak i zapach – sztucznymi aromatami. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz słodycze, które mają gładki, aksamitny wygląd i powoli rozpuszczają się w ustach, bez zbędnych dodatków – barwników, konserwantów itd.  Czy jemy dobrej jakości czekoladę, czujemy się doskonale i dbamy o swoje zdrowie. Jednak pamiętajmy o umiarze

Fotolia_177617503_Subscription_XXL-1024x683

Źródło:

http://dobreskladniki.wp.pl/