Jak być eko i śmiecić mniej?

Zastanawiasz się czasem jak pomóc naszej planecie i przyczynić się do ochrony środowiska? Zacznij od codziennych czynności i nawyków, czyli np. ograniczenie ilości produkowanych śmieci. Czy wiesz, że w 2017 przeciętny Polak wyprodukował aż 303 kg śmieci? Dzięki kilku prostym sposobom, jesteś w stanie znacznie zredukować tę liczbę.

 1_82KrNuoT0vJ-c88hAXNpUw

  1. Własny kubek

Tutaj trzeba wyrobić w sobie nawyk noszenia zawsze przy sobie własnego kubka. Może być termiczny, trzymający ciepło lub oszczędzający miejsce gumowy, składany kubek, który wykorzystasz również do wody, soków czy koktajli. W wielu miejscach spotykamy się z automatami wydającymi napoje w plastikowych kubeczkach lub dostajemy ciepłe napoje w jednorazowych opakowaniach na wynos. Takie kubki posiadają plastikowe pokrywki, które nie nadają się do recyklingu. Nosząc przy sobie własny kubek możemy poprosić o przygotowanie napoju właśnie w nim, a w niektórych popularnych kawiarniach będzie Ci za to przysługiwać nawet zniżka.

  1. Kupuj na wagę

Wybierając się na zakupy weź ze sobą papierowe lub płócienne woreczki do których możesz pakować produkty sprzedawane na wagę – owoce, warzywa, kaszę, makaron czy bakalie. Nie kupuj tych hermetycznie paczkowanych w plastikowe torebki.

  1. Wykorzystaj resztki

Zastanawiasz się do czego można wykorzystać obierki z marchewki i pietruszki, szypułki pomidora, zielone liście pora i inne resztki z warzyw, które zazwyczaj wrzucasz do kosza? Można ugotować z nich bulion na kolejną zupę lub sos! Zbieraj resztki do pudełka w zamrażarce, a gdy będziesz ich potrzebować podsmaż na łyżce oleju, dodaj wody i szczyptę soli. To się nazywa brak marnotrawstwa!

 business man finger pointing at paper green recycle symbol with nature background, environment concept.

  1. Nie używaj słomek

Kampania „Don’t suck”, promowana głównie na festiwalach muzycznych i imprezach masowych, już przynosi pozytywne skutki. Coraz większa świadomość ludzi sprawiła, że tak mocno popularne słomki w drinkach, zaczęły znikać nam z pola widzenia (słomki oczywiście ). Warto wiedzieć, że plastikowe rurki zajmują bardzo wysokie miejsce na liście najczęściej wyławianych rzeczy z oceanów. Następnym razem uprzedź, że nie potrzebujesz słomki do wypicia swojego napoju.

  1. Pij wodę z kranu

Wciąż pokutuje przekonanie, że butelkowana woda mineralna czy źródlana jest o wiele zdrowsza niż kranówka. Warto wtedy zastanowić się w jakich warunkach została ona przechowywana oraz transportowana. Czy nie spędziła kilku godzin na pełnym słońcu podczas rozładunku, podczas których doszło do wytrącania się toksycznych związków chemicznych z plastikowego opakowania? Skąd pochodzi dana woda? Jak dawno została zabutelkowana? Dodaj do tego świadomość, że każda trafiająca na składowisko odpadów butelka PET rozkłada się aż 1000 lat. Aaaaa jeszcze jedno – wiele wód butelkowanych ma identyczny skład chemiczny jak kranówka. Przekonany? Kup wielorazową butelkę z filtrem i ciesz się wodą z kranu.

  1. Kupuj lepsze worki

Popieramy akcję zbierania przez właścicieli psich odchodów po swoich pupilach, jednak pamiętajmy, że ważne jest w co je zbieramy. Worki, których zazwyczaj używamy są bardzo nieekologiczne. Na szczęście w sprzedaży dostępne są również takie, które rozkładają się w ciągu roku.

  1. Wymieniaj zamiast wyrzucać

Coraz popularniejsze są portale i grupy w mediach społecznościowych, na których możesz wymieniać, oddawać lub sprzedawać przedmioty,  które Ci się znudziły lub stały się niepotrzebne. Daj szansę innym zdecydować czy to, czego chcesz się pozbyć faktycznie nie spełni już żadnej, nowej funkcji.

 Light bulb with plant growing inside on soil.

  1. Nowy wymiar sprzątania

Nie do każdego sprzątania musisz wykorzystywać litrów domestosa i innych środków chemicznych. Najczęściej wystarcza bawełniana koszulka, woda z sodą oczyszczoną i octem. Nie dość, że zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy to uchronisz środowisko od chemikaliów i pustych opakowań po nich.

  1. Zmień nawyki pielęgnacyjne

Czy wiesz, że istnieją patyczki kosmetyczne, które są papierowe zamiast plastikowe? Szczoteczka do zębów może być bambusowa, która jest biodegradowalna. Istnieją również płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku, które można prać.

  1. Kubeczek na te dni

Coraz bardziej popularny kubeczek menstruacyjny pomaga minimalizować produkcję zużytych tamponów i podpasek. Te tradycyjne środki higieny są nie tylko stosunkowo drogie, ale i niezbyt wygodne. A do tego zanieczyszczają środowisko.

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/