Gdy boli kręgosłup…

Zalety aktywności fizycznej można wymieniać w nieskończoność. Mówi się, że nieważne, jaki uprawiasz sport, ważne, żeby się ruszać. To samo zdrowie. Poprawia nasz metabolizm, zwiększa kondycję fizyczną, przedłuża młodość i sprawia, że dużo rzadziej zapadamy na różne choroby. Potrafi także pomóc w wielu schorzeniach. W zależności od tego, z czym konkretnie chcemy walczyć, powinniśmy wybrać taką dyscyplinę, która polepszy nasze zdrowie w określonym obszarze.

Wiele osób narzeka na bolący kręgosłup. Dla jednym jest to permanentny ból, z którym ciężko jest funkcjonować. Innych pobolewa sporadycznie. Jedno jest pewne, potrafi być on bardzo dokuczliwy. Bóle kręgosłupa zazwyczaj spowodowane są:

  • niewystarczającą ilością ruchu,kregoslup
  • uszkodzeniami dysków międzykręgowych,
  • monotonnym ruchom podczas pracy fizycznej,
  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • wadami wrodzonymi kręgosłupa,
  • wadami postawy,
  • niewystarczającą ilością snu,
  • otyłością.

Jakie sporty uprawiać, aby pozbyć się tego problemu?

Sporty najlepsze na kręgosłup to:

Pływanie

To najczęściej polecany sport w przypadku bólów kręgosłupa. Dzięki wyporności wody odciążamy krążki międzykręgowe jednocześnie aktywizując górne i dolne kończyny. Zimna woda dodatkowo hartuje nasz organizm.

Różne style pływackie w różny sposób korygują wady kręgosłupa. Ten klasyczny pomoże nam w walce z bólem w odcinku lędźwiowym, natomiast dzięki motylkowi wzmocnią się mięśnie przykręgosłupowe.

Bieganie

Jest świetne w przypadku bolącego kręgosłupa, jednakże tylko wtedy, gdy będziemy robić to w odpowiednim obuwiu. Biegać należy po miękkim, sprężynującym podłożu (np. trawa, mech, piach). Unikać należy zwłaszcza asfaltu i chodników, ponieważ powodują one to, że stawy są za bardzo obciążone.

Jazda na rowerze

Na kondycję naszego kręgosłupa zbawienny wpływ może mieć właśnie rower. Sport ten jest jednak również korzystny tylko wówczas, gdy będziemy przestrzegać kilku zasad. Najważniejszą z nich jest pozycja, w jakiej będziemy jeździć na rowerze. Tułów powinien być uniesiony, a głowa utrzymana w przedłużeniu kręgosłupa. Ważne jest także odpowiednie siedzenie, najlepsze jest takie, które posiada amortyzator chroniący nas przed bólem w trakcie jazdy.

Dbaj o kręgosłup codziennie

Także w codziennym życiu powinniśmy dbać o nasz kręgosłup. Kilka czynności, zmiana naszych przyzwyczajeń, może zapewnić mu ukojenie, co poskutkuje zdecydowanie mniejszym bólem. I tak zamiast jak zwykle do mieszkania wjeżdżać windą warto chociaż raz dziennie wybierać schody. To rodzaj wysiłku, który równomiernie po każdej stronie obciąża kręgosłup w znacznym stopniu neutralizując ból.

Nie do przecenienia jest również spacer. Dlatego raz na jakiś czas wracając z pracy lub do niej idąc zrezygnujmy z tramwaju czy autobusu i przejdźmy się pieszo. Zdecydowanie bardziej warto jest zapobiegać chorobom kręgosłupa, niż je leczyć.

Źródła: www.dbaokregoslup.pl, www.polki.pl