Empatia – ułatwienie czy utrudnienie w życiu?

Czym jest empatia? Dlaczego jest tak ważna w naszym życiu na co dzień? Czy można ją rozwijać? O tym rozmawiał z platformą Polki.pl – trener i superwizor treningu psychologicznego rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne-  Jacek Jakubowski.

6A5

Empatia to inaczej zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, ich sposobu myślenia i patrzenia na rzeczywistość. Każdy człowiek jest empatyczny, jednak każdy w innym stopniu. Jak określa to p. Jakubowski: Empatia jest naturalnym wyposażeniem każdego człowieka. W naszym mózgu działają systemy lustrzane, które pozwalają nam odbierać stany uczuciowe, rozumieć sposób rozumienia i odbierania rzeczywistości przez drugiego człowieka.

 Czy empatia naprawdę jest tak ważna w życiu każdego człowieka? Jacek Jakubowski, przekonuje, że tak. Wg niego, empatia jest obiektywnym elementem życia codziennego. Działa automatycznie w momencie nawiązania jakiegokolwiek kontaktu z drugą osobą. Ważne jest „zarządzanie” własną uważnością empatyczną: świadome słuchanie, ale też umiejętność zdystansowania, a nawet odcięcia się od cudzych przeżyć. Elementem uważności jest także umiejętność tzw. decentracji, czyli „wejścia w cudze buty”, zrozumienia sposobu myślenia i postrzegania świata.

cp6g

Z tego powodu empatia może być postrzegana nie tylko jako ułatwienie, co właśnie utrudnienie w życiu. Jakubowski określa  osiąganie dojrzałości empatycznej jako „wyzwanie rozwojowe każdego człowieka”. Jeżeli człowiek nie pracuje nad samoświadomością i sztuką uważności, procesy empatyczne mogą męczyć, uruchamiać niezrozumiałe procesy, tworzyć trudne społecznie sytuacje.  To stwarza podłoże pod pytanie jakiego człowieka można nazwać empatycznym. Wg Jakubowskiego, każdy z nas taki właśnie jest. Jednak pod pojęciem „empatyczny człowiek” rozumiemy kogoś, kto jest wrażliwy na cudze potrzeby i uczucia, angażuje się w pomaganie innym, potrafi zrozumieć czyjeś racje, stanowisko czy sposób rozumowania.  Człowiek, który nie okazuje wrażliwości, uznawany jest za „nieczułego”, nie posiadającym umiejętności odczuwania empatii. Jest to jednak nieprawda. Wszyscy posiadamy zdolność empatii, jednak nie na tym samym poziomie.

            Często zastanawiamy się czy z empatią się rodzimy, czy możemy się jej nauczyć. Tak, empatia to cecha wrodzona i można ją rozwijać poprzez ćwiczenie uważności oraz koncentracji na zrozumienie innych. Jakubowski zauważa, że istnieje szereg ćwiczeń i technik, które są do tego przydatne. W naszej organizacji prowadzimy np. TRUE, czyli Trening Rozwoju Uważności Empatycznej. Daje dużo satysfakcji osobistej, a w biznesie poprawia efektywność pracy.

152791_00_2x

Źródło:

https://polki.pl/zdrowie/